MANEVİ YOLCULUK HAC

  • 30.10.2011 00:00

 

                 

                Bu günlerde dünyanın her tarafından hac ibadetini ifa etmek üzere Müslümanlar akın, aktın Mekke’ye doğru gitmektedirler. Zira içinde bulunduğumuz mevsim hac aylarıdır.Mekke’ye gidip gelme imkânına sahip olan her Müslüman’a ömründe bir defa hac etmesi üzerine farzdır.    

                Yüce Mevla Kuranında şöyle buyurmaktadır.”Yoluna güç yetirenlerin Ka’beyi hac etmesi, Allah’ın insanlar üzerindeki hakkıdır. Kim inkâr ederse, şüphesiz Allah bütün Âlemlerden müstağnidir”.  Hac: kelime olarak, kastetmek, ziyaret etmek anlamlarına gelir. Dinimizde ise : Arefe günü zevalden itibaren bayram günü fecrin doğuşuna kadar Arafat’ta bir müddet durmak ve sonra Ka’beyi tavaf etmek demektir.                      

                 Hac, İslam’ın beş esasından biridir. Farziyyeti, kitap, sünnet ve icma ile sabittir. Abdullah ibni Ömer’in rivayetine göre Peygamber (sav) efendimiz şöyle buyurdular. “İslam beş temel esas üzerine bina edilmiştir. Allah tan başka ilah olmadığına ve Hz Muhammed (sav) in Alah’ın elçisi olduğuna şahitlik etmek. Beş vakit namazı doğru kılmak, zekâtı usulüne göre vermek, Ramazan ayı orucunu tutmak.”. 

                 Mekke’ye gidip gelme güç ve imkânına sahip olan bir Müslüman’ın Ka’beyi hac etmesi, Allah’ın kendisi üzerinde bir hakkıdır. Böyle bir imkâna sahip olan kişinin hac vazifesini geciktirmeden yerine getirmesi gerekir. Dünyanın her tarafından hac mevsiminde üzerlerine farz olan haccı eda etmek için müminler Mekke’ye giderler. Bu kutsal yolculuğa çıkan Müslümanlar, mikat yerlerinden ihrama girerler. Mekke’ye varıp Ka’beye ulaşıncaya kadar her yükseğe çıkış ve inişlerde tel biye getirirler. ,                   

                “Lebbeyk Allahümme lebbeyk, lebbeyke La şerike leke  lebbeyk. İnnel hamde venni’mete leke vel mülk. La şerike leke. Buyur Allah’ım buyur,buyur Allahım senin ortağın yoktur. Buyur Allah’ım, gerçekten hamd, nimet ve mülk sana aittir. Senin ortağın yoktur.                         

                 Aynı gaye uğruna Mekkeye giden Müslümanların hac yolculuğu büyük bir coşku ve heyecan içinde geçer. Ka’beye karşı durarak namaz kılmak, tavaf etmek, Mescid-i Haram içinde diğer Müslümanlarla konuşup kaynaşmak ayrı bir haz verir insana. Evinden hacı adayı olarak çıkıp bayramdan sonra haccını ifa etmiş olarak geriye dönmek, insana tarifi mümkün olmayan bir huzur ve mutluluk verir. Bunu yaşayan bilir. Manevi haz yaşamadan tadılmaz. Hac ibadeti Müslümanları günahlardan arındırır. İşlerinde ve mesleklerinde bereket meydana getirir. 

                Ebu Hüreyre (r.a ) ın rivayetine göre şöyle dedi. Ben Allah’ın elçisinden şöyle dediğini işittim.” Kötü söz söylemeden ve büyük günah işlemeden hacceden kimse annesinden doğduğu gündeki gibi günahsız olarak döner” buyurdular. Buharı, Hac, 4.                          

                 Arafat’ta yapılan duaların geriye dönmeyeceğini haber veren Peygamberimiz, hac, arafattır buyurdular. Arafttaki vakfe zamanının iyi değerlendirilmesi önemlidir. Mahşer yerini andıran bu bölgede akıtılan gözyaşları, yapılan dualar karşılık görmesinin ihtimali büyüktür. Dualarımızın kabul, günahlardan arınmış olduğumuz halde memleketimize döndüdüğümüzde kazandıklarımızı koruyarak hayatımıza devam etmeliyiz. Zaten müslümanın her zaman ve her yerde inancının gereğini dışarıya söylem ve eylemleriyle yansıtması tabiidir.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Nöbetçi Eczaneler

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız