Karadeniz Bölgesinde Vaşak ve Vahşi Yaşam Halleri Görüntülendi !

Anadolu’nun vahşi yaşam ekosistemleri anlamında en zengin bölgesi olan Karadeniz’de kırsal kesimde yaşayan vatandaşlar sık sık karşılaştığı yurdumuzun en büyük kedisi vaşağı cep telefonuyla kayıt altına aldı.

 Karadeniz Bölgesinde Vaşak ve Vahşi Yaşam Halleri Görüntülendi !
22.02.2024 - 14:24
Kaynak: Haber Merkezi

Türkiye’de kedigiller familyasının en büyük üyesi olan ve ‘Ormanların hayaleti’ olarak adlandırılan Vaşak, Karadeniz Bölgesinde sık sık görüntülenmeye devam ediyor. Son dönemde yaban hayatının hemen her mensubunun görüntülendiği Karadeniz dağlarında son olarak kameralara koruma altındaki türler arasında yer alan vaşak takıldı.

Köylere göreve gidenler kırsal kesimde dere kenarında vaşağın olduğunu fark ederek hemen cep telefonunu çıkardı. Telefon kayda girdikten bir süre sonra vatandaşları fark eden vaşak dereden karşıya geçip çalılığın içinde gözden kaybolurken o anları kayıt altına alındı.

Vaşakların yaşadığı ülkelerden biri de Türkiye’dir ve bayağı vaşak olarak bilinir. Türkiye’de yaşadıkları şehirler Antalya, Çanakkale, Siirt, Hakkari, İzmir, Muğla, Erzurum, Kars, Sivas, Tunceli, Ardahan, Bolu, Çankırı, Rize, Artvin ve Kastamonu’dur. Görüldüğü gibi Türkiye’nin en doğusundan en batısı vaşakların yaşam alanıdır. Ancak ne yazık ki Türkiye’de yasadışı vaşak avı yaygın bir durumdur.


Editör: S. Duygu Demirel

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız