İNSANIN YARATILIŞ GAYESİ

  • 9.12.2013 00:00

                           Yüce Allah, insanoğlunu dünya sahnesine bir gaye için yoktan var etmiştir. Bu gaye, Allah’a teslim olup ona itaat ederek hayat sürdürmektir. Cenabı Hak, tüm dünya insanlığını kendine teslim olmaya davet etmiştir. Bu davete” La ilahe illallah Muhammed ün resülüllah”diyerek icabet gösteren insanlara Allah, Müslüman adını vermiştir. Diğerlerine ise gayri müslim..               

                           Yüce Rabbimiz Kur’an-ı Kerim de insanların yaratılış gayesi hususunda şöyle buyurmuştur.”Ben cinleri ve insanları ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.” Zariyat /56.  Dünya sahnesinde insanların yaşıyor olmasının bir nedeni vardır, o da Allah’a kulluktur. Allah’a kulluk ise, hakka ittiba, batıldan ictinab etmektir.

                          Allah’a kulluk Allahın isteklerini yerine getirmek, hoşlanmadıklarından kaçınmaktır Bunun için Müslüman olarak bizler, Allah’ın emirlerini ve yasak ettiklerini bilmeliyiz. Allah’ın bizlere bahşettiği İslam ve imanı, söz ve fiillerle yaşantı haline getirmeliyi. Bu hususta Peygamber efendimizin hayatını örnek alarak onun ümmeti olarak neler yapmamız gerektiğini tespit edip,. Yaratanımıza karşı görevlerimizi usulüne uygun olarak yerine getirmeliyiz                                      

                         Alla’a itaatin olduğu yerde huzur, güven ve mutluluk hâkimdir. Ancak. Müslüman ,Yüce Mevla’nın emirlerini yerine getireceği zaman, şeytan  Müslüman’ı yapacağı hayırlı işlerden caydırabilir Bundan dolayı dikkatli olmak zorundayız. Dışarıdan gelen her türlü hayra vesile olmayan duygu ve hislerin arka planında şeytan mevcuttur Bu yönüyle nerede gurur, kibir, insanları hor hakir görme var ise, orada şeytan vardır. Şeytanın amacı, Müslümanları, Yaratandan uzaklaştırmak ,dünya ve Ahiretini perişan etmektir. Bunları sağlayabilmek için olanca gücüyle Müslüman’a yüklenir. Kendisine ve topluma faydası olmayan işlerle meşgul eder. Kişi bu hal içinde kendini boşlukta hisseder.                             

                        Yaratılış gayemize göre yaşamayı engellemeye çalışan şeytanın şerrinden kedimizi korumak için, her işimize besmele ile başlamaya özen göstermeliyiz. Vaktin kıymetini bilerek hakkını vermeliyiz. Allah’ın isteklerini yerine getirme adına, bu günün işini yarına bırakmadan zamanında yapmalıyız. Boş zamanlarımızı okuyarak, araştırarak, geçirmeye. önem vermeliyiz. Bilmeliyiz ki, üzerinde yaşadığımız bu âlemde bizler misafiriz. Bu misafliğin ne zaman, nerede sona ereceği belli değildir. Bunun için temkinli ve tedbirli olmalıyız. Kimseye muhtaç olmayacak şekilde dünya için çalışırken Ahiret hazırlığını da yapmayı ihmal etmemeliyiz. Bilmeliyiz ki dünyada var olma amacımız tektir ve Allah’a itaattır.,          

                      Yüce Mevla’mızı razı kılarak yaşantımızı idame ettirebilmek için rehberimiz olan Kur’anla buluşup, onun feyiz ve bereketinden istifade etmeliyiz. Bununla beraber Peygamberimiz (s,a,v) efendimizin hayatını kuşatan sünnetine sarılmalıyız. Onun biz ümmetine verdiği öğüt ve nasihatleri öğrenip hayatla bütünleştirmeliyiz. Bu gün ve her zaman kendi aramızdaki birlik ve beraberliğin varlığı için buna çok ihtiyacımız vardır. Allah bizleri, Kur’an-ı Kerim ve sünnetin gölgesinde yaşantımızı devam ettirmeyi nasip etsin. Âmin.

               

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • muharrem arslan
    muharrem arslan
    15.01.2012 00:35

    nakit altındır ama çalışmayan nakit çürümeye mahkumdur uzun vadede kazanacak hisse senetleri bulun kiler dyo boya veya aksa gibi

Nöbetçi Eczaneler

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız