Skolyoz tedavi edilmezse yaşam kalitesini düşürebilir

Düzce Üniversitesi (DÜ) Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zekeriya Okan Karaduman, skolyozun tedavi edilmemesi durumunda yaşam kalitesini düşürebildiğini bildirdi.

Skolyoz tedavi edilmezse yaşam kalitesini düşürebilir
28.06.2021 - 11:16
AA

Karaduman, yaptığı yazılı açıklamada, "skolyoz" adı verilen omurga eğriliğinin, çoğunlukla büyüme çağında tanısı konulan bir rahatsızlık olduğunu belirtti.

Skolyozun ortaya çıkma nedenleri hakkında bilgi veren Karaduman, rahatsızlığın, tedavi edilmediği takdirde kişinin yaşam kalitesini düşürebildiğini kaydetti.

Karaduman, tedavi yöntemlerine değinerek, şöyle devam etti:

"İzlem ve sürekli takip, korse uygulamaları, skolyoz egzersiz ve özel rehabilitasyon uygulamaları ve cerrahi yöntem olmak üzere tedavi seçenekleri var. Skolyoz, tedavi edilmezse solunum problemleri, kalp problemleri, omurilik basısı ve nadiren felç, ciddi kozmetik ve psikolojik sorunlara yol açabilir. Özellikle 9-16 yaş aralığındaki çocukların 6 ayda bir düzenli kontrollere götürülmesi gerekiyor. Hastaların birçoğunda ağrı olmadığından ilk başta fark edilmesi oldukça güç olan skolyozda hastanın yaşı ne kadar küçükse eğriliğin ilerleme riski de o kadar yüksek."


Editör: E. Candan