ÇEVRE BİLİNCİ VE TEMİZLİĞIİ

  • 3.12.2012 00:00

 

     
               İnsanoğlu yaşadığı süreçte hep çevresiyle iç içe hayatını sürdürmek zorundadır. Bunun içindir ki, toplumu oluşturan bireylerin çevre bilincinin oluşması gerekmektedir. Nasıl  bir çevreye sahip olunmalı, nasıl korunmalı, çevreye karşı görevlerimiz nelerdir. Bu sorulara cevap arayarak çevre bilincini oluşturabiliriz.  
             
                Yüce Allah, şerefli varlık olarak yarattığı insanı, kendisi dışında her şeyi onun istifadesine sunmuştur. Bir başka deyişle Allah, insanın dışında her şeyi onun için yaratmıştır ancak  Allahın insana sunduğu bu nimetleri usul ve adabına uygun şekilde kullanmak lazım gelir. Cenab-ı Hak Kur’anı Kerimde bu hususta şöyle buyurmuştur.”O,size yeri boyun eğer kıldı. Haydi, onun omuzlarında, (dağlarında, tepelerinde) yürüyün. Allahın rızkından yiyin. Dönüş ancak onadır.”.
             
                Allah, yeryüzünün insanların emrine verildiğini ve bu imkândan istediğimiz gibi istifade edebileceğimizi açıklamaktadır. Bu bakımdan gezip dolaştığımız, havasından, suyundan, güneşinden istifade ettiğimiz çevremizi korumalıyız. Daima temiz ve yeşil kalmasına özen göstermeliyiz. Bilmeliyiz ki, temiz bir çevre toplumun her bireyine lazımdır. Kirli ve düzensiz olması, her insanı rahatsız eder
           
               Çevremizin daima temiz ve düzenli ve yeşil olması için, şu hususlara dikkat etmeliyiz. Özellikle oturduğumuz parklarda ve bahçelerde çöp artıklarını yerlere atmamalıyız. Belediye çöp bidonlarına, yoksa bir şekilde bir yere toplayıp oradan da çöp bidonlarına ulaştırmalıyız. Yollarda yürürken rasgele balgam ve benzeri sıvı maddeleri yerlere atmamalıyız. Sigara izmaritlerini cadde ve sokaklara atma alışkanlıklarından vazgeçmeliyiz.
           
               Piknik yapmak için gittiğimiz yeşillik alanlarında etrafı rahatsız edecek koku ve dumanların yayılmasına vesile olmamalıyız. Oturduğumuz alanları nasıl bulmuş isek terk ederken aynı şekilde terk etme alışkanlığını kazanmalıyız. Zira birkaç gün sonra ya bizlerin veya başkalarının oraya gelerek piknik yapmaları doğaldır. Her insanın arzusu temiz bir yerde piknik yapması veya gezmesidir. Hal böyle olunca ne biz temiz bir çevreden mahrum olalım, ne de başkalarının mahrum olmasına sebep olalım.
 
              Çevremizin temizliği sağlığımız için de son derece önemlidir. Çocuklarımızın ve bizlerin kirli olan çevremizden etkilenmesi kaçınılmazdır. Her insan bilmelidir ki, yerlere atılan sigara izmariti, balgam, tükürük ve benzeri çöpler çürüyerek toz halinde havaya karışıp solunum yoluyla vücudumuza girmesi tabiidir. Bunun sonucu olarak da hasta olmamız kaçınılmaz olacaktır.
         
                Geleceğimizin huzurlu olması, sağlıklı bir ortamda hayatımızı sürdürebilmek için hep beraber çevre bilincini oluşturarak, etrafımızı temiz ve yeşil tutmaya çalışalım. Unutmayalım ki, her zaman iç içe olduğumuz çevremiz, her birimize her zaman lazımdır.
 
Tahsin Ötgüç 
Müftü Yardımcısı 
 
 
                  

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Nöbetçi Eczaneler

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız