MÜBAREK RAMAZAN AYI YAKLAŞIRKEN

  • 16.06.2015 00:00

 

              Allah’ın Müslüman kullarına bir manevi nimet olarak verdiği mübarek ramazan ayının yaklaşması dünya üzerinde yaşayan tüm Müslümanlar tarafından sevinçle karşılanmaktadır. Aynı zamanda her Müslüman bu ayın gelişine sevinmektedir. Bunu, aynı duygu içinde olan her kes hissetmektedir. Zira bu ayın başlangıcı rahmet, ortası mağfiret sonu da cehennemden kurtuluştur. Bu aya, 18.06.2014 tarihinde kavuşuyoruz. Bu ayın 17 si günü ilk teravih namazını kılacağız inşallah.          

              Dünyanın her tarafında yaşayan Müslümanlar Ramazan ayının gelişine sevinirken aynı zamanda bu ayda yapacaklarını plan ve programlarlar. İfa edilecek her ibadet karşılığında bin sevap alma hakkını veren bu mübarek ayın her anını en iyi şekilde değerlendirilmesi önem arz etmektedir. Bunun için bizler Müslüman birey olarak ay içinde neler yapabiliriz? Gücümüz nispetinde neler üretebiliriz? Bütün bunları düşünerek yapabileceklerimizi bir plan dâhilde ay içinde yapma azmimizi ortaya koymalıyız..    

              Yaptığımız plan içinde: vakit namazlarıyla beraber teravih namazları, tutacağımız oruç, okuyacağımız Kur’anı kerim, yapacağımız hatimler, boş zamanlarımızın kitap okuyarak zikir ve tembihatla değerlendirebiliriz.. Bununla beraber maddi yönden yapacağımız yardımları, fakir ve yetimlere uzatacağımız yardım ellerimizi, dostlarımıza, komşu ve diğer Müslüman kardeşlerimize vereceğimiz iftarları, önemine binaen yerine getirmeye çalışırız. 

             Peygamberimiz (sav) efendimiz, “Ramazan ayının gelişinden sevinç duyan müslümanın vücudunu, Allah cehennem ateşine haram kılar” buyurdular. Ramazan ayının gelmesinden dolayı sevinmek, gelince de aya saygı duymak, aydan azami derecede istifade etmek, kişiyi Allah’ın rızasına ulaştırır. Ramazan ayı, özel bir aydır. Müminler için manevi bir nimettir. Ayın bu özelliğini Müslüman olarak iyi düşünmeliyiz.

              Bu ayın özelliği ile ilgili Yüce Allah, şöyle buyurmuştur. “Ramazan ayı öyle bir aydır ki, onda Kur’an, insanlara yol gösterici ve doğruyu yanlıştan ayırıcı belgeler olarak indirildi. Sizden bu ayı idrak eden, onda oruç tutsun.” Bakara 2/185. Mübarek Ramazan ayında Kur’anın indirildiği ve farz olan orucun bu aya tahsis edildiği, ayette açıklanmıştır. Bu yönüyle bu ay, Kur’an ve oruç ayıdır. Şaban ayında Müslümanlara farz kılınan orucun tutulması Ramazan ayına tahsis edilmiştir.             

               İnsanları doğru yola sevk eden ve Hakla buluşturan, Müslümanları, her türlü kötülüklerden arındıran, inananları kaynaştıran, manevi hazzı en yüksek mertebeye ulaştıran Mübarek ay geliyor. Müjdeler olsun Müslümanlara. Her anı önemli bir değer olan Ramazan ayını, en iyi şekilde değerlendirme adına şimdiden plan ve program yapmalıyız. Sayılı günlerden ibaret olan bu zaman dilimi geldiği gibi, zamanı gelince de gidecektir. Önemli olan ayın bizlerden ayrılırken memnun, bizim de bu zaman diliminden ayrılırken istifade ettiğimiz halde ayrılmamızdır. Peygamber (sav)efendimizin bir hadis mealiyle konumuzu bitirelim.” Allahım Recep ve Şaban ayını bizler için mübarek kıl. Bizleri huzur ve barış içersinde Ramazan ayına kavuştur” âmin. Allah, cümlemizi bu mübarek aya kavuşmayı ve kendisinden istifade etmeyi nasib etsin.   

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • levent
    levent
    29.05.2012 00:52

    RIZA BEYE;BU YAZIYI NERENİZLE OKUDUNUZ MERAK EDİYORUM.YADA OKUMADAN YORUMLADINIZ YADA NE BİLEYİM ANLAMAK İSTEDİĞİNİZ GİBİ ANLADINIZ.YAZAR GAYET MEDENİ VE ÜSTÜRUPLU BİR YAZI YAZMIŞ.YANİ SİZE PESS DOĞRUSU:((

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız