KURBAN İBADETİ VE ÖNEMİ

  • 3.11.2011 00:00

 

               İbadetler üç kısma ayrılır. Bunlardan birincisi bedeni ibadetler. Namaz kılmak oruç tutmak gibi. İkincisi mali ibadetler. Zekât vermek, kurban kesmek sadaka vermek gibi. Üçüncüsü de hem bedeni hem mali ibadet. Hac görevini ifa etmek gibi.                       

              Kurban: sözlükte, yaklaşmak,kişiyi Alah’a yakın olmasına vesile kılan  şey  anlamlarına gelir. Dini terim olarak kurban: ibadet maksadıyla bilerli vakitte belli nitelikleri taşıyan hayvanı usulüne uygun kesmektir. Buna Arapçada udhiyye denir.          

              Kurban, Dini hüküm olarak hicretin ikinci yılında meşru kılınmıştır. Meşruyeti,Kitap, sünnet, icma- i ümmetle sabittir Yüce Allah Kevser suresinde şöyle buyurmuştur.”Habibim biz sana kevseri ( pek çok hayır ) verdik. Öyleyse Rabbin için namaz kıl ve kurban kes. Doğrusu adı sanı ortadan kalkacak olan, sana kin tutan kimsedir.”.Kevser / 1-3. Peygamberimiz (s,a,v) efendimiz Ka’beye dayanmış vaziyete otururken, başta Ebu Cehil başta olmak üzere üç beş kişi efendimizin yanından geçerlerken bak şu ebtere diyerek Peygamberimizi rencide ettiler. Kevser suresi bu olay üzerine nazil oldu.


              Cenab-ı Hak Peygamberimize hitaben biz sana pek çok hayır verdik. Bu nimetlerin karşılığında Rabbın için namaz kıl ve kurban kes. Asıl ebter olan sana kin tutarak ebter diyendir. Sen ebter değilsin buyurarak üzüntüsünü gidermekle beraber özellikle kurban vecibesini ifa etmesini görev olarak vermiştir. Bu görev aynı zamanda biz müslümanlara da aittir.

             

              Peygamber efendimiz bir hadislerinde:” kimin hali vakti yerinde olup da kurban kesmezse namazgâhımıza yaklaşmasın” buyurmuşlardır. Efendimizin bu hadisinde kurban kesmenin sıradan bir görev olmadığı, kurbanın kişiyi Alla’a yaklaştırdığı, aynı zamanda kurban kesmenin nimetlere karşı bir şükrün ifadesi olduğu vurgulanmıştır. 

           

              Kurban kesmekle yükümlü olanlar: Müslüman olmak, akıllı ve erginlik çağına ermiş olmak. Hür, mukim ve nisap miktarı mala sahip olmak. Bu şartlara haiz olan bir Müslümanın Kurban bayramı günlerinde kurban kesmesi üzerine vaciptir. Kurbandaki nisap (ölçü ) kişinin kendisi ve bakmakla mükellef olduğu aile bireylerinin yıllık zaruri ihtiyaçları ve borcunun dışında 80,18 gram Altan veya para veya mala sahip olmasıdır.

            

            Kurbanın sahih olmasının şartları ikidir. Bunlardan birincisi: kurbanlık hayvanında kurban olmasına mani bir özrün olmaması. İkincisi ise kurbanı, bayramın ilk üç gününde kesmektir. Kurbanın etini üçe taksim ederek bir kısmını direk fakirlere vermek, diğer bir kısmını misafirlere ikram etmek, diğer kısmını da evde bırakmak sünnete uygun tarzdır.

        

            Kurban bayramı günlerinde kesilen hayvanların etleri, fakirlerin, yetimlerin sofraların da yerini alır.Kurban etleri vasıtasıyla toplumda bir paylaşım, dayanışma ve birliktelik ruhu canlanır.Kurban vecibesini yerine getirenlerin  üzerinde  huzur ve mutluluk oluşur. Bu, Allah’ın verdiği imkânla ona olan şükrümüzün eda etmenin manevi hazzıdır. Diğer görevlerde böyledir.Allah’ın istediğini yerine getirmek,her Müslüman üzerinde manevi heyecan ve mutluluk oluşturur Yüce Mevla  Müslüman olarak bizleri,  doğru olan manevi yoldan ayırmasın. Kurban bayramı günlerinde keseceğimiz kurbanları makbul eylesin.    

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Nöbetçi Eczaneler

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız