BESMELENİN ÖNEMİ

  • 7.07.2011 00:00

              Gerek dini, gerekse dünyevi her işe besmele ile başlan Yani Bismillahirahmanirrahim denir. Bu davranış, Müslümanlara aittir. Besmelenin içinde üç isim vardır. Allah, Rahman ve Rahim. Bu isimlerin her biri Allah’a aittir. Kişi bu isimlerden hangisini söylerse Allah’ı anmış olur.

                Allah Kur’an-ı Kerimde bu hususta şöyle buyurmaktadır. “De ki, ister Allah, diye çağırın, ister Rahman diye çağırın, en güzel isimler onundur. İsra, 110. Allah: Allah için kullanılan özel isimdir. Sadece âlemlerin Rabbi olan Allah için kullanılır. Tanrı ilah anlamına

gelir Allah için özel isim olarak kullanılmaz.

               

                 Rahman: hayrı başkasına ulaştırmak anlamına gelir. Allahtan başkası için isim olarak kullanılmaz. Rahman: bu dünyada bütün canlılara(kâfir, mümin ayırımı yapmadan)    rızk verilmesini ifade eder.,Her canlının birbirini acıması Yüce Allah’ın Rahman sıfatının bir tecellisidir.

                 Rahim: Yüce Allah’ın ahirette sadece müminlere nimet vereceği ve rahmetinin sadece onlara mahsus olacağını ifade etmektedir. Peygamberimiz,(sav) efendimiz,” bana bir ayet indirilmiştir ki, bu ayet bismillahirahmanirrahim olup benim ve Süleyman a.s ‘ın dışında

hiçbir nebiye indirilmemiştir “  buyurmuşlardır. Besmele aynı zamanda fatiha süresinin birinci ayetidir.

                 

              İfa edeceğimiz ibadetlerin başında ve dünyevi işlerimize başlarken besmele yi söylemek sünnettir. Yaptığımız işlemlerimizin bereketli ve hayırlı olması için besmele o denli önemlidir. Aynı zamanda bizleri şeytanın şerrinden bizleri korur. Yani şeytan, yediğimize, içtiğimize, okuduğumuza, verdiğimiz derslere, yaptığımız sohbetlere ortak olamaz. Böyle olunca da çalışmalarımız hayırlı ve bereketli olur. 

          

               Peygamberimiz (sav) efendimiz,” Besmele ile başlanmayan her iş. Bereketsiz ve güdük olur,” buyurdular Başladığımız her hangi bir işin neticesinin arzu ettiğimiz noktaya gelmesi için besmele okumanın önemli rolü vardır. Müslüman olarak en azından “bismillah”

Sözünü her işimizin başında telaffuz etmeyi kendimizi alıştırmalıyız. Bu sözü düşünmeden söyleyecek hale gelmeliyiz. Bismillah sözünü söylemek, sünnet, rahmanirrahim ise, müstehaptır.

    

               Peygamber (sav) efendimiz,” her kim bismillahirahmanirrahim okursa, besmelenin her harfi için o, kişiye dört bin sevap yazılır. Aynı zamanda dört bin hatası affedilir. O, kişinin derecesi dört bin defa yükselir” buyurdular.

        

               Her zaman her yeni bir işe başladığımızda “besmeleyi” okumayı ihmal etmemeliyiz.

Bunu hem kendimiz için hem de çocuklarımız için alışkanlık haline getirmeliyiz. Bilmeliyiz ki, Allah’ın isminin anılarak başladığımız her işimizin sonu hayırlı eve bereketli olacaktır. Bunu yaşadığımız zaman görme imkânına sahip olacağız inşallah.   

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Nöbetçi Eczaneler

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız