KADİR GECESİNİN ÖNEMİ

  • 10.08.2012 00:00

 

                    Yüce Allah Müslüman kullarına on bir ayın sultanı Ramazan ayını bir manevi nimet olarak vermiştir. Bu ayın içersinde Kur’an-ı Kerimin yeryüzüne inmeye başlamasına vesile olan bir gece vardır ki, bin aydan hayırlı olduğu bildirilmiştir. Kadr: şeref ve azamet, güç, yücelik, hüküm gibi manalara gelir. Peygamber (sav) efendimiz,” kadir gecesinin Ramazan ayının son on gününün tek gecelerinde arayınız “ buyurmuşlardır. İslam âlimlerince Kadir gecesinin Ramazan ayının 27. gecesine rastladığı hususunda görüş birliğine varılmıştır. Bu ayın yirmi altısını, yirmi yedisine bağlayan gece mübarek kadir gecesidir. 14.08.2012 tarihi akşamı kadir gecesidir.    

                    Yüce Allah, Kur’an-ı Kerimde şöyle buyurmuşlardır.”Gerçekten biz Kur’anı kadir gecesinde indirdik. (Habibim ) kadir gecesinin ne olduğunu sen bilirmisin?.Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. O gece bütün sema vat melekleri ve Cebrail Allahın izniyle onun her bir emrini yerine getirmek için yeryüzüne inerler. O gece, ikinci fecrin doğuşuna kadar bir selamet, esenlik ve kurtuluştur.”   Kadir gecesinde arz ve sema vat meleklerinin camilere dağıldıkları ve Muhammed ümmeti için Allah’a dua edip bağışlanmaları dileğinde bulundukları rivayet edilmiştir. Ramazan ayına önem veren, bu ayı, oruç ibadeti başta olmak üzere hayır ve hasenat ile geçiren Müslümanlar için meleklerin Allahtan bağışlanmalarının istenmesi önemli bir nimettir. Bu nimetin kadrini bilmek gerekir. 

                    Hz Aişe validemiz,”Ey Allah’ın elçisi ben kadir gecesinin hangi gece olduğunu bilirsem o gecede Allah’a nasıl dua edeyim dedi. Peygamber efendimiz (sav ) ey Aişe sen kadir gecesinin hangi gece olduğunu bilirsen o gecede Allah’a şöyle dua et, Allahım sen affedicisin affetmeyi seversin beni bağışlayıver” buyurdular. Yüce Allah Müslüman kullarından dua etmelerini  arzu etmektedir.Müslümanların her zaman Allahtan dünya ve ahiretlerinin hayırlı olmasını istemeleri doğal haklarıdır. Bu hakkımızı kullanmaktan kaçınmamalıyız.

                   Bin aydan hayırlı olduğu bildirilen kadir gecesinin Müslümanlar tarafından çok iyi değerlendirilmesi önem arz etmektedir. Ramazan ayından aldığımız manevi gıda ve oksijenlerle huzur ve mutluluk içersinde kadir gecesinin hakkını vermeye çalışmalıyız. Müslümanları Kur’anla buluşturan, her yapılan hayırlı işin sonucunda bin ayın karşılığını almaya imkân veren mübarek geceyi kendi lehimize çevirmeliyiz. Bu gece, bizleri Kur’anla, Mevla ile buluşturmalıdır. Hata ve günahlardan arındırmalı, kalben ve fiz iken sıhhatli hale getirmelidir.             

                  Bunun için seher vaktini, imsak vaktine kadar kaza namazlarımız varsa önce onları kılarak daha sonra Kur’an okuyarak, zikir, tesbihat, tefekkür, hamd ve sena,Teheccüd  namazı. Tövbe-i istiğfar, dualarla değerlendirmeliyiz. Bilmeliyiz ki, leyle-i kadrin karşılığı bin aydır. Bu da 83 küsur yıl yapmaktadır. Bin aydan hayırlı olan bir gece Muhammet ümmetine verilmiştir. Daha önceki ümmetler böyle bir nimete sahip değildirler Muhammed ümmeti olarak bizlere verilen bu nimetin hakkını verelim inşallah. Ne mutlu bu gecede arzu ettiklerine ulaşabilenlere. Müjdeler olsun bu geceyi ihya ederek kurtuluşa kavuşanlara.

                  Bu vesileyle okuyucularımın mübarek kadir gecesini tebrik eder, gecenin bölgemize, ülkemize ve İslam âlemine huzur ve barış getirmesini Yüce Allahtan niyaz ederim.        

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • A.ÖZER
    A.ÖZER
    17.11.2011 13:02

    Neler Unutulmuyor ki; Hani Üstad da diyo ya Kısaca, Hayat böyle bir gemide Eskiler yiter yenide Beni değil kendinide Unutursun Mihribanım Zaman erir kelep kelep Meyve dalda durmuyor hep Unutturur birçok sebeb Unutursun Mihribanım Süt emerdin gündüz gece Unuttunya Büyüyünce Bu işte böylece Unutursun Mihribanım Saygılarımla.

Nöbetçi Eczaneler

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız