Şili’deki orman yangınlarında ölü sayısı 100’ü aştı!

2 Şubat’ta başlayan ve halen merkezi bölgelerde etkili olan Şili'deki orman yangınları, en az 112 kişinin ölümüne yol açtı.

Şili’deki orman yangınlarında ölü sayısı 100’ü aştı!
5.02.2024 - 15:12
Güncelleme 6.02.2024 - 09:35
Kaynak: Haber Merkezi

Güney Amerika ülkesi Şili‘deki orman yangınları nedeniyle şu ana kadar en az 112 kişi yaşamını yitirdi. Birçok noktada devam eden yangınlar nedeniyle yüzlerce ev küle döndü, binlerce kişiden evlerini boşaltması istendi.

Şili Ulusal Afet Önleme ve Müdahale Servisi (SENAPRED) Direktörü Álvaro Hormazábal, CNN Şili’ye yaptığı açıklamada, ülke genelinde 161 ayrı yerde devam eden  yangınların 102’sinin itfaiye güçleri tarafından kontrol altına aldığını, ancak hala 40 büyük yangınla mücadele edildiğini belirtti. 19 yangın şu anda gözlem altında. Şili’nin Adli Tıp Servisi, 4 Şubat Pazar günü ölü sayısının 112’ye yükseldiğini doğruladı. En az 200 kişinin kayıp olduğu bildiriliyor.

Şili Devlet Başkanı Gabriel BoricViña del Mar ve Valparaiso gibi sahil şehirlerinin duman altında kalması üzerine, yangın bölgesinde olağanüstü hal ilan ettiğini duyurdu.

300 bin nüfuslu ve popüler bir sahil tatil beldesi olan Viña del Mar’da yangınlar, 1931’de kurulan ünlü bir botanik bahçesini de yok etti, bölgede en az bin 600 kişi evsiz kaldı.

 


Editör: E. Candan

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız