AB’de temiz enerji dönüşümü: Rüzgar kömürü geride bıraktı!

Ember’in yayınladığı Avrupa Elektrik Raporu’na göre yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı temiz üretim, AB elektriğinin üçte ikisinden fazlasına ulaşarak fosil yakıt payının iki katına çıktı.

AB’de temiz enerji dönüşümü: Rüzgar kömürü geride bıraktı!
7.02.2024 - 16:28
Kaynak: Haber Merkezi

Enerji ve iklim değişikliği konularında bağımsız araştırmalar yürüten Ember’in yeni bir raporuna göre Avrupa Birliği (AB) genelinde temiz enerji uygulamaları, fosil yakıtlara bağlı enerji üretimini geride bıraktı.

Ember’in “European Electricity Review 2024” (Avrupa Elektrik Raporu 2024) başlıklı çalışması, Avrupa Birliği genelinde fosil yakıtlı elektrik üretiminin ve karbondioksit (CO2) emisyonlarının düşüşünü, yenilenebilir enerji kaynaklarının artan payını ve elektrik talebindeki azalmayı belgeliyor.

AB’nin enerji politikaları ve iklim değişikliğiyle mücadele konusundaki yol haritasını da ortaya koyan rapor, 2030 hedeflerine ulaşmak için yenilenebilir enerji ve sistem esnekliğinin önemini vurguluyor.

Rapora göre AB, 2023’te kömür, gaz ve emisyonlarda rekor düşüşlerle fosil yakıtlardan uzaklaşma sürecini hızlandırdı. Fosil yakıtlar yüzde 19’luk rekor bir düşüşle, AB’nin elektrik üretiminin üçte birinden daha azıyla şimdiye kadarki en düşük seviyesine geriledi.

Yenilenebilir kaynaklar ilk kez yüzde 40’ı aşarak yüzde 44’lük rekor bir paya yükseldi. Rüzgar ve güneş enerjisi, 2023’te AB elektriğinin yüzde 27’sini oluşturdu ve şimdiye kadarki en büyük yıllık kapasite gelişmini gerçekleştirdi. Ayrıca rüzgar enerjisi üretimi, ilk kez gazı geride bırakarak önemli bir dönüm noktasına ulaştı.


Editör: S. Duygu Demirel

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Türkiyeden Dünyadan, Bilim & Teknoloji

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız