2024 Ramazan Ayı ne zaman?

2024 Ramazan ne zaman başlayacak, 2024 Ramazan ne zaman bitecek?

2024 Ramazan Ayı ne zaman?
16.02.2024 - 14:19
Kaynak: Haber Merkezi

Tüm İslâm Aleminin sabırsızlıkla beklediği on bir ayın sultanı Ramazan, 2024’te Mart ayında başlayacak. Bu sene 11 Mart Pazartesi oruçlu olunacak ve 10 Mart Pazar’ı Pazartesi’ye bağlayan gece Müslümanlar ilk sahuru yapacak.

2024 yılı, Müslümanlar için manevi bir dönemin başlangıcını işaret ediyor. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayımladığı dini takvime göre, 11 Mart Pazartesi günü Ramazan ayının ilk günü olarak belirlendi. Bu tarih, Müslüman toplumunun oruç ibadetini yerine getireceği, manevi bir ayın başlangıcını simgeliyor.

Ramazan ayının sona ermesiyle birlikte Müslümanlar, 10 Nisan Çarşamba günü Ramazan Bayramı'nı idrak etmeye başlayacaklar. Bu özel günler, ailelerin bir araya geldiği, sevdikleriyle birlikte vakit geçirdiği ve birbirlerine bayram tebriklerini ilettiği mutlu anlara sahne olacak.

Ramazan ayı, İslam alemi için rahmet, mağfiret ve cehennemden kurtuluşun müjdelendiği bir aydır. Bu ayda yapılan ibadetler, dua ve yardımlaşma, Müslümanların manevi hayatında önemli bir yer tutar. Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı bu ay, aynı zamanda oruç ibadetinin yerine getirildiği kutsal bir zaman dilimidir.

2024 yılı, dini açıdan birçok önemli günü barındırıyor. 24 Şubat'ta Berat Kandili ile başlayan dini günler, Ramazan ayı ve bayramı, Kadir Gecesi, Kurban Bayramı, Hicri Yılbaşı, Aşure Günü ve Mevlid Kandili ile devam ediyor. Bu özel günler, Müslümanların ibadetlerini yoğunlaştırdığı ve manevi haz aldığı zamanlar olarak öne çıkıyor.

Bu yıl 11 Mart’ta başlayacak olan Ramazan Ayı Kadir Gecesi’nin de habercisi. Kur-an’ı kerim’in indirilmeye başladığı gece olan Kadir Gecesi 2024 yılında 5 Nisan Cuma günü idrak edilecek. Bu kutsal gecede bol bol Kur-an’ı Kerim okunması tavsiye ediliyor.

 


Editör: S. Duygu Demirel

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız