İTALYAYA VİZELER KALKIYOR

İtalya, Türkiye ile vizeleri kaldırmak için Avrupa Komisyonu'na başvurdu. İşte ayrıntılar...

İTALYAYA VİZELER KALKIYOR
1.06.2011 - 17:08

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin Türkler'e yaşattığı vize çilesine İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Gianpaolo Scarante tepki gösterdi. Schengen uygulamasının bir parçası olan İtalya, Türkiye ile vizeleri kaldırmak için Avrupa Komisyonu'na başvurdu. Büyükelçi Scarante, "Aralık ayında bu başvuruyu yaptık, etki analizleri yapılıyor. AB'nin karmaşık bürokrasisinde yol almaya çalışıyoruz" dedi. Geçen yıl Türkiye'den vize isteyenlerin yüzde 99'una vize verdiklerini söyleyen Scarante, "Bugün Türkiye dinamik ekonomisi ile AB için itici güç olabilecek bir ülke. Vizeler kalkarsa göçmenlik konusunda da bir problem yaşanacağına inanmıyorum" şeklinde konuştu. Scarante, Türk vatandaşlarının yaşadığı Schengen kabusu ile ilgili gereken adımların atılması gerektiğini, Fransa gibi katı ülkelerin tutumunu anlamakta güçlük çektiklerini anlattı.

'KOBİ AKINI VAR'
Türkiye ile İtalya ekonomilerinin birbirlerini tamamlayıcı olduğunu ifade eden Scarante, şunları kaydetti: "Yıllardır İtalyan şirketleri Türkiye'de altyapı projelerini üstleniyor. Pirelli, Fiat Tofaş gibi gruplarımız 50 yıldır bu topraklarda. KOBİ'lerimiz de akın akın Türkiye'ye geliyor. Türkiye'de 833 İtalyan şirketi bulunuyor. 17 milyar dolar ticaret hacmimizin 2 yıl içinde 20 milyar doları bulmasını hedefiyoruz." Türkiye'nin AB sürecini desteklediklerini de söyleyen Scarante, "Eskiden 'Türkiye için iyi olacak' diyorduk. Şimdi 'AB için daha iyi olacak' diyoruz. Türkiye AB'de olsaydı, AB krizle çok daha iyi başa çıkardı" dedi.

elmahaber


Editör: E. Candan

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Çok Okunanlar

Yeni proje

Yeni proje

  • 20.05.2022
Belediye'ye ceza

Belediye'ye ceza

  • 20.05.2022
Savcılık toplattı

Savcılık toplattı

  • 20.05.2022
WhatsApp'tan  yenilikler

WhatsApp'tan yenilikler

  • 18.05.2022
Görenler şaşkın

Görenler şaşkın

  • 20.05.2022

Nöbetçi Eczaneler

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız