BİZİ FİZİKSEL ŞARTLAR ENGELLİ YAPIYOR

www.bizbolulular.com'un Onur'u ile olan söyleşimizin ikinci bölümü.

BİZİ FİZİKSEL ŞARTLAR ENGELLİ YAPIYOR
1.08.2011 - 09:22

Evet, röportajımızın son kısmını da Akçakoca’da yapmaya karar verip kaçtık kısacık bir süre Bolu’dan. Aldım Onur aldım merak etme sen, hepsinin faturasını Candan Yayıncılığa kestirdim.

Hadi dondurma alalım. Sever misin dondurmayı?

Bayılırım, ya dikkat çukura girme.

Bak ya, girmedim merak etme. Ama mümkün mü, her yer çukur. Birinden kaçarken öbürüne yakalanıyorsun.

Maalesef. Bolumuzun yolları böyle.

Hazır belediyeye azıcık bir şeyler söylemişken, geçenlerde de konuşmuştuk seninle. Bir takım yardımlar yapılıyor çok güzel.  Akülü arabalar veriliyor tekerlekli sandalyeler veriliyor. Yeterli mi bunlar? Yani bitiyor mu akülü arabayla?

Şimdi bir örnekle karşılık vereyim. Diyelim ki bir bina yaptın, ama binayı yaparken hep yukarı baktın ve binayı bitirdin. Ama fark ettin ki binanın kanalizasyon bağlantısı yok, suyu bağlanmamış, elektriği yok. Sen bu binayı bitirdim size hediye eşya aldım diyorsun. O eşyaların üstünde oturun, ama su kullanmayın elektrik yakmayın dersen bu insanlarla dalga geçmek değil midir? İşte bizim belediyedeki yetkililerin yaptığı da budur aslında. Biraz kaba oldu ama örnek. Ben bu yapılanlara çok sinirleniyorum. Yok çarşıya yürüyen merdiven yapılacakmış. Ya arkadaşlar, önce şu Bolunun yollarını adam gibi yapın, kaldırımları düzeltin. Bazı yerlerde 70 santim yüksekliğinde kaldırımlar var. Önce onları yapında, sonra binanın çatısı zamanla olur.

Allah dondurmayı döktüm

Yavaş yavaş sinirlenme. Yahu eleştiriyoruz da. İnsanlar ne yapacağını nasıl davranacağını bilmiyor sanırım. Sayın belediye başkanımıza da buradan duyurmuş olalım o zaman iyi niyetle bunları.

Beni sakın yanlış anlamasın kimse. Ben Sayın belediye başkanımızın bu konuda bir şeyler yapmaya çalıştığını görüyorum. Ama yanlış yerden başladığını düşünüyorum. Bunu herkes bilsin.

Nermin Hanım hobileriniz nelerdir?

Yaaa röportajı ben yapıyorum Onur Bey, benim sormam lazım size bu soruyu ama cevap veriyorum sorunuza, öğrenmek en büyük hobim. Ama hiçbirinin sonunu getiremem. Biraz öğrenip arada sırada yapmak üzere bir kenara bırakırım. Sonra yeni şeylerle devam.

Anladım, inşallah bizden de sıkılmazsınız . :) Aslında bende sizin gibi öğrenmeyi severim hele elektronik konusunda, bir mağazaya girdiysem, oradan 2 saatte çıkamam. Çünkü günümüzdeki elektronik oyuncakları çok seviyorum. Malum bizim nesil Kara Şimşeklerle, uzay yolu filmleriyle büyüdü. Tabi bunlarında etkisi var bu merakımda. Ayrıca anladığınız gibi sıkı bir sinema izleyicisiyim. Ama maalesef hiç sinemaya gitmedim. Çünkü gidersem fiziksel şartlarla uğraşacağımı biliyorum. Malum her yerde olduğu gibi.

Bunu da not alalım bir kenara o zaman, belediyemize ve sinemalara iletmek üzere.

İşte bu zengin teknoloji sayesinde yararlanabiliyorum. DVD, VCD gibi medyalardan İzliyorum. Sinemada izlemekten keyif aldığım filim türleri de bilim kurgu, komedi ve romantik komedi gibi türler. Şener Şen, Kemal Sunal en beğendiğim aktörlerdir. Ayrıca Metin Akpınar.

En beğendiğin film hangisi?

Nermin Hanım, bu sorunuza cevap veremem. Bu ustaların o kadar güzel filmleri var ki ve belki her birini 100 defa izlemişimdir. Ama hala izlerken gülerim. Yani bir filim ayırmak bu ustalara saygısızlık olur. Garip olan tarafta şu, filimler güncelliğini kaybetmiyor. Buna hiç dikkat ediyor musunuz?

Evet, bende hep bunu düşünürüm. Bunun nedeni bence ustaların zamanında eleştirirken güldürdükleri o sorunların günümüzde hala devam etmesi.   

En beğendiğiniz siyasetçi kim?

Ben Bolu’ya adam gibi hizmet eden her siyasetçiyi severim. Ama mecliste oturan sadece ellini kaldırıp indiren siyasetçilerden nefret eterim. İnsanlar onları oraya bir şeyler yapmaları için gönderiyor ve şu ana kadar gördük ki bu işler sadece el kaldırıp indirmeyle olmuyor. insanlara hizmet için, onların sorunlarını bilmek lazım. Eğer biz 30 yıl önceki filmlere güncel diyorsak burada herkes bir düşünsün bakalım. Niye biz bu filmleri hala güncel buluyoruz. Aslında sorunuzun cevabı burada.

Oy kullanabiliyor musunuz­?

Evet oy kullanıyorum ama kendi yaptığım rampa olmasa oy kullanmada bile zorluk çekeceğim. Diyorum ya bizi aslında fiziksel şartlar engelli yapıyor. Bu örneği hep veririm görme sorunu olan bir adam bir restorana gitse restoranda da elektrikler kesilse acaba kim çorbasını içmeye devam eder.

Güzel bir örnek. Hiç kitap yazmayı düşündün mü?

Aslında tam olarak değil, ama ileride bu köşe yazıları niye bir kitap haline gelmesin

Bu arada unutmadan ilk başta ben demiştim ya bir sürü ekipte çalıştım diye. Elginkan mesleki teknik eğitim merkezinin web sitesini hazırlayan ekipte bende vardım.

Neler yapmışsın, hep merak ediyorum. Bu kadar işi yapacak enerjiyi morali motivasyonu nereden buluyorsun ya hep sana soruyorum ya nasılsın diye aslında itiraf ediyorum, erken saatlerde sorduysam bu soruyu sana, senden enerji almak için soruyorum.

Nermin Hanım ben hayata bir şeyleri öğrendim. Mesela hayatta üzülerek tüh yazık diyerek hiç bir şey olmayacağını ve hata yapmaktan korkmamayı. Eğer bir şeyler yapmaya çalışıyorsan mutlaka hata yaparsın. İş bu hatalardan ders alıp, seni uyaranlara kızmayıp mümkün olduğu kadar hayata pozitif bakmak. Bende bunu yapmaya çalışıyorum. Her yaptığım işten de bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Yazmaya başladığımdan beri bana ve etrafımdakilere sorular geliyor. İşte hangi üniversiteden mezunsun nerde okudun diye. İlla bir şeyler yapmak için üniversiteye gerek yok ki. Bence internet koskocaman bir bilgi havuzu ve istemediğin kadar bilgi var.

Ne mezunusun gerçekten, merak ettim şimdi.

Aslında bir diplomam var, ama sembolik. Altında Zahide Yetiş ve 5 tane bilgisayar uzmanının imzaları var, internet TV programı mezunuyum. Htlm - php - aspx ve şimdide Elginkan Vakfında ki Berat uzun hocamla çalışıyorum. Yani yakında Microsoftt’a rakip olacağım. Elginkan vakfındaki çalışmalarım ve oradaki ekip özellikle Berat Uzun hocam’dan çok şey öğrendim ve öğrenmeye de devam ediyorum. Aslında Berat hocamın şöyle bir taktiği vardır. Bunu nasıl yapıyor anlamıyorum, mesela size çaktırmadan photoshop programını öğretir. Bir de bakarsınız öğrenmişsiniz. Yani benim için önemli adamlardan biridir ve her zaman yanımdadır. Ona da buradan teşekkür ediyorum.

Onur Bolu’ya da geldik artık. Son olarak eklemek istediğin bir şey var mı?

Son olarak öncelikle size ve Emin Beye, eşi Nursel Hanıma bu güzel ortam ve sohbet için teşekkür ediyorum.

Biz teşekkür ederiz ekibimize neşe ve enerji kattığınız için.

 Bir de Emin Beye küçük bir mesajım olacak. Emin Ağabey biz Nermin Hanımla bir haftadır yedik, içtik, gezdik, dolaştık. Faturaları size gönderiyoruz, baya bir yüklü. Artık elinize geçince bizi ne yaparsınız bilmiyorum. Sadece arabanın kirası günlük 1000 TL, siz düşünün gerisini J

Neyse artık bu güzel röportaja değer.

Nermin hanım espri bir yana, ben www.bizbolulular.com ekibinde çalışmaktan gurur duyuyorum. Umarım okuyucularımızda bizim kadar gülerler. Sanıyorum sizde bu tatlı sohbeti meslek hayatınız boyuna unutamayacaksınız.

Teşekkür ederim.


Editör: E. Candan