İBADETLERDE DEVAMLILIK ESASTIR

  • 6.10.2011 00:00

            Dünya sahnesine Yaradanına itaat etmek üzere gelen insanoğlu, bu gaye doğrultusunda hayatını sürdürmesi görevi icabıdır. Bu halden uzak bir yaşantının insana fayda vermeyeceğinin bilinmesi gerekir. Allah’ın istekleri kulları tarafından yerine getirilmediğinde

Birtakım sıkıntılar meydana gelmektedir. Lüzumsuz sürtüşmeler, keyfi boşamalar, aile bireyleri arasındaki şiddetli geçimsizlikler, karamsarlık ve benzeri olaylar bu kabildendir.

 

                 Allah’ın Müslüman kullarından neyi ne zaman yapmalarını istiyorsa, bunların tamamı ibadet kapsamında yer alır. Yani yapıldığı zaman, insana fayda sağlayan, kişiyi Allah’ın rızasına götüren, her türlü söylem ve eylemler ibadettir. Bizleri dünya hayatında huzurlu ve mutlu olmamızı sağlayan, ahiret hayatımızın da arzu ettiğimiz bir mekan olmasını temin eden ibadetlerimizin, devamlı olması esastır..Çünkü ibadetler, amel noktasında manevi

Besinlerdir. Fiziki yönden gerekli besini alma ihtiyacı olan kişinin, manevi yönden de besin alma ihtiyacı vardır. Bunun eksikliği kişi üzerinde olumsuzluklar meydana getirir.  

 

                 Peygamberimiz (sav ) efendimiz bu hususta şöyle buyundular, “ Allah katında en sevimli amel az da olsa devamlı olandır.” Devamlı yapılan ibadetler bizleri manen beslediği

Gibi, Allah’ın bizlerden hoşnut olmasına vesile olur. Mevla’mızla daima iletişim içinde olma

Mamıza vesile olur. Bundan dolayıdır ki, ibadetlerinde devamlılık gösterenlerin yaşantılarında

Bereket, rahatlık ve mutluluk vardır. Manevi olgunluk, manevi haz vardır   

           

                Yüce Rabbimiz Kur’anında “ Dünyadan göç edinceye kadar Rabbine kulluk etmeyle devam et,” Buyurmaktadır. Hicr, 99 . Yüce Allah’ın bizlerin misafir olduğumuz bu dünyadan

Ayrılıncaya kadar isteklerini yerine getirmemizi istemesi, bizim lehimizedir. Bizlerin yararına

Dır. Zira Allah kulları için daima hayır istemektedir. Dünya ve ahir etimizin huzurlu olması için Peygamberimizin bize olan öğütlerini dinleyip yerine getirmemiz önem arz etmektedir.

İbadetlerin gayesi Müslümanları olgunlaştırmak, birlik ve beraberlik, din kardeşliği ruhuna uygun şekilde yaşamalarını sağlamaktır.   

        

                 Bizleri yaratanımızın sevgisine muhatap kılan, dünya ve ahir etimizi huzurlu hale getiren kendi aramızdaki karşılıklı sevgi ve saygıyı oluşturan hayatımızda bolluk ve bereket meydana getiren ibadetlerimizi devamlı yapmalıyız. Hiç bir hayırlı işi küçük görmemeliyiz.

Küçük işlerin devamlı yapılması sayesinde büyüklerin de icrası sağlanmış olacaktır. Böylece

İfa etme alışkanlığı kazandığımız ibadet adına her işlemi, araya fasıla vermeden yaparak  

karşılığında Allah tan sevap, mükâfat almak hakkımız olacağı gibi, günlük yaşantımızda da  

olumlu gelişmeler olacaktır.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Nöbetçi Eczaneler

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız