KADİR GECESİNİN ÖNEMİ

  • 2.08.2013 00:00

Yüce Allah Müslüman kullarına on bir ayın sultanı Ramazan ayını bir manevi nimet olarak vermiştir. Bu ayın içersinde Kur’an-ı Kerimin yeryüzüne inmeye başlamasına vesile olan bir gece vardır ki, bin aydan hayırlı olduğu bildirilmiştir. Kadir: şeref ve azamet, güç, yücelik, hüküm gibi manalara gelir. Peygamber (sav) efendimiz,” kadir gecesinin Ramazan ayının son on gününün tek gecelerinde arayınız “ buyurmuşlardır. Riyazüs Salihin. İslam âlimlerince Kadir gecesinin Ramazan ayının 27. gecesine rastladığı hususunda görüş birliğine varılmıştır. Bu ayın Cumartesi gününü Pazar’a bağlayan gece (03.08.2013 tarihi) Mübarek Kadir gecesidir.

Yüce Allah, Kur’an-ı Kerimde şöyle buyurmuştur.”Gerçekten biz Kur’anı kadir gecesinde indirdik. (Habibim ) kadir gecesinin ne olduğunu sen bilirmisin?.Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. O gece bütün semavat melekleri ve Cebrail Allahın izniyle onun her bir emrini yerine getirmek için yeryüzüne inerler. O gece, ikinci fecrin doğuşuna kadar bir selamet, esenlik ve kurtuluştur.”Kadir,1-5.   Kadir gecesinde arz ve semavat meleklerinin camile re dağıldıkları ve Muhammed ümmeti için Allah’a dua edip bağışlanmaları dileğinde bulundukları rivayet edilmiştir. Ramazan ayına önem veren, bu ayı, oruç ibadeti başta olmak üzere hayır ve hasenat ile geçiren Müslümanlar için meleklerin Allahtan bağışlanmalarını istemeleri önemli bir nimettir. Bu nimetin kadrini bilmek gerekir.

Hz Aişe validemiz,”Ey Allah’ın elçisi ben kadir gecesinin hangi gece olduğunu bilirsem o gecede Allah’a nasıl dua edeyim dedi. Peygamber efendimiz (sav ) ey Aişe sen kadir gecesinin hangi gece olduğunu bilirsen o gecede Allah’a şöyle dua et,” Allahım sen affedicisin affetmeyi seversin beni bağışlayıver” buyurdular. Yüce Allah Müslüman kulların dan dua etmelerini  arzu etmektedir.Müslümanların her zaman Allahtan dünya ve ahiretleri nin hayırlı olmasını istemeleri doğal haklarıdır. Bu hakkımızı kullanmaktan kaçınmamalıyız.

Bin aydan hayırlı olduğu bildirilen kadir gecesinin Müslümanlar tarafından çok iyi değerlendirilmesi önem arz etmektedir. Ramazan ayından aldığımız manevi gıda ve oksijenlerle huzur ve mutluluk içersinde kadir gecesinin hakkını vermeye çalışmalıyız. Müslümanları Kur’anla buluşturan, her yapılan hayırlı işin sonucunda bin ayın karşılığını almaya imkân veren mübarek geceyi kendi lehimize çevirmeliyiz. Bu gece, bizleri Kur’anla, Mevla ile buluşturmalıdır. Hata ve günahlardan arındırmalı, kalben ve fiz iken sıhhatli hale getirmelidir.              

Bunun için seher vaktini, imsak vaktine kadar kaza namazlarımız varsa önce onları kılarak daha sonra Kur’an okuyarak, zikir, tesbihat, tefekkür, hamd ve sena, teheccüd namazı, tövbe-i istiğfar ve dualarla değerlendirmeliyiz. Bilmeliyiz ki, leyle-i kadrin karşılığı bin aydır. Bu da 83 küsur yıl yapmaktadır. Bin aydan hayırlı olan bir gece Muhammet ümmetine verilmiştir. Daha önceki ümmetler böyle bir nimete sahip değillerdi. Muhammed ümmeti olarak bizlere verilen bu nimetin hakkını verelim inşallah. Ne mutlu bu gecede arzu ettiklerine ulaşabilenlere. Müjdeler olsun bu geceyi ihya ederek kurtuluşa kavuşanlara.

 Bu vesileyle okuyucularımın mübarek kadir gecesini tebrik eder, gecenin bölgemize, ülkemize ve İslam âlemine huzur ve barış getirmesini Yüce Allahtan niyaz ederim.  

Tahsin Ötgüç

Müftü Yrd    

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Nöbetçi Eczaneler

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız