RAMAZAN AYI ORUCU VE FAZİLETİ

  • 29.05.2017 00:00

 

         Oruç, hicretten bir buçuk yıl sonra Şaban ayında farz kılınmıştır. Allah, farz olan orucu Ramazan ayına tahsis etmiştir. Yani farz olan orucun Ramazan ayında tutulması farz kılınmıştır. Oruç: nefsi meylettiği şeylerden alıkoymak, yani kendini tutmak demektir. Dinimizde ki anlamı ise, nefsin belli başlı istekleri olan yeme, içme ve cinsi ilişkilerden bütün gün kendini tutmaktır. Oruç, niyet ederek tan yerinin ağarmasından itibaren güneş batıncaya kadar yemek, içmek ve cinsi ilişkiden uzak durularak yapılan bir ibadettir. Oruç, yalnızca Allah’ın emrini yerine getirmek için tutulur.                

         Yüce Allah, Kur’an-ı Kerimde orucun farziyyeti ve fazileti hakkında şöyle buyurmaktadır: “Ey müminler! Oruç sizden önceki ümmetlere farz kılındığı gibi sizin üzerinize de farz kılındı. Umulur ki (oruç tutmak suretiyle) kötülüklerden korunursunuz. Bakara,183. Ayette Peygamberimizden önceki zamanlarda da orucun var olduğu açıklanmaktadır. Ancak bu oruç, günümüzde tutulan bir aylık Ramazan ayına tahsis edilmiş oruç gibi değildir. Aynen beş vakit namaz farz kılınmazdan önce, sabah, akşam, kılınan namaz gibi.

         Orucun bütün kötülüklerden kişiyi koruduğu ayette açıklanmaktadır Nefsin en büyük terbiye edicisi açlıktır. Aynı zamanda oruç ibadeti, Müslüman sabır ve sebatı öğretir. Tüm zorluklar ve meşakkatler karşısında dayanıklılık gücünü oluşturur. Hoş olmayan söylem ve eylemlerden kişiyi uzaklaştırır. Hayırlı işlerle meşgul olmayı, Allahın verdiği maddi ve manevi nimet ve imkânları etrafındakilerle paylaşmayı, Allah için sevmeyi, her işte Yüce Yaratanın rızasını  gözetmeyi öğretir.            

          Peygamberimiz (sav) efendimiz Faziletine inanarak, sevabını da Allah’tan bekleyerek “Ramazan orucunu tutan kimsenin geçmiş günahları bağışlanır” buyurdular. Riyazüs salihin. Ramazan ayında tutulan orucun kişinin hata ve günahlarının bağışlanmasına vesile olması önemli bir kazanımdır. Aynı zamanda oruç, sağlıklı olmaya da vesiledir. Çünkü Peygamberimiz “ oruç tutun, sıhhat bulursunuz” buyurmuşlardır. Bu yönleri ile oruç ibadetinin Müslümanlar üzerinde ruhen ve fiziken pek çok faydaları vardır.                    

         Yine Peygamberimiz (sav) efendimiz bir hadislerinde şöyle buyurmuşlardır. “Muhammedin nefsini yedi kudretinde tutan Allah’a yemin ederim ki, oruçlunun ağız kokusu Allah’ın indinde misk kokusundan daha güzeldir. Oruç tutan kimsenin iki sevinçli anı vardır. Bunlardan biri iftar vaktinde orucunu açarken, diğeri ise Rabbine kavuştuğu zaman orucuyla  sevindiği andır. Buhari, savm.9

         Her akşam iftar sofrasında orucumuzu açmadan önce şu duayı yapabiliriz. Allah’ım senin rızan için oruç tuttum. Sana iman ettim. Sana tevekkül ettim. Senin verdiğin nimetinle orucumu açıyorum. Yarın ki Ramazan ayının orucuna da niyet ettim. Benin geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla. Âmin. Bu duayı iftar anında yapmak sünnettir.  Oruç tutan müslüman için iftar anında terk olunmayan behemehal kabul olunan bir dua vardır buyuran peygamberimiz (sav) efendimiz iftar anında yapılan duanın önemine işaret etmişlerdir. Her akşam iftar anında orucumuzu açmadan önce dua etmeliyiz. Bizlere verilen bu haktan istifade etmeliyiz.

         Peygamberimiz (s,a,v) efendimiz bir hadisinde şöyle buyurdular.” Ramazan ayı geldiği zaman cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır. Şeytanlar kösteklenir.( etki alanları daraltılır.) Buhari savm,5. Ramazan ayında Müslümanlar ibadetler üzerinde yoğunlaştığı için şeytanların müminlere zarar verme alanları daraltılmış oluyor. Bundan dolayı Müslümanlar kendilerini cehenneme sürükleyecek söylem ve eylemlerden uzak oluyorlar. Onlar için cehennem kapıları kapalıdır. Daima hayır söz ve davranışlar bulunmalarından dolayı cennete girmeyi hak ediyorlar. Böyle olanlar için de cennetin kapıları ramazan ayı boyunca açıktır. Ramazan ayı hayır ve bereket ayıdır. Mü’minlerin amellerinin karşılığında bire bin misli mükâfat verildiği önemli bir zaman dilimidir.

         Yüce Allah, on bir ayın sultanı mübarek Ramazan ayında yaptığımız her türlü ibadet ve taatlarımızı kabul eylesin. Ayın feyiz ve bereketinden istifade eden kullarından eylesin. Müslüman olarak gönlümüzden geçen istek ve arzularımızın karşılığını almayı Yüce Rabbim bu aya vesile kılsın. Âmin.        

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız