REGAİB KANDİLİ VE ÜÇ AYLAR

  • 15.05.2013 00:00

 

İslam toplumlarında Recep, Şaban ve Ramazan aylarına üç aylar denilmektedir. Bünyelerinde regaip, miraç, berat ve kadir gecelerini bulundurmalarından dolayı, kandiller geçiti olarak da zikredilmektedir. Allah bu ayları sadece Müslüman kullarına manevi bir nimet olarak vermiştir. Müminler de yaratanın kendilerine manevi nimet olarak sunduğu üç ayların, kadrini, kıymetini bilerek onlardan istifade etmeye çalışırlar.

 

Bu üç ayların ikisinde yapılan her türlü ibadetlerin karşılığı yedi yüz misliyle cevapverilir. Ramazan ayın da ise yapılan her hayrın, güzel işlemlerin karşılığında bin misliyle sevap ve mükâfat verilir. Üç aylardan birincisi Recep ayıdır. Bu ayda iki önemli gece olup bunlardan birincisi bu ayın 16 sını 17 inci geceye bağlayan gece mübarek Regaip kandilidir. Diğeri de Recep ayının yirmi yedinci gecesi mübarek miraç kandilidir.

 

Regaip: ragibenin çoğulu olup bahası ağır, çok ata, ihsan manalarına gelmektedir. Bu gece pek mübarek, feyizli ve bereketli bir gecedir. Kâinata rahmet olarak gönderilen Hz Muhammed (sav) efendimizin dünyaya gelişinin müjdesi verilmiştir.  

Peygamber efendimiz konumuzla ilgili bir hadislerinde “ Beş gece vardır ki, o gecelerde hiçbir dua geri dönmez. Bunlar, Recep ayının ilk Cuma gecesi, (regaib) şaban ayının onbeşinci gecesi, (berat) Cuma gecesi, Ramazan bayramı gecesi, kurban bayramı gecesleri.” Buyurmuşlardır.

 

Bu gecelerde daha fazla ibadet, tövbe-i istiğfar, tesbihat, zikir ve şükürde bulunmalıyız. Kur’an-ı Kerim tilaveti, tefekkür ile bu güzel zaman dilimlerini değerlendirmeliyiz. Zaten Yüce Allah, bu zaman dilimlerini bizlere istifade etsinler diye vermiştir.

 

 Rivayet olunur ki, Hz. Adem ile eşi Hz Havva validemiz cennetten yer yüzüneçıkarıldığında üç yüz yıl birlikte ağlayarak Allah’a dua etmişlerdir. Kur’anda kıssa olarak geçen bu dua şöyledir.” Dediler ki, Ey Rabbimiz biz kendimize zulmettik. Eğer sen bizleribağışlamaz, merhamet etmezsen elbette biz hüsrana uğrayanlardan oluruz Hz Âdem ve Hz

Havva üç yüz yıl bu duayı tekraren yaptılar. Ama bir sonuca ulaşamadılar.

 

Bir gece Hz Adem Ya Rabbi üzerimde taşıdığım nurun sahibi Hz Muhammed (sav) in hürmetine bizi affeyle diye inlediğinde, Allah’ın merhameti coşa gelip Ey Âdem, Muhammedin hürmetine sizi bağışladım buyurdu. Bu gecenin regaip gecesi olduğu ihtimaldâhilindedir. Zira bu gece âlemler peygamberi Hz Muhammedlin dünyaya geleceğinin müjdesinin verildiği, gecedir. Onun içindir ki, bu gece mübarek, şerefli, bereketli bir gecedir. Öyle ise hep beraber bu geceden ve içinde bulunduğumuz mübarek Recep ayından istifadeedelim. Peygamberimiz ( s.a.v)Recep ve Şaban aylarında şu duayı yapmıştır.”Allahım Recep ve Şaban ayını bizler için mübarek kıl. Bereketli eyle. Bizleri Ramazan ayına ulaştırıver” Bizler de bu duayı yapalım ve yapmaya devam edelim. Çünki bizim duaya her zaman ihtiyacımız vardır.

               

 Bu vesileyle üç ayların ve regaip kandilinin ülkemize, milletimize ve İslam âlemine hayırlar getirmesini Yüce Rabbimden niyaz ederim.  

 Tahsin Ötgüç

 Müftü Yrd.

                                                                                                     

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Nöbetçi Eczaneler

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız