İNSAN ONURU MUKADDESTİR

  • 15.01.2014 00:00

Onur denilen insani değerlerin bütünlüğünü insana veren Allah, onun korunması için bir takım kurallar ortaya koymuş ve yasaklar getirmiştir. İnsan onurunu rencide eden her türlü söylem ve eylemler haram kılınmıştır. Su-i zanda bulunmak, kusuraraştırmak, arkadançekiştirmek, alay etmek, hor hakir görmek, yalan konuşarak aldatmak, ikiyüzlüdavranmak, iftirada bulunmak, böbürlenerek karşıdaki insanı küçümsemek vb.

Yüce Allah, Kur’-ı Kerimde konuyla ilgili şöyle buyurmaktadır.”Andolsun, biz insanoğlunu şerefli kıldık. Onları karada ve denizde taşıdık. Kendilerini en güzel ve temiz şeylerden rızıklandırdık ve onları yarattıklarımızın birçoğundan üstün kıldık. İsra, 70. İnsan dünya sahnesine gelirken onuruyla mükerrem bir varlık olarak gelmiştir. Bu özellikleriyle diğer canlılardan ayrı bir yönü vardır. İnsan, inansın veya inanmasın Allah’ın kendisine bahşettiği bu değerlerle yaşama hakkına sahiptir. Bu değerlerin dokunulmazlığı vardır.

 Peygamberimiz (s,a,v) efendimiz veda hutbesinde, ey insanlar benden sonra birbirlerinizin boyunlarına vurmayın. Kadınlar ve çocuklarınız Allah’ın sizlere verdiği birer emanettir. Emanetlerin hakkını verin. Müslümanın, Müslüman kardeşine karşı kanı, malı, iffeti haramdır. Sizlere iki emanet bırakıyorum. Bunlara sımsıkı sarılırsanız hiçbir güç ve kuvvet sizi doğru yoldan ayıramaz. Ne zaman ki, bu iki emanetten ayrılırsınız o zaman doğru yoldan sizi saptırırlar, saparsınız. İşte bu iki emanetten biri Hz Kur’an, ikincisi de Sünnet-i seniyyedir.              

Kâinatın efendisi bizleri 15 asır önce uyarmıştır. Ümmetinin ve diğer insanların içine düşeceği ortamı görüyormuşçasına. Komşu İslam ülkelerinde Müslümanlar arasında kar kaşa var. Bir hiç uğruna çocuklar, kadınlar,yaşlılar, masum insanlar öldürülüyor. Müslümanlar perişan ve yarınlara güvenle bakamıyorlar. Müslüman toplumunda hala kadına şiddet devam etmektedir. Müslümanlar arasında dargınlık, kin ve nefret, aşağılama normalmiş gibi yaşamamaya devam ediyor. Bütün bu olumsuz tablodan arınmak için efendimiz (s,a,v) bir hadislerinde şöyle buyurdular.” Bir birlerinize buğuzetmeyin, birbirlerinize haset etmeyin, birbirlerinize sırt çevirmeyin. Ey Allah’ın kulları kardeş olun. Müslüman’ın Müslüman kardeşine üç günden fazla dargın durması helal değildir.”Buhari, edep,57. 

İnsana yakışan onurlu bir hayat tarzını kâinatın efendisi peygamberimizde görüyoruz. Çocukluğunda ve gençliğinde emin Muhammed olarak hayat sürdüren, kimseyi incitmeyen ve ötekileştirmeyen efendimiz, Müslümanlar için model insandır. O,çocuklarla ilgilenen, yetimleri kollayan, insanlar arasında adalet ve hakkaniyeti sağlayan, insana insandır diye değer veren rahmet Nebisi. Bir gün Medine’de ashabı ile otururlarken karşıdan bir cenaze geçtiğini görünce hemen ayağa kalktılar. Ashap dediler ki, ey Allah’ın Resulü o cenazeYahudi’dir. Efendimiz, biliyorum, Yahudi de olsa insandır, buyurdular.

Müslüman kardeşini hor görmesi kişiye günah olarak yeter buyuran Peygamberimizin dünyaya gelişinin 1443. sene-i devriyesinde onu anarken, anlamayaçalışmalıyız. Onu anlamak için de Kur’an ve sünnette buluşmalıyız. Bilmeliyizki, bu iki asıl kaynak bizleri dünya ve ahrette huzurlu kılacaktır.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • hayret
    hayret
    2.02.2012 09:43

    kerem keremcan isimli zat-ı muhterem zahire göre hüküm dedim ama siz niyet okuma yaparsanız ve bu okumanız doğru olmaz ise bu iftiradır.Ayrıca siz orada benim için bay dediniz.Benim bay olduğumu nereden biliyorsunuz.Buna peşin hüküm denir.Peşin hükümlü insanların düşünme ve mütalaa etme kabiliyeti gelişmemiştir.Bu durumda eblehin siz olduğunuzu yorumunuz haykırmaktadır.Haddi zatında ben ilgili şahsa düşünmesi için kapı aralamaktayım.Dolayısıyla fitnebaz sıfatı da size yakışmaktadır

Nöbetçi Eczaneler

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız