ŞEHİTLİK VE GAZİLİK

  • 16.09.2013 00:00

Şehitlik peygamberlikten sonra gelen ilk mertebedir. Allah yolunda öldürülen Müslümana şehit denir. Gazi ise, Allah yolunda cihada katılıp aldığı yaradan dolayı ölmeyen ve geriye sağ dönen kimsedir. Bir ülkenin bağımsızlığının korunması, Müslümanların mal, can ve namuslarının muhafazası için çalışmak, gerektiğinde düşmanla mücadele etmek, İslam Dini açısından önem arz etmektedir. Peygamberimiz (sav) efendimiz bir hadislerinde şöyle buyurmuştur. “Allah yolunda savaşmayan veya bir mücahidi silahla donatmayan veyahutta bir mücahidin çoluk çocuğuna yardım etmeyen bir belaya maruz kalır.”         (Ebu Davut.)   Başka bir hadiste ise “ Bir mücahidi donatan o mücahit kadar sevaba kavuşur” buyrulmuştur. (İbni Mace.)              

Vatan savunmasında başarı, ölürsem şehit, kalırsam gazi ruhuyla elde edilir. Türk milletinin askeri, vatan savunmasında bu inançla arzu ettiği neticeye ulaşmıştır. Başarı için inanç ve amaç önemli bir etkendir. Şair Mithat Cemal Kuntay bu gerçeği şöyle dile getirmiştir. Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır.” 

Din, vatan ve mukaddesat uğruna yapılan mücahade esnasında şehit olmak da var gazi olmak da. Ama hepsinin de Allah’ın indinde karşılığı vardır. Bu konuda Yüce Mevla Kur’an-ı Keriminde şöyle buyurmaktadır.”Allah yolunda öldürülenlere “ölüler” demeyin. Hayır onlar diridirler. Fakat siz bunu sezemezsiniz.” (Bakara, 154.)                   

Din, vatan ve mukaddesat için her şeyini feda eden, yeter ki vatanım bölünmesin, Müslümanların can, mal ve namuslarına halel gelmesin diyebilen Müslümanlara Allah önemli bir makam vermiştir. Allah Kur’an lisanıyla “Onlar ölüler değil, bilmediğiniz bir hayatla yaşıyorlar. Ancak sizlerin onların bu halini anlama gücünüz yoktur” buyurmaktadır.              

Ülkemizin her karış toprağında şehit kanı mevcuttur. Ecdadımız vatanımızı düşman işgalinden kurtarmak için her türlü zorluğa göğüs gererek, canı pahasına düşman birlikleriyle mücahede etmişlerdir. Binlerce şehit vermişler ama tutsaklığı kabul etmemişlerdir. Sonuçta Allah’ın yardımıyla ülkemiz topraklarından işgalci düşman birliklerini temizlemişlerdir. Bizlere cennet gibi bir vatan bırakmışlardır. Ülkemizi koruyup kollamak, daha ileri seviyelere taşımak için çalışmak üzerinde yaşayan bizlere aittir. Maziden ders alarak geleceğimizi belirleyip her geçen gün daha da güçlü olmak için çalışmalıyız. Bilmeliyiz ki, üzerinde yaşadığımız bu vatan şehit ve gazilerimizin bizlere emanetidir.           

19 Eylül 2013 tarihi gaziler günü olması hasebiyle, ülkemizin bölünmez bütünlüğü, Müslüman Türk toplumunun can, mal ve namusunu koruma adına canları pahasına mücadele eden, bizlere bağımsız bir vatan bırakan şehit ve gazilerimizi saygı ve minnetle yad ediyoruz. Ruhları şad, mekânları cennet olsun. Yüce Allah şehit ve gazilerimizin emanetlerini sahip çıkarak muhafaza etmeyi nasip etsin.     

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Nöbetçi Eczaneler

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız