YASA ERTELENDİ VATANDAŞ CEZADAN KURTULDU….

  • 29.09.2010 00:00

İyi haftalar sayın okurlar;

 Bir önceki yazımızın konusunu oluşturan Sosyal Güvenlik Reformuyürürlüğe girmesine günler kala Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Sırbistan’da yaptığı bir açıklama ile 1 Ekim 2010’da yürürlüğe girmesi planlanan Genel Sağlık Sigortası (GSS) uygulamasını, 2011 yılı sonuna kadar uzatacaklarını bildirdi.

 SGK’ nın erteleme kararı SSK, Bağ-kur ve Emekli Sandığı dışında kalanlar ile yeşil kart uygulamasından yararlanamayan 3 milyon kişiyi 1 Ekim 2010’ a kadar zorunlu Genel Sağlık Sigortası kaydı yaptırmaması durumunda, 760 TL. idari para cezası ve de en yüksek GSS. primi ödeme yükümlülüğünden kurtardı

 Gerekçe olarak da sürecin ve sürenin yeterli olmadığını, konuyu ekim ayında meclis açıldıktan sonra gündeme getireceklerini ve bunu 2012 yılına kadar ertelemeyi düşündüklerini söyledi.

 Genel Sağlık Sigortası ile sağlık hizmetlerinin ekonomik karşılığının tahsil edilmesi amaçlanmaktadır. Ödenmeyen sağlık primleri SGK’ da büyük bir kara delik oluşturmaktadır. Burada sağlık hizmetlerinin alınabilmesi için tıpkı Bağkurlular gibi prim borcunun bulunmaması şartı aranacaktır.

 Ülkemizin ekonomik koşulları göz önünde bulundurulduğunda uygulamanın başarılı olma olasılığı azalmaktadır. Devlete vergi ve sigorta prim borcu olmayan esnaf neredeyse yok gibidir. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ekim ayında vergi ve sigorta prim borçlarında yeni bir yapılanmaya gidileceğini ifade etse de piyasa koşulları iyileşmeden, vergi yükünü azaltmadan yapılacak bu tür uygulamalar sıkıntıları da beraberinde getirecektir.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Nöbetçi Eczaneler

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız