BİZİM İŞLER NİYE BÖYLE?

  • 5.04.2015 00:00

 

           

            İlçe bağlantı devlet yolları Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılır. Yıllar önce en az (30- 40 sene) yeni kurulan Çimento Fabrikasının araç yoğunluğunu ve Mengen Gökçesu beldesine giden yolun Çaydurt deresi mevkiine bir köprü yapıldı. Ben ara sıra buradan geçerim. Bu köprü o zamanın imkânları ve standardına göre iki otomobilin birbirine sürtünerek dikkatlice geçebileceği ancak ağır yük kamyon ve tırların ise nöbetleşe sıra ile geçebildiği şekilde ancak yapılabildi.

 

            Çaydurt yuva köyü sınırlarında, çimento Fabrikasına 200 metre mesafedeki keskin bir viraj ile girilebilen bu bahsettiğim köprü günümüzün araç yükünü kaldıramamakta ve araçlar ağır trafik yükü tehdidi altında bu dar köprüden geçebilmektedir. Mengen-Gökçesu güzergâhından, köylerden gelen araçlar ve Çimento Fabrikasına giren yüzlerce araç bu köprüyü kullanmak mecburiyetindedir.

            Bundan 4- 5 sene önce Siyasiler, Devlet yetkilileri ve Çimento Fabrikası gayretleri ile yukarıda bahsettiğim bu köprünün yanına paralel şekilde Karayolları tarafından daha geniş ve güzel bir köprü yapıldı. Köprünün iki tarafı açık yola çıkıyor. Fakat ne hikmetse köprü inşaatı biter bitmez köprünün iki tarafına bir levha dikildi.  “ Bu köprü trafiğe kapalıdır.”  Yazıyor.

            Bildiğim kadarı ile köprünün bulunduğu arazi devletin. İki yakasında şu anda geçiş verilebilecek boş alan da var. Yol tam düz olmasa da biraz virajlı şekilde köprü kullanılabilir.

            Burası hakkında çok çeşitli rivayet var; mahkemelikmiş, Çimento Fabrikası bir ödeme yapmadığından açılmıyor, köprünün yol istikametinde vatandaşın arazisi varmış, vs. vs… Gerçeği bilmiyorum. Bilmek de istemiyorum. Benim gayem ve isteğim senelerdir inşaatı bittiği halde bekleyen açılabilecek, yapılmış bir köprünün açılmasıdır.

             Benim hesabıma göre köprü şu hali ile açılabilir, açılması lazım. Biraz keskin viraj ile bu iş varsa şayet karşı çıkan vatandaşın gönlü razı olana kadar kullanılabilir. Yoksa köprü yapılalı neredeyse 4-5 yıl oldu. Güzelim köprü kullanılamadan çürüyüp gidecek. Benim her geçişimde benim gibi mahzun üzgün bana bakıyor.

            Bu köprüden her gün Mengen-Gökçesu hattından gelenler, çimento yetkilileri, yüzlerce kamyoncu ile birlikte, Siyasilerimiz, devlet yetkilileri, mahalli idareciler hep birlikte sıkıntı çekerek geçiyorlar. Geçen dönem dört sene önce Milletvekili seçimleri, bir sene önce Mahalli idareler seçimleri oldu yeni yöneticiler seçildi. Fakat sorun çözülmedi.  Karayolları işi mevzuata atarak sıyrıldığını zannediyor. Kimsenin umuru olmadı. Bu köprü yapılalıdan beri 3-4 tane Sayın Valiler geldi gittiler. Bu köprüden geçtiler. Dikkatlerini çekmedi. Görevli, sorumlu ve yetkili olanların herhalde dikkatlerini çekse idi, umurlarında olsa idi bu işi eminim çözerlerdi. Sayın Valimiz yeni göreve başladılar. Kendilerine başarılar diliyor ve bu konuyu çözmelerini talep ediyoruz.

            İnşallah bu köprü konusu çözüldükten sonra bu köprüden 3-4 km ileride Çatakören köyü içinden geçen bu yolun köy dışına alınması da gerçekleşir. Bu yolda ağır hafriyat kamyonları çalışmaktadır. Köy içinden geçen bu karayolu bitişiğinde bulunan Çaydurt deresinin kanalı ve köy evlerinin çok yakın ve virajlı olmasından dolayı birçok kazalar ve ölümler meydana gelmiştir. Sanırım Çatakören geçişi projesi yapıldı. Bunun inşaatının gerçekleşmesi lazım.

            Yine bu yolda Gökçesu’ya doğru giderken mevcut olan menfezler eski standartlara göre yapıldığından geniş olan yol giderken birdenbire dört-beş metreye düşmektedir. Artık şansınıza tepe gibi dar menfeze gelirken karşınıza bir kamyon çıkarsa haliniz nice olur. İki araç yan yana geçemiyor. Bu menfezlerin sayısı onu bile bulmaz teker teker doğrudan temin usulü ile bile genişletmesi yapılabilir. Ama bizde bunları düşünüp yapacak Karayolları mantık ve iradesi lazım. Onlarda yok, o zaman bizim ilimizin mantık ve iradelerinin onları harekete geçirmesi gerekiyor.

            Esasında bu yolun Çaydurt’tan Gökçesu ve Mengen’e kadar yeni standartlara göre projesi çizilip yeniden yapılması lazım. Bu yolun tamamının yapımı için ödenek temin edemiyor isek bu yolun menfezlerin genişletmesi tahminim 50-100 bin liraya yapılırsa 10-15 yıl daha kullanmaya razıyız.

             Yazının başlığında “Bizim işler niye böyle.?” Diye yazdık. Bizim işler işte böyle; Yaparız fakat hora geçirmeyiz. Yaptığımız bir köprüyü yaparız ama kullanamayız veya kullanmayız. Birçok insan ve cana mal olan basit işleri kimsenin çözmek aklına gelmez. Her gün buradan geçen yöneticiler neyin görevlisi olduğunu idrak etmez. Veya herkes  “Bana ne ?” diye düşündüğünden umurunda olmaz. Niye böyle olduğunu da kimse sormaz, kimse bakmaz, işi çözmez.

            Tüm ilgili ve yetkililere hayırlı günler ve başarılar diliyorum.

             Sonsuz selam ve sevgilerimle, hoşça kalınız.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Gölge
    Gölge
    9.05.2012 17:00

    Beyefendi siz hiçbir olaya iyi yönünden bakamazmısınız.

Nöbetçi Eczaneler

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız