HİCRET VE MUHARREM AYI

  • 29.11.2011 00:00

 

         

            Miladi 610 tarihinde kendisine evrensel Peygamberlik görevi verilen Hz Muham ,med (sav), bu ulvi vazifeyi 13 yıl süreyle Mekke de sürdürmüştür. Her türlü zorbaya, işkencelere, baskılara rağmen halkı İslama davet görevini yılmadan, usanmadan devam etmiştir. Başta Ebu Cehil olmak üzere birçok müşrik efendimizin etrafındaki Müslümanları dağıtmak, yeni Müslüman olanları gözdağı vererek inancından vaz geçirmek için akıllarına gelen her hileye başvuruyorlardı. Bunlardan en zoru ve en çetini Peygamberimizle beraber ashabın Mekkenin bir bölgesinde yaşamaya zorlanmalarıdır. Ekonomik ve sosyal yönden baskılar,efendimizin ikamet ettiği yere yiyecek, su ve ilaç gönderilmesine mani oldular. İnsanların hasta olmalarına, çocukların ölmelerine sebep oldular.        

             Bu olumsuzlukların kardşısında mekkede hayatın zor olduğunu gören sahabelerden bazıları efendimizden Medieneye gitmek üzere izin aldılar. Bundan sonra her geçen gün Medineye giden sahabe sayısı artarak devam etti. Mekke’deki müşrikler Hz Muhammedi öldürme kararını aldıklarında bu durum Cebrail tarafından efendimize bildirildi. Zilhiccenin sonları ve muharrem ayının başlarında Mekke’den Medieneye hicret izni verildi. Efendimiz Hz Aliyi evine çağırıp mekkede ki halkın kendisinde bulunan emanetleri teslim etti ve evden çıktı.Evin etrafında bulunan silahlı kişiler onu göremediler Efendimiz Hz Ebu Bekirle beraber sevir mağarasına gittiler. Burada bir iki gün kaldıktan sonra Medieneye gitmek üzere yola çıktılar.  

             Hicret: Peygamberimizin Mekke’den Medieneye göç etmesidir. Hicret Peygamberizin 622 tarihinde Mekke’den Medine ye göç etmesine isim olmuştur. Peygamber efendimiz başta olmak üzere ashabın hicreti, İslamı anlatmak ve yaşamak içindir. Hicret, küfürden, batıldan kaçış değildir.Bunlarla daha iyi mücadele etmek, hakkı hakim kılmak için mevzi değiştirmektir.Müsait mekan bulmak içindir.Öyle de olmuştur.Zira 8 yıl sonra 630 tarihinde Mekke müşriklerden, Kabe de putlardan temizlenmiştir.Bunun için İslam tarihinde hicretin büyük önemi vardır.İslam Mekkede doğdu, Medine’den tüm dünyaya yayılma imkanı bulmuştur.

             Peygamber efendimiz Medineye vardığında Küba köyünde bir mescit yaptırdı. Bu İslam tarihinde ilk mescittir Kuranda takva mescidi olarak geçmektedir. Buradan Medine’nin Merkezine giden efendimiz 7 ay kadar süreyle Hz Eyyub’un evinde kalıp Mescidi Nebevi tamamlanınca kendisi için yapılan hücreyi saadetlerine yerleştiler. Muhacirle Ensar kardeş olup kaynaştılar. 10 yıl süreyle İslam buradan tüm dünyaya yayılma imkânı buldu. Bunda hicretin payı büyüktür.   

             1 Muharrem 622 tarihi Hz Ömer ( R.A) ın hilafeti zamanında hicri (İslami) yılın başlangıcı olarak kabul edilmiştir.26.11.2011 tarihinde hicri yıla girmiş olduk. Bu yıl, Müslümanlara aittir. Muharrem ayı haram aylardan biridir. Peygamberimiz bir hadislerinde şöyle buyurdular.”Ramazan ayından sonra en efdal oruç, Muharrem ayı orucudur. Farz namazdan sonra en efdal namaz ise gece namazıdır.”.

             Muharrem ayının onuncu günü  şu tarihi olaylar meydana gelmiştir. Allah Hz Âdem’in tövbesini kabul etti. Hz İdris Peygamber semaya çıkarıldı. Hz Nuh’un gemisi cüda dağına indirildi. Hz İbrahim peygambere halilullah ismi verildi. Nemrutun ateşinden kurtuldu. Hz süleymanın tövbesi kabul edildi. Hz Eyyub peygambere sıhhat ihsan edildi. Hz Musa a.s, Firavunun zulmünden kurtuldu. Hz Yunus a,s balığın karnından kurtuldu. Hz İsa Semaya yükseltildi. Ümmeti Muhammet için mükerrem kılındı. Allah Muharrem ayı ve yeni Hicri yılı Müslümanlar için hayırlara vesile eylesin    

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız