TEB'den 2023'te 11,7 milyar liralık net kar!

Türk Ekonomi Bankası (TEB), geçen yıl 11,7 milyar liralık net kar elde etti.

TEB'den 2023'te 11,7 milyar liralık net kar!
1.02.2024 - 17:01
Kaynak: Haber Merkezi

Bankadan yapılan açıklamaya göre, TEB'in geçen yıl sonu itibarıyla aktif toplamı 406,9 milyar lira olurken, yıllık net karı 11,7 milyar lira olarak gerçekleşti.

TEB'in ekonomiye ve müşterilerine sağladığı desteğin en önemli göstergesi olan kredileri ise toplam aktiflerinin yüzde 52'sini oluşturdu. Bankanın toplam kredileri yıl sonunda 209,9 milyar lira seviyesinde gerçekleşirken, aynı dönemde toplam mevduatı 284,7 milyar liraya ulaştı.

Geçen yıl güçlü sermaye yapısıyla istikrarlı büyümeyi sağlayan ve karlılığını sürdürülebilir bir şekilde devam ettiren TEB'in özkaynakları 35 milyar lira olurken, sermaye yeterlilik rasyosu, hedef rasyo olan yüzde 12'nin oldukça üstünde, yüzde 16,82 oranında gerçekleşti.

2023'ü hedefleri doğrultusunda tamamlayan TEB, kaynak yapısının çeşitlendirilmesi ve orta ve uzun vadeli borçlanma araçlarının artırılması stratejisi çerçevesinde istikrarlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Bu kapsamda TEB, bu yılın başında uluslararası piyasalarda 400 milyon dolar tutarında tahvil ihracı gerçekleştirdi. 150'nin üzerinde uluslararası yatırımcının yüksek ilgi gösterdiği yurt dışı tahvil ihracına 2,9 milyar dolarlık, ihraç tutarının 7 katının üzerinde, rekor talep geldi.


Editör: S. Duygu Demirel

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız