Norveç’te 30 yılın en güçlü fırtınası: Bu, başka türlü bir şey!

Norveç'te son 30 yılın en güçlü fırtınası olan Ingunn nedeniyle en yüksek seviye olan 'kırmızı alarm' verildi.

Norveç’te 30 yılın en güçlü fırtınası: Bu, başka türlü bir şey!
2.02.2024 - 14:29
Kaynak: Haber Merkezi

Norveç, ülke halkının zor zamanlar geçirmesine yol açan son 30 yılın en güçlü fırtınasıyla boğuşuyor.

Saatte 180 kilometreye (kph) varan kasırganın oluşturduğu kuvvetli rüzgarlar, dün özellikle ülkenin orta kısımlarını sert bir şekilde vurarak su baskınlarına ve seyahatlerde aksamalara yol açtı.

Euronews‘in aktardığına göre, Norveçli meteorologlar tarafından Ingunn olarak adlandırılan fırtına, Atlantik boyunca hızla ilerleyen çok güçlü bir jet akıntısıyla gelişti. Birleşik Krallık‘ın resmi meteoroloji örgütü Met Office’den Aidan McGivern, bu durumun İskandinav ülkesini çarşamba öğleden sonra vuran “düşük basınç alanını patlayıcı derecede derinleştirdiğini” açıkladı: “Norveç, rüzgarlı havaya ve derin alçaklara alışkındır ama bu başka bir şey.”

Norveç Meteoroloji Enstitüsü de en yüksek alarmı olan kırmızı uyarıları yürürlüğe koydu. Ingunn, ülkenin 1992 Yeni Yıl kasırgasından bu yana görüldüğü en güçlü fırtına olarak kayıtlara geçti.


Editör: S. Duygu Demirel

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız