RECEB AYI VE REGAİB KANDİLİ

  • 22.04.2015 00:00

Yüce Allah’a sonsuz Hamdi senalar olsun ki, bizleri sıhhat ve selamet içinde mübarek üç aylara kavuşturdu. İçinde bulunduğumuz ay, şehrullah (Allah’ın ayı) Recep ayıdır. Regaip ve miraç kandili gibi iki önemli geceyi bünyesinde barındıran değerli bir ay. Peygamberimiz (sav) efendimizin” Recep ayı, Allah’ın, Şaban ayı benim ayım, Ramazan ayı ise ümmetimin ayıdır.,” buyurduğu rivayet edilmektedir. Allah’ın rahmet ve mağfiretinin coştuğu, duaların, tövbe-i istiğfarların behemehâl kabul edildiği, bir zaman diliminin içindeyiz. Bu manevi nimetten gereği gibi istifade etme adına vaktimizi iyi değerlendirmeliyiz. Yapılan her hayırlı işin karşılığında bir den yedi yüze kadar sevap, mükâfat alabiliriz. Günah ve hatalardan arınabilir, kalben mutmain olabiliriz.

Peygamberimiz (sav) efendimiz “ Beş gece vardır ki, o gecelerde yapılan dualar geriye dönmez. ( Bu geceler şunlardır)Cuma geceleri, kurban ve Ramazan bayramı geceleri, Recep ayının ilk Cuma gecesi , ( Regaib gecesi) Şaban ayının on beşinci gecesi, (Berat kandili)” buyurmuştur. İmamı Şafi El ümm, c1, shf, 231. Receb kelimesi, Arapçada üç harften meydana gelir. (R) harfi Allah’ın rahmetini, (C) harfi kulun cürümünü, (B) harfi de kulun beri olmasına delalet eder. Allah, ey kulum cürüm ve günah işledin. Rahmetimle seni onlardan beri kıldım. İsyanını ve cürümünü bu ay hürmetine bağışladım, buyuracaktır. Yukarıdaki harflerin bu anlamlara delalet ettiğini, ulama tespit etmiştir.

Yapılan duaların, istek ve arzuların geriye dönmeyeceği mübarek Regaip kandili, 23.04.2015 tarihi, perşembeyi cumaya bağlayan gecedir. Regaip kelimesi, ragibenin çoğulu olup, bahası ağır, çok ata, ihsan manasına gelmektedir. Bu gece, pek mübarek, feyizli, bereketli bir gecedir. Bir rivayete göre, Hz Âmine valimizin Hz Muhammed (sav) efendimize hamile olduğunun farkına vardığı gecedir. Bu yönüyle rahmet ve merhamet peygamberi, efendimizin dünyaya teşrifinin müjdesi bu gece verilmiştir. Enes bin Malik (ra ) ın rivayetine göre bir hadiste şöyle buyrulmuştur.” Dikkat et. Recep ayının ilk Cuma gecesinde uyanık ol. O geceyi gafletle geçirme. Çünkü o geceyi melekler Regaib diye adlandırmışlardır. Zira o gecenin üçte biri geçtiğinde yer ve gök melekleri, Ka’be-i Muazzama ve etrafında toplanırlar. Yüce Allah, kendilerinden isteklerini sorar. Melekler Recep ayını oruçlu geçirenlerin affedilmesini isterler. Allah, affettim buyurur.

 Hz Adem (a,s) cennetten eşi Hz Havva validemiz ile birlikte çıkarıldığı andan itibaren yaklaşık üç yüz yıl, tazarru ile şu duayı yaptığı rivayet edilmiştir. Dediler ki,” Rabbimiz! Biz kendimize zulmettik. Eğer bizi bağışlamaz ve acımazsan mutlaka ziyana uğrayanlardan oluruz”. A’RAF,23. Adem (a,s) bir gün Ya Rabbi, üzerimde taşıdığım nurun sahibi Muhammed- Mustafa (sav)) in hürmetine bizi affeyle diye inlediğinde, Allah’ın rahmeti cuşa geldi ve Ey Âdem! Muhammed’in hürmetine seni ve eşini bağışladım buyurdu. Âdem (as) ın bu duayı regaib gecesinde yaptığı rivayet olunmaktadır.

Regaib gecesinde, elimizden geldiği kadar nafile (gece) namazı kılalım. Kur’an-ı Kerim okuyalım. Peygamberimiz (sav)e salatü selam getirelim. Yaratanımızdan kendimiz ve İslam ümmeti için nusretini isteyelim. Hata ve günahlardan arınmamız için tövbe-i istiğfarda bulunalım. Samimi lisan ile dua etmeye devam edelim. Yaratanımızın mutlaka cevap vereceğini yakinen inanalım. “Allah’ım, Recep ve Şaban ayını bizler için mübarek eyle. Bizleri Ramazan ayına ulaştır”.  Bu vesileyle mübarek regaib kandilinin yöremize, ülkemize, İslam âlemine ve dünya insanlığına huzur, barış ve esenlikler getirmesini, Yüce Rabbimden niyaz ederim.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Nöbetçi Eczaneler

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız