ÜÇ AYLARI NASIL DEĞERLENDİRELİM

  • 8.06.2012 00:00

         

           Yüce Allah, zaman ve mekânı insanlar için yaratmıştır. Bu nimetlerden gereği şekilde istifade etmelerini kendilerinden istemiştir. Özellikle üç aylar adını verdiğimiz: Recep Şaban ve Ramazan ayları Allah’ın Müslüman kullarına sunduğu manevi nimetlerdir. Bünyelerinde önemli geceler mevcuttur. (Regaip, miraç, beraat, kadir geceleri.)       

   

            Peygamberimiz, Recep ayından itibaren Şaban ayının sonuna kadar şu duayı yapmıştır: “Allah’ım Recep ve Şaban ayını bizler için mübarek kıl. Bizleri on bir ayın sultanı olan mübarek Ramazan ayına kavuştur.” Peygamberimiz (sav) Efendimiz Recep ve Şaban aylarının hakkını vererek, kalben mutmain, vücuden sıhhatli olmayı, Ramazan ayına günah ve hatalardan arınmış, amel defterlerinde sevapların, ecirlerin artmış olarak kavuşmayı istemektedir. Ümmetinin bu konuda dikkatli olmalarını tembih ederek, bu manevi atmosferden yararlanmış olarak çıkmamızı arzulamaktadır.  

                     

            Bizler üç aylar diye isimlendirdiğimiz zaman dilimini, en iyi şekilde değerlendirme adına; Elimizden geldiği kadar Kur’an okuma, namazlarımızı düzenli olarak kılmaya çalışma, nafile oruç tutma, Allah’tan bağışlama dileme, komşularımıza, dostlarımıza, ikramda bulunma, hayır yapma, hayra vesile olma, kendimizi geliştirmek için boş zamanlarda kitap okuma gibi bir dizi yararlı ameller işlemeliyiz.  


            Yüce Mevla, Kur’an-ı Kerimde şöyle buyurmaktadır: “Rabbinizin bağışlamasına ve genişliği gökler ve yer kadar olan cennete koşunuz. Cennet muttakiler için vaat olunmuştur.” İçinde bulunduğumuz mevsimi, günahlardan, kusurlardan arınma, hayırlı işlerde yarış edeceğimiz zaman dili olarak kullanmamız bizleri mutlu kılar. Allah’ın Müslüman kulları için bir nimet yeri olarak yarattığı cennete doğru koşma zamanı bu aylardır.  

                  

            Bizlerin cennete doğru koşmamız, insanlık için faydalı işler yapmamız ve Allah’ın rızasına uygun davranış sergilememizdir. Şeytani işlerden, nefsanî duygulardan kendimizi uzak tutmak, bizleri Allah’ın sevgisine muhatap kılar. Olumlu ve yararlı her türlü işler de böyledir.


            İçinde bulunduğumuz zaman diliminde, kalplerimizde Kur’an aşkı, Peygamber sevgisi oluşması son derece önemlidir. Bunun için zaman buldukça Kur’an okumalıyız. Peygamberimizin sünnetini öğrenmeliyiz. O’nu anlayarak yaşamaya devam etmeliyiz. Kendi eksikliklerimizi gidererek maddi ve manevi yönden ihtiyacı olanlara yardım elimizi uzatmalıyız.

                       

           Recep ve Şaban aylarında yapılan her hayrın karşılığında yedi yüz misli sevap alma hakkımız vardır. Bu zaman diliminde ne kadar çalışırsak o kadar karşılığını bol alırız. Bu aylar kusurlu hallerden kurtulma, hayra erme aylarıdır. Daha fazla Allah’a yakın olma, hem dünyayı ve hem de ahir eti kazanmaya vesile olan zaman dilimleridir. Bu bakımdan birer manevi nimet olan üç ayların hakkını verme adına Allah’ın bizlerden beklediklerine cevap vermeye çalışalım.Bilelim ki, her nimetin bir sorumluluğu vardır.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Nöbetçi Eczaneler

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız