GENÇLİK GELECEĞİMİZDİR

  • 18.05.2012 00:00

 

      Dünya sahnesinde var olma mücadelesini veren her toplum ya da milletler, geleceğine güvenle bakmaları için milli ve manevi değerlerine bağlı. Gençliğe sahip olmaya çalışırlar. Gençliğin kültürüne, tarihine, dini duygularına sahip olacak şekilde eğitim ve öğretime yön verirler. Dünyada gelişen teknik ve teknolojiye ayak uydurarak yeni deneyimler, tecrübeler, bilgiler edinmelerine yardımcı olurlar.     

     Maziden kopmadan, istikbale yönelmelerine, insanlığın huzur ve mutluluğu için çalışmalar yapabilme yeteneğine sahip olmaları için gerekli olan zemini hazırlarlar.               

     Bizler de Türk ve Müslüman toplumu olarak geleceğimize güvenle bakabilmek için gençliğimizi her yönüyle bilgiyle donatılmış birer birey olmalarını temine çalışmalıyız. Bir takım olumsuzluklar olsa da olaylara müspet pencereden bakarak geleceğimizin güvenli ellerde olmasını sağlama adına elimizden ne geliyorsa maddi ve manevi yönden onları yapmaya çalışmamız gerekmektedir.                

     Her şeyden önce gençlerimiz fiziken ve ruhen sağlıklı olarak yaşamlarını sürdürebilmeleri için zararlı ortamlardan kendilerini uzak tutmaları gerekmektedir. Vücut sağlığı noktasında yeme içmelerine dikkat etmeleri, fiziki yapılarına ve manevi hayatlarına zarar verecek her türlü davranış ve alışkanlıkları terk etmeye çalışmaları gerekmektedir. Bunların başında her türlü uyuşturucular, sigara ve benzerleri gelmektedir. Topluma faydası olmayan söylem ve eylemlerden uzak durmaları, bunun yerine sağlıklı düşünmek için okumaya önem vermeleri, kendilerinden beklenilen iyi bir öğrenci, iyi bir insan olma vasfına sahip olmaları önem arz etmektedir.                

    Bu bakımdan biz anne – babalara büyük görevler düşmektedir. Peygamberimiz bir hadislerinde: “Bir kimse çocuğuna miras olarak iyi bir terbiyeden daha güzel bir şey bırakmış olamaz.” buyurmuşlardır. Çocuklarımızın eğitiminde sorumluluk duygusu içinde olarak kendilerine yardımcı olmaya çalışmalıyız. Tahsil hayatlarının başarılı olmasını beklerken, Müslüman bir genç olarak yaratanına karşı olan görevlerini yerine getirmelerini kendilerinden beklemeliyiz. Yabancı kültürlerden ve alışkanlıklardan kaçınmalarını, her görünen şeyin yapmak zorunda olmadığımızı, her toplumun kendine has örf adet, gelenek ve göreneği olduğunu, önemli olanın her insanın kendine yakışanı yapması olduğunu yansıtmalıyız.

   Ülkemiz için üretken olabilecek seviyeye gelmeleri adına, ilme, araştırmaya önem vermelerini kendilerinden istemeliyiz. Büyüğe, hocaya karşı saygının her zaman ve her yerde gösterilmesinin gereğini kendilerinden istemeliyiz Hoş olmayan görüntülerden kaçınan, bilgiye araştırmaya önem veren, sevgi ve saygıyı hayatından çıkarmayan, toplum için faydalı olmaya gayretli olan, mili ve manevi değerlere sahip çıkarak yaşamlarını idame ettiren gençlik, geleceğimize güvenle bakmamıza vesile olacaktır. Bunun için çocuklarımızı fizikken ve ruhen sağlıklı olmalarına dikkat etmeliyiz. Maddi ve manevi besinleri zamanında vermeliyiz. Bilmeliyiz ki vermeden alamayız.  

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • ayse tunç
    ayse tunç
    19.10.2011 22:59

    Güzel memleketimize sahip çıkalım......

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız