KÜLLİ İRADE

  • 11.02.2019 00:00


   Dünya üzerinde hayatını idame ettiren her insan, Allahın kendisine verdiği cüz,i iradeyle hareket eder.  İrade, dilemek, arzu etmek, murat ermek anlamlarına gelir. İnsan kendisine verilen iradeyi cüzi’ye ile yapıp ettiklerinden sorumludur. Bununla beraber kişi, her dilediğine ulaşamayabilir. Onun cüzi iradeyle istediği, seçtiği bir şeyin Allahın mutlak iradesinde yer bulması gerekir. Yani olması istenilen şeyin, Allahın dilemesi gerekir. Değilse kulun her arzu ettiğinin olacaktır diye bir kayıt yoktur. Yani kul ister, Allah yaratır. İnsan hayrı ister, Allah yaratır. Şerri ister, Allah yaratır. Yoktan var etmek, yaratmak, Allah’a mahsustur. Ancak insanın sahip olduğu cüzi irade, kendisini sorumlu kılar. Bu bakımdan insan Allahın kendisine verdiği akıl melekesi sayesinde şer değil, hayırlı olanı murat etmesi gerekir.

   Yüce Allah kuranında; “Bir şey yaratmak dilediği zaman Onun emri ”OL” demekten ibarettir. Hemen oluverir” buyurmuştur. Yasin,82. Dünyanın sahibi olan Allahın dilemediği zaman hiçbir şeyin olamayacağı bir gerçektir. Burada kula düşen görev, birey ve toplum için yararlı olabilecek şeylerin meydana gelmesi için iradesini kullanmasıdır. Netice hasıl olduğunda, karşılığında mükafat kazanır. Tersi olduğunda ilahi ceza ile karşılaşır. Kulun yaptığı veya dilediği iyi ya da kötü her iş, sorumluluk gerektirir. Bundan dolayı niyetlerin halis, söylem ve eylemlerin ölçülü ve müspet olması önem arz eder. İnsan yapmak istediklerini akıl süzgecinden geçirmeli ve ona göre davranış sergilemelidir. Zaman bir nimettir, israf edilemez. İyi kullanılmayan zaman israf edilmiş demektir.

   Külli irade Allaha aittir. Yeryüzünde hiçbir şey Allahın iradesi olmadan meydana gelemez. Müslim ve gayri Müslim Allahın kullarıdır. Allahın kendilerine verdiği sınırlı iradeyi kullanarak arzu ettikleri bir şeyin var olmasını dilerler. Kulların istekleri, Allahın külli iradesinde yer aldığı zaman Onun OL emriyle meydana gelir. Bunun canlı örneklerini hayatımızın her safhasında görmek mümkündür. 18 Mart 1915 tarihinde yapılan ve 24 devletin katıldığı Çanakkale savaşında ihtilaf devletlerinin emellerine erişemeden mağlup olmaları. 15 Temmuz FETÖ nün başlattığı darbe planının doğmadan ölmesi ve terör örgütlerinin vahim sonuçları. Ülkemizin yükselmesini istemeyen iç v e dış güçlerin kurdukları hain tuzaklarının işlevini yapamaması. Türkiye üzerinde oynanan her oyunun sonuç itibariyle emeline erişememesi. Bu örnekler çoğaltılabilinir.

   Demek oluyor ki, Allahın iradesi olmadan dünyada hiçbir şey meydana gelmiyor. Kulların cüzi iradelerine Allah evet dediği zaman, arzular meydana gelebiliyor. Allah kulları için daima hayır murat eder. Allah kullarına zulmetmez. Kullar söylem ve eylemleriyle kendilerine zulmederler. Müslüman olarak Allahın Müslüman kullarına daima yardım edeceğinin bilinci içinde olmamız gerekir. Allahın verdiği iradeyi cüz iyeyi hak sahada kullanmalı ve sonucun kendimizin ve toplumun yararına olmasına zemin hazırlamalıyız. Allahın inayetinden rahmet ve mağfiretinden ümitsiz olmamalıyız. Allah bizler için hayır diler ve hayırlı olanları yaratır. Allah Müslüman kullarına imanlarını hayatla buluşturdukları sürece yardım edecektir inşallah.    

Tahsin ÖTGÜÇ- Emekli müftü

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • adnan
    adnan
    18.02.2013 17:46

    bence ikiside hak etmiyor vekilliği ama napalım adam yokki boluda....

Nöbetçi Eczaneler

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız