PEYGAMBERİMİZİ ANLAYABİLMEK

  • 18.04.2016 00:00

 

                Her yıl Nisan ayında Peygamber (sav) efendimizin dünyaya gelişinin sene-i devriyesi, çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Aslında onun ümmeti olarak her zaman sevgisini ve muhabbetini kalplerimizde taşımaktayız. Onu her zaman hatırlamadığımız, anmadığımız yok gibidir.  Namazda okuduğumuz sallu barikler, ismi anıldığında okuduğumuz salatü selamlar, bunun delilidir. Ancak efendimizi anarken, onu anlayabiliyor muyuz? Veya ne kadar anlıyoruz. Onu anlamadan anıyor ve seviyorsak bunun arzu edilen düzeyde faydası olmaz. Bundan dolayı efendimizi anarken anlamak lazım gelir. Zira onu anlamak Kur”anı anlamaktır. Hayatı anlamak, insanlığı anlamak, İslamı anlamaktır. Hepsinden önemlisi Allah”ı anlamaktır.

                Yüce Allah Kur”anında” O Peygamber size neyi getirmişse onu alın. O sizi neden nefyediyorsa, onu terk edin. Allah”ın azabından korkun. Gerçekten Allah”ın azabı çok şiddetlidir” buyurmuştur. Haşr, 7.  Peygamberimizin Allah tan getirdiği, Kuran dır, İslamdır. Bu gün İslam ümmeti olarak ne kadar Kur”anda buluşabiliyoruz. İnsanların birlik ve dirlik içinde olmasını sağlayan Kur”an ve İslam dır. Kuran ahkâmıyla dine uygun hayatı sürdürebiliyor muyuz?. Efendimizin hoş görmediklerinden, men ettiklerinden ne kadar uzak durabiliyoruz?. Bu sorulara cevap verdiğimiz zaman  netice hasıl olacaktır.

                İslam âlemindeki sıkıntıların, zelilliliğin, kar kaşanın, cana kıymaların her türlü zorbalıkların son bulması için bir gerçeğe ihtiyaç vardır. O gerçek, kâinatın efendisi Peygamberimiz Hz Muhammed Mustafa (sav) efendimizi anlamaktır. Efendimizin mesajı anlaşıldığı zaman huzurlu devir yeniden oluşma imkânı bulur. Silahlar susar, İnsanlara zarar vermek biter. Bu dünyanın fani olduğu anlaşılır. Benim yaşama hakkım olduğu gibi, diğerlerinin de vardır. Ben neyi seviyorsam, neyim olmasını istiyorsam, diğer insanların da aynı duyguya sahip olduğu gerçeği anlaşılmış olur.

                Peygamberimiz (sav) efendimiz “ Müslüman, Müslümanların elinden ve dilinden salim olduğu kişidir”(Riyazüssalihin) buyurarak Müslüman’ın Elinden ve dilinden zarar gelmeyen insan modeli olduğunu vurgulamıştır. Müslüman, toplumda birliği, dirliği bozan, insanlara zarar veren kimsenin hayatı islamla bağdaşmaz. Zira efendimiz,”insanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır” buyurmuştur. Riyazüssalihin. İslam da esas olan, faydalı olmak, hayırlı ve üretken olmaktır. Faydalı olmak, üretken olmak ve paylaşım içinde bulunmak kişinin dünyasını ve ahretini huzurlu kılar. İki günü eşit olan aldanmıştır buyuran efendimiz çalışıp üretmeyi, fiziken ve ruhen kuvvetli olmayı tavsiye etmiştir. Veren el alan elden üstündür buyurarak maddi yönden zenginliğin önemini vurgulamıştır. Hz Ebu  Bekir (ra)gibi olmaya çalışmak önemlidir. Medine de Yahudi ye ait  bir su kuyusunu sahibinden satın alarak Müslümanlara vakfetmiştir. Zira Peygamberimiz, Müslümanların zelil değil, aziz olmalarını istiyordu.

               Bu gün dünya insanlığının ve İslam âleminin hak ettiği hayata kavuşabilmesi için tek bir çare vardır, o da efendiler efendisi, Hz Muhahammedi anlamaktır. İslam ümmetinin de hiç vakit geçirmeden efendimizin getirdiği Kuranda buluşarak gerçekleri görmesi lazım gelir. Kurani ve peygamberi hayatı, kendi hayatıyla buluşturması lazım gelir. Böyle olduğu zaman huzur ve güven kendiliğinden gelecektir, inşallah. Öyleyse hep birlikte efendimizin dünyaya gelişinin 1445. Yıl dönümünde onu anlamaya çalışalım. Anlayarak istek ve arzularını yerine getirelim. Bilelim ki, gerçek huzur İslam’dadır.                 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • akadir
    akadir
    2.08.2012 14:24

    gitde sağa sola borcunu öde haci

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız