ASO Başkanı Ardıç: Asgari ücret desteği yeniden düzenlenmeli!

Ankara Sanayi Odası (ASO) Meclis Toplantısı’nda konuşan ASO Başkanı Seyit Ardıç, firmaların asgari ücret desteğinden yararlanabilmesi için geçerli olan bir önceki yıldan daha az işçi çalıştırmama yükümlülüğünün, haksız rekabete yol açtığını söyledi.

ASO Başkanı Ardıç: Asgari ücret desteği yeniden düzenlenmeli!
1.02.2024 - 17:18
Kaynak: Haber Merkezi

Ankara Sanayi Odası, 2024’ün ilk meclis toplantısını Keçiören Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok’un katılımıyla yaptı. Meclis toplantısında yaptığı konuşmada güncel ekonomik gelişmeleri değerlendiren ve sanayicilerin 2024’ten beklentilerini aktaran ASO Başkanı Ardıç’ın gündeminde asgari ücret desteği vardı.

Asgari ücret desteği hesaplamasının uzun vadeli sigorta kollarına tabi personel üzerinden yapıldığını ve firmaların, 2023 yılı Ocak ilâ Aralık döneminde sigortalı sayısında bir önceki yılın altında bildirimde bulunması hâlinde bu destekten faydalanamayacağını belirten Ardıç, şunları söyledi: “EYT düzenlemesi sonrası işten ayrılmalar nedeniyle zaten var olan işçisizlik problemi daha da derinleşirken, diğer taraftan firmalarımızın asgari ücret desteğinden yararlanamama durumu ortaya çıkmıştır.

EYT’yi biz istemedik, EYT’yi kucağımızda bulduk. Bir anda işletmelerimizde 90 dakika sahada futbol oynayacak 45 yaşındaki arkadaşlarımızı emekli ettik. Hükümetimiz de dedi ki 'Asgari ücret desteğinden faydalanmak için bir önceki yıldan işçi sayın daha az olmayacak.'

Ben zaten mevcutta çalışan bulamıyorum ki. Şöyle yapılabilirdi; '6 ay müsaade ediyoruz size. 6 ay sonra işçi sayısını tamamlayamadığınız takdirde asgari ücret desteğinden faydalanamayacaksınız.' Bu durumdaki firmalar için haksız rekabet oluşturmaktadır. Söz konusu sorunun çözümü ve bu konuda adaletin sağlanması için desteğin yeniden düzenlenmesi faydalı olacaktır.”

2024’ün Türkiye ekonomisi için kritik bir yıl olacağını belirten ve sürdürülebilir bir büyüme için düşük enflasyonun en önemli ön şart olduğuna dikkat çeken Ardıç, “Gerek 2022 ve gerekse 2023’te enflasyon yüzde 64 seviyesinde gerçekleşmiştir. Mevcut durumda enflasyonla mücadelede politika değişikliğinin sonuçları farklı görünmüyor.

Şu anda görünen mevcut politika tercihimiz, enflasyonun kendi kendine düşeceği beklentisidir. Özellikle para politikasının kontrollü, göreceli olarak maliye politikasının gevşek tutulduğu bir politika tercihinde enflasyonla mücadele zorlaşacaktır” dedi. Asgari ücrete gelen zam, artan vergi ve akaryakıt fiyatlarının yılın ilk yarısında enflasyonun seyrini olumsuz etkileyeceğini kaydeden Ardıç, “Yıl sonu hedefi olan yüzde 40’ın altına indirmek zorlaşacaktır.

Seçim ekonomisi ile artacak kamu harcamaları ile enflasyonist bir ortamın devam etmesi olası gözüküyor. İş dünyası, yılın ilk 6 ayında yüksek enflasyonla faaliyet göstermeye devam edecek. Yılın ikinci yarısında enflasyonun düşmeye başlamasıyla yatırım ikliminin iyileşeceğini umut ediyoruz” diye konuştu.


Editör: S. Duygu Demirel

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Siyaset, Türkiyeden Dünyadan

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız