Uludağ Alan Başkanlığı, Uludağ’a 2024 için ücretleri biçti!

Milli Park vasfı tüm tepkilere rağmen düşürülen Uludağ için Uludağ Alan Başkanlığı, 2024 ücret tarifelerini belirledi.

Uludağ Alan Başkanlığı, Uludağ’a 2024 için ücretleri biçti!
7.02.2024 - 16:23
Kaynak: Haber Merkezi

Uludağ Alan Başkanlığı’nın milli park vasfı düşürülen Uludağ için biçtiği 2024 ücret tarifesi açıklandı. Tarifede Uludağ’da inşaat ruhsatı, yapı kullanma izni, kazı izni, sondaj, su kuyusu açma ve yıkım gibi faaliyetler için istenen ücretler belirlendi.

Yürürlüğe giren yönetmelikle birlikte Uludağ’da pek çok faaliyet satın alınabilir hale getirildi. Benzer bir yönetmelik 18 Ocak 2024’te de Kapadokya için yayımlanmıştı.

19 Ocak 2023’te kabul edilen yasa ile 1961 yılından itibaren milli park olan Uludağ’ın mevcut statüsünden çıkarılarak Alan Başkanlığı’na devredilmesine hükmedilmişti. Şafak Erdem bu karara atıfta bulunarak şunları aktardı:

“Bilimsel hiçbir veriye dayandırılmadan, ‘ben yaptım oldu’ anlayışıyla, otelcilerin daha geniş odalar, yeni kayak pistleri, daha sınırsız eğlence ve para kazanma hırsı sebebiyle 2100 hektarın milli park statüsü Cumhurbaşkanı’nın imzası ile kaldırılmıştı. Uludağ’ın zengin biyoçeşitliliğini yok edecek bu kanun, CHP tarafından Anayasa Mahkemesi‘ne götürüldü. Uludağ’ın Milli Park statüsünü iptal eden Cumhurbaşkanı Kararı da Mimarlar Odası Bursa Şubesi tarafından yargıya taşındı. Hukuki sürecin Uludağ’ın kurtuluşu lehine gelişeceğine inanıyoruz.”

Erdem, bu süreçte Uludağ’ın daha fazla zarar görmemesi adına kamuoyunu bilgilendirmeye ve tepkilerini her mecrada göstermeye devam edeceklerinin de altını çizdi.

 


Editör: S. Duygu Demirel

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız