Dünya’da ilk! Kanada’da hayvanlar artık ‘mülk’ değil!

Kanada'nın Britanya Kolumbiyası eyaletindeki boşanma davalarında evdeki hayvanlar artık mülk değil, canlı statüsünde.

Dünya’da ilk! Kanada’da hayvanlar artık ‘mülk’ değil!
5.02.2024 - 14:58
Güncelleme 6.02.2024 - 09:35
Kaynak: Haber Merkezi

Kanada‘nın Britanya Kolumbiyası eyaletinde aile hukukunda hayvan haklarını ilgilendiren bir yasa değişikliği yapıldı.

Bu değişikliğe göre boşanmak isteyen bir çiftin evindeki hayvan, artık mülk statüsünde değil, canlı statüsünde değerlendirilecek. Hayvanın kimde kalacağına ise tıpkı velayet kurallarında olduğu gibi hayvanın yüksek yararı gözetilerek karar verilecek.

Değişen yasa çerçevesinde boşanan kişiler evlerinde yaşayan hayvanın kimde kalacağı konusunda kendi aralarında anlaşmaya varamazsa mahkemeye başvurabilecek. Bu durumda hayvanın kimde kalacağına mahkeme karar verecek.

Geçmişte, boşanma durumlarında evde yaşayan hayvanı kimin alacağını belirleyen faktörler, diğer herhangi bir mülkiyetin bölüşülmesi için kullanılan faktörlerle aynıydı. Bu değişiklikle beraber, artık boşanan tarafların hayvana bakma şekli ve isteği, eğer çocuk varsa hayvanla ilişkisi, aile içi şiddet veya hayvana karşı şiddet tehditleri gibi diğer belirleyici faktörlerin de kullanılacağı anlamına geliyor.

‘Amaç evdeki hayvanın ailenin önemli bir parçası olduğunu göstermek’

Konuyla ilgili konuşan Britanya Kolombiyası Eyalet Başkanı David Eby, yasa değişikliğinin boşanma sürecini kolaylaştırmak ve hayvanların ailenin önemli bir parçası olduğunu vurgulamak için önemli olduğunu vurguladı. Eby açıklamasında şunları dile getirdi:

“Ayrılık veya boşanma süreci zaten çiftler ve çocuklar için zor bir süreç. Adalet sistemimiz, bu süreci zorlaştırmak yerine yardımcı olmalı. Bu değişiklik de her kararın merkezine çocukların sağlığını, güvenliğini ve refahını koymak anlamına gelmektedir. Değişiklik ayrıca evcil hayvanların ailenin önemli bir parçası olduğunu kabul etmek ve bir çocuğun evcil hayvanla ilişkisinin dikkate alınması ve saygı gösterilmesi anlamına gelir.”


Editör: E. Candan

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız