ÇÖZUMLERE ODAKLANMAK…

  • 27.02.2011 00:00

 

Problemlere odaklanmak ve çözümlere odaklanmak…

Hayatımızın büyük bir kısmı problem çözmekle geçer.

Hayattaki en basit sorunlar bile canımızı hayli sıkar. Problem çözme yöntemlerini iyi bilmek, sorunu iyi teşhis etmek, yöntemi belirlemek, ne istediğimizi iyi bilmek, amacımızı bilemek ve zamanı iyi kullanmak sorunları kolay açmamızda bize avantaj sağlar. Hatta hayattaki mutluluğumuzla yakından ilgilidir…

 

İşte size bir iki örnek…

Problem;NASA uzaya astronot gönderdiğinde tükenmez kalemlerin yer çekimi olmayan ortamda çalışmadığını fark etti (Yerçekimi olmadığı için mürekkep kağıdın üzerine akmıyordu).

Probleme odaklı çözüm; Bu problemin çözümü NASA'ya on yıla ve 12 milyon dolara mal oldu. Öyle bir tükenmez kalem ürettiler ki bu kalem, yerçekimsiz ortamda, yukarı yönde, suyun altında ve sıfırın altından 300 C 'ye kadar olan sıcaklıklarda yazı yazmaya olanak sağlıyordu.

Çözüme odaklı çözüm; Peki Ruslar ne yaptı...?? Kursun kalem kullandılar.

 

Problem; Japon yönetim sistemindeki en hatırda kalır çalışmalardan bir tanesi Japonya'daki en büyük kozmetik firmalarından birinde yaşanan bos sabun kutusu problemidir. Müşterilerden birisi firmaya, aldığı sabun kutusunun boş olduğu konusunda şikâyette bulunmuştur.
Yetkililer hemen, üretilip paketlenen sabun kutularını sevkiyat birimine gönderen hattı izole ettiler. Bu sırada bir şekilde bir sabun kutusunun hattan içi boş şekilde geçtiği tespit edildi. Yönetim, mühendislerine problemi çözmesi için talimat verdi.

Probleme odaklı çözüm; Mühendisler iki kişi tarafından kullanılan yüksek-çözünürlükte bir X-ışını cihazı tasarlamak için ciddi uğraş verdiler. Bu sayede hattan gecen bütün sabun kutuları izlenebilecek ve boş olmadıklarından emin olunacaktı.

Çözüme odaklı çözüm; Küçük bir şirketteki sıradan bir isçi ayni problemle karsılaştığında, X-ışını vb karmaşık ve pahalı şeylerle uğraşmadı, onun yerine farklı bir yol buldu. Güçlü endüstriyel bir elektrikli vantilatör alarak hatta doğru yöneltti. Vantilatörü açtığı anda dolu olan kutular hattan geçerken bos olanlar hattın dışına doğru savruldu.

 

Problemi olmayan bir dünya olmadığı için, çözün onları… Bu konudaki başarıya tecrübe diyorlar…
 

İş hayatı olsun, günlük hayat olsun, her zaman basit çözümler arayın… Problemleri çözmek için mümkün olan en basit çözümü tasarlayın… Yoksa yeni problemleri siz kendi elinizle ortaya çıkarmış olursunuz. Vee… Her zaman çözüme odaklanın…

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Nöbetçi Eczaneler

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız