RAMAZAN BAYRAMI

  • 7.08.2013 00:00

 

İslam toplumunda senede iki defa kutlanılan iki bayramdan biri Ramazan bayramıdır. Ramazan ayının her gününü Allah’ın isteklerini yerine getirerek geçiren ve bu anlamda zaman nimetini iyi değerlendiren Müslüman kullarına Yüce Yaratıcı, bir nimet daha vermiştir ki, bu nimet Ramazan bayramıdır. Dini bayramlar, İslam toplumlarındaki bireyler arasın da milli birlik ve beraberliği, Dini bütünlüğü meydana getirmektedir Bu açıdan Dini Bayramlarıntoplumdaki yeri ve önemi büyüktür.    

 

Bayram sevinçli olma, huzur bulma, neşelenme anlamlarına gelmektedir. Bayram günlerinde her kes huzur bulmalı, elem ve kederden uzak manevi coşku içersinde diğerİnsanlarla kaynaşabilmelidir. Zira insanların buna ihtiyacı vardır. Gülmek, eğlenmek neşelenmek her insanın ihtiyacıdır. Bayram günlerinde bütün insanlar, sılaya doğru akın ederler. Sevinç ve mutluluğunu paylaşmak için dostlarının, akrabalarının yanında olması gerekir. Bundan dolayı kentli, kasabalı ve köylü bir yerde, bayram vesilesi ile buluşurlar. Hasret giderirler. İkram ve hediyeleşmeler yapılır. Bu hal, akraba ve dostları birbirine yaklaştırır. Aralarında varsa birtakım olumsuzluklar bertaraf edilmiş olur.    

                 

Peygamberimiz (sav ) efendimiz bir hadislerinde; “ sizden Allah’a ve ahiret gününe iman eden misafirine ikram etsin. Sizden Allah’a ve ahiret gününe inanan komşusuna eziyet etmesin. Sizden Allah’a ve ahiret gününe iman eden konuştuğu zaman ya hayır konuşsun veyahut sükût etsin,” buyurmuşlardır. Riyazüs Salihin. Bayram günlerinde gittiğimiz dost ve akrabalarımıza hediye getirmeliyiz. Hediyenin büyüğü küçüğü olmaz. Yeter ki gönül hoşnutluğu ile verilsin Alan da bundan memnun olsun.  

                 

Bayram günlerini normal tatil olarak düşünmemeliyiz. Zira bayram günleri, paylaşımortamlarıdır. Kaynaşma, birlik ve dirlik olma zaman dilimleridir. Bundan doyalı Bayramda evlerimizde misafirlerimize ikram etmek üzere beklemeliyiz. Bizler de eş-dost ve akrabalarımıza misafirliğe gitmeliyiz. Onların mutlu günlerine ortak olmalıyız. Elimiz den geliyorsa maddi ve manevi yardımda bulunmalı ve dertlerine ortak olmalıyız. Etrafımızdaki yetim ve yoksullara yardım ellerlimizi uzatarak gönüllerini almalıyız. Çocuklara hediyeler vererek sevinmelerine vesile olmalıyız.  

                 

Arefe ya da bayram günü mezarlıklar ziyaret edilmelidir. Genelde bu mekânlarınziyareti, bizler için önemlidir. İbret almak ve kendimize çekidüzen vermek bakımından. Bu mekânlarda bildiğimiz surelerden okuyup orada bulunanların ruhlarına ithaf edebiliriz. Ramazan bayramında vereceğimiz ikram ve hediyeler alanlar kadar bizleri de mutlu edecektir. Yetim ve yoksulların, eş ve dostlarımızın yüzlerinin gülmesi, bizleri deneşelendirecektir. Bu bayramda bütün Müslümanlar kaynaşsınlar, barış ve sulh içinde olsunlar, birlikte gülsünler inşallah.  Bu vesileyle okurlarımızın ve Müslüman kardeşlerimizin mübarek Ramazan bayramını tebrik eder, bölgemize, ülkemize ve İslam âlemine hayırlar getirmesini, Yüce Allahtan niyaz ederim.          

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız