RAMAZAN BAYRAMI

  • 27.07.2014 00:00

           İslam toplumunda senede iki defa kutlanılan iki bayramdan biri Ramazan bayramıdır.Ramazan ayının her gününü Allah’ın isteklerini yerine getirerek geçiren ve bu anlam dazaman nimetini iyi değerlendiren Müslüman kullarına Yüce Yaratıcı, bir nimet daha ver miştir ki, bu nimet Ramazan bayramıdır. Dini bayramlar, İslam toplumlarındaki bireyler arasındamilli birlik ve beraberliği, Dini bütünlüğü meydana getirmektedir Bu açıdan Dini Bayramlarıntoplumdaki yeri ve önemi büyüktür.    

Bayram. Sevinçli olma, huzur bulma, neşelenme anlamlarına gelmektedir. Bayram günlerinde her kes huzur bulmalı, elem ve kederden uzak manevi coşku içersinde diğer İnsanlarla kaynaşabilmelidir. Zira insanların buna ihtiyacı vardır. Gülmek, eğlenmek neşelenmek her insanın ihtiyacıdır. Bayram günlerinde bütün insanlar, sılaya doğru akın ederler. Sevinç ve mutluluğunu paylaşmak için dostlarının, akrabalarının yanında olması gerekir. Bundandolayı kentli, kasabalı ve köylü bir yerde, bayram vesilesi ile buluşurlar. Hasret giderirler. İkram ve hediyeleşmeler yapılır. Bu hal, akraba ve dostları birbirine yaklaştırır. Aralarında varsa birtakım olumsuzluklar bertaraf edilmiş olur.    

                 

Peygamberimiz (sav ) efendimiz bir hadislerinde; “ sizden Allah’a ve ahiret gününe iman eden misafirine ikram etsin. Sizden Allah’a ve ahiret gününe inanan komşusuna eziyet etmesin. Sizden Allah’a ve ahiret gününe iman eden konuştuğu zaman ya hayır konuşsun veyahut sükût etsin” buyurdular. Buhari, Edep, 31..Bayram günlerinde gittiğimiz dost ve akrabalarımıza hediye getirmeliyiz. Hediyenin büyüğü küçüğü olmaz. Yeter ki gönül hoşnutluğu ile verilsin. Alan da bundan memnun olsun.  

                 

Bayram günlerini normal tatil olarak düşünmemeliyiz. Zira bayram günleri, paylaşımortamlarıdır. Kaynaşma, birlik ve dirlik olma zaman dilimleridir. Bundan doyalı bayramdaevlerimizde misafirlerimize ikram etmek üzere beklemeliyiz. Bizler de eş-dost ve

Akrabalarımıza, misafirliğe gitmeliyiz. Onların mutlu günlerine ortak olmalıyız. Elimizden geliyorsa maddi ve manevi yardımda bulunmalı ve dertlerine ortak olmalıyız. Etrafımızdaki yetim ve yoksullara yardım ellerlimizi uzatarak gönüllerini almalıyız. Çocuklara hediyeler vererek sevinmelerine vesile olmalıyız. Anne ve babamız yakında ise bayramlarını bizzat giderek tebrik etmeliyiz. Uzaktalar ise telefonla bayramlarını kutlamalı ve maddi, manevi yönden bir ihtiyaçlarının olup olmadığını sormalıyız. Bu davranışımız onları mutlu kılacak, geleceklerine güvenle bakmalarına vesile olacaktır. Bayramların asıl amacı, kaynaşma paylaşım ve birlikte mutluluğu yakalamadır.

                 

Arefe ya da bayram günü mezarlıklar ziyaret edilmelidir. Genelde bu mekânlarınziyareti, bizler için önemlidir. İbret almak ve kendimize çekidüzen vermek bakımından. Bu mekânlarda bildiğimiz surelerden okuyup orada bulunanların ruhlarına ithaf edebiliriz. Ramazan bayramında vereceğimiz ikram ve hediyeler, alanlar kadar bizleri de mutlu edecektir. Yetim ve yoksulların, eş ve dostlarımızın yüzlerinin gülmesi, bizleri de neşelendirecektir. Bubayramda bütün Müslümanlar kaynaşsınlar, barış ve sulh içinde olsunlar, birlikte gülsünlerinşallah. Özellikle Filistinde İsrailin zulmü son bulsunOradaki Müslümanlar da bu bayramdamutluluğu yakalayabilsinler. Bu duygularla Din kardeşlerimin Ramazan Bayramını tebrik eder, ülkemize, İslam âlemine, huzur, barış ve hayırlar getirmesini Yüce Mevla’dan niyaz ederim.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Nöbetçi Eczaneler

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız