ZAMANI YÖNETMEK

  • 3.01.2022 16:38

Zaman, insan hayatında önemli bir yer tutar. Yaptığı günlük işlerden, kültüründen ve dini vecibelerden tutun örf adet ve geleneklerine kadar her yerde insan ve zaman iç içedir. İnsanın zaman içinde bir ömrü olduğu için zamana hükmedebildiği, ölçebildiği ve doğru kullanabildiği takdirde başarı ve mutluluğu yakalayabilir.

Zamanı ölçme noktasında ölçme aracı olarak karşımıza “saat” çıkar.

Kolumuza takarız, duvarımıza asarız, masamıza koyarız.

Ama ölçmeye çalıştığı zamanını yönetmekte ve kullanmada her insan başarılı olamaz.

Her sabah 86.400 saniyeye sahibiz. Her sabah hesabımız dolar, her akşam boşalır.  

Zamanı; yıl, saat, dakika, saniye, gün, hafta, ay, mevsim, çağ gibi kavramlarla da açıklayabiliyoruz.

Bir senenin değerini en iyi sınıfta kalmış bir öğrenci,

Bir ayın değerini bebek bekleyen bir anne,

Bir saatin değerini kavuşmayı ve özlem çeken sevdalı,

Bir dakikanın değerini treni kaçıran yolcu,

Bir saniyenin değerini olimpiyatlarda az farkla ikinci olan atlet anlar.

Zaman öyle bir boyut ki, insanın bulunduğu çevre şartlarına göre de değişebiliyor. iki saatini hapishanede geçiren bir insanla, iki saatini bilgisayar başında oyun oynayarak geçiren bir insan için iki saatlik zaman farklı algılanır. Yapılan her eylemin, her işin bir süresi vardır.

Saat kullanmak zamanı ölçmeyi sağlar ama zamana bağlı süreçleri yönetemez. Saat haricinde de bazı becerilere sahip olmak gerekir. Burada da karşımıza “Zaman Yönetimi” kavramı çıkar. Üniversitelerde ders konuları arasında yer alır. Hatta çoğu şirket bu konuda personeline eğitimler verir.  

Böyle önemli bir süreci yönetmek ve kontrol edebilmek yeterlik ister, beceri ister. Eğitim ve kültür buna ışık tutar. Amacı belirledikten sonra en büyük yeterliklerden biri iyi bir planlama yapabilmektir. Boş Kavanozu doldurmaya benzer aslında. Önce büyük taşlar, sonra çakıl taşları, sonra kum ve sonunda su…

Her insan her şeyden önce kendini yönetir. Bir şeyi yönetecekseniz önce ölçebilmeniz sonra planlayabilmeniz ve değerlendirme yapabilmeniz gerekir.

Zaman yönetimi konusunda yapılan en büyük hatalar arasında işleri erteleme alışkanlığı, gündemsiz ve verimsiz toplantılar, kararsızlık,  ziyaretçiler, gereksiz titizlik, düzensizlik olarak söylenebilir. Zamanı yönetemeyenlerin en belirgin özelliklerinden biri verdiği sözlerde duramamasıdır. Osmanlı Ahilik teşkilatındaki ilkelerinden birisidir sözünü bilmek, sözünde durmak…

Ayakkabı tamircisine gidiyorum. Ustaya bu ayakkabının ne zaman işi biter? Ne zaman almaya geleyim? diye soruyorum. Çarşamba günü gel al diyor. Ustam eğer bitmez ise, işin çoksa Cuma günü geleyim almaya diyorum. Ben hazır ederim Çarşamba günü gel diyor. Çarşamba günü gidiyorum almaya. Selamün aleyküm aleyküm selam. Ya hocam kusura bakma işler çoktu. Senin ayakkabıyı yetiştiremedim. Mümkünse Cuma günü gel diyor. Ne dersiniz şimdi?

Zamanınızı iyi yönetirseniz, onu iyi kullanırsınız. Zamanınızı iyi kullanırsanız başarıya ve mutluluğa giden yolu açmış olursunuz. Plan yapmak, yazı yazmak, ölçmek biçmek olarak görülmemeli. Zihinde süreçleri sıraya koymak, önemine göre sıralamak, stratejileri düşünmek ve riskleri tahmin etmek de planlama olarak görülebilir. “Evdeki hesap çarşıya uymaz” atasözü bizi yıldırmamalı.

Zaman yönetiminin gerekli olduğu alanların başında eğitim gelir. Okula giriş çıkışlar, teneffüs, derslerin başlaması, sınavların belli bir tarihte olması, öğrenme süreçlerinin kontrolü ve değerlendirilmesi hep zamana bağlıdır. O halde bu kadar önemli süreçlerin içinde çalışan öğretmen ve eğitim yöneticileri zamanı çok iyi yönetebilmeli. Öğretmenler eğitim öğretim yılı başında onun için yıllık plan hazırlar. Yıl boyunca işleyeceği müfredatı aylara, haftalara, günlere ve saatlere yayar. Yıl boyunca yapacağı etkinlikleri planlar, zamanla yarışır.

Bir işçi bir işi belirlenen zamanda bitirmek zorundadır. Bir manav elindeki ürünü belli bir süreye kadar tüketmek zorundadır. Çoğu yiyeceğin üzerinde son kullanma tarihi vardır. İnsan da öyle değil mi? Belirli bir hayat süresi var ama ne kadar olduğu belli değil.

Zamanını yönetebilen kendini yönetir.

Keyifli ve verimli zamanlarınız olsun.

Yeni yılınız kutlu olsun.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Nöbetçi Eczaneler

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız