• 5.11.2010 00:00

      

       Ak Parti Hükümeti cumhuriyet tarihinde bir ilke imza atmaya hazırlanıyor.

 

       Devletin vergi ve sigorta primi alacaklarının faiziyle beraber 100 milyar lirayı aşması ve bu rakamın 2010 yılı bütçe açığı hedefinin iki katından fazla olması yeniden yapılandırmayı başka bir deyişle ödeme kolaylığını yahut beyaz sayfa operasyonunu, (siz adına ne derseniz deyin ben yine de vergi affı diyeceğim) vergi affını gündeme getirdi.

 

        Hükümetin vergi affı ile ilgili yaptığı çalışmalar gerek Maliye Bakanı Mehmet ŞİMŞEK gerek Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali BABACAN tarafından bir süredir ifade edilmekteydi.

 

        Yapılan son açıklamada kamu alacaklarından herhangi bir borç silmenin söz konusu olmadığı ancak gecikme faizinin bir kısmının veya tamamının kaldırarak yeni bir ödeme planı ile tahsili edilmek istendiği ifade edilmiştir. Şöyle ki halen uygulanmakta olan gecikme zammı ve faizi yıllık  %23,40 olup, 2009 yılında yıllık enflasyon %6,58dir. İşleyecek gecikme faizinde büyük oranda azalma olacaktır.

 

        Borcun anaparasına, enflasyon oranında faiz işletilecek, enflasyonun üzerindeki gecikme faizleri ise tahsil edilmeyecektir. Enflasyona göre yeniden hesaplanan ve tutarı ciddi anlamda düşecek olan borçların ödenmesinde 12–24 ya da 36 aylık ödeme planları uygulanması öngörülmektedir.     

               

MATRAH ARTIRIMINA GİT, İNCELEMEDEN KURTUL !..

 

        Kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına “Matrah Artırımı” da eklenerek, mükellefler ek beyan verecek, ek vergi ödeyecek böylece geçmiş dönem vergi incelemelerinden kurtulabileceklerdir.

 

        Krizin etkisiyle ödeme sıkıntısı çeken mükellefler için bu yeni ve çok avantajlı bir yapılandırma olacaktır.

 

        Tabi burada borcunu zamanında ödemek için banka kredisi kullanan, malını mülkünü satıp ödeyenler, haklı olarak ”af” olayına “biz zamanında, oradan buradan bulup buluşturup borcumuzu ödemekle hata mı ettik?” diye tepki gösterenlere de hak vermemek elde değil.

Maliye Bakanlığı, borcunu ödemeyen mükelleflere kolaylık gösterirken, borcunu zamanında ödeyenleri de küstürmemeli ve yeni teşviklerle ödüllendirmelidir.

Seyhan Bıltır

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir.