TEKNOFEST 2021 VE BOLU

  • 8.10.2021 21:50

 

Havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST.

Milli Teknoloji Hamlesi TEKNOFEST.

İlki 2018 yılında İstanbul Atatürk Hava Limanında gerçekleştirilen festival bu yılda aynı yerde 21-26 Eylül tarihlerinde büyük bir coşku içinde yapıldı.  Bir önceki yılda ilk kez İstanbul dışında bir ilimizde Gaziantep Hava Limanında yapılmıştı. 

TEKNOFEST, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının yürütücülüğünde, Türkiye’de milli teknolojinin geliştirilmesi konusunda kritik rol oynayan birçok kuruluşun paydaşlığı iledüzenlenen Türkiye'nin ilk ve tek havacılık, uzay ve teknoloji festivalidir.

Yarışmalara her eğitim kademesinden öğrenci, mezun özel sektör ve girişimciler katılabiliyor. Yarışma kategorileri; Akıllı ulaşım, biyotoknoloji, eğitim teknolojileri, helikopter tasarımı, jet motor tasarımı, kutup araştırmaları, liseler arası elektrikli araç yarışı, liseler arası insansız hava araçları yarışması, model uydu, Pardus 21, robotaksi, robotik, roket, İHA, yapay zekatravel datathon, tarım teknolojileri, turizm teknolojileri, drone yarışmaları, çevre ve enerji teknolojileri, uçan araba, üniversite araştırma projeleri yarışması, iletişim teknolojileri, insansız su altı sistemleri gibi alanlar…

Takımını kur başvur.  

Amaç,

Toplumda teknolojiye olan ilgiyi artırmayı ve Türkiye’nin milli teknoloji üreten bir topluma dönüşmesi konusunda farkındalık oluşturmak.

Neler var bu festivalde neler?

Neler yok ki?

Teknoloji yarışmaları, hava gösterileri, konserler, teknoloji üreten firmaların tanıtım programları, çeşitli konularda gerçekleştirilen etkinlikler ve söyleşiler gibi birçok faaliyet…

Türkiye’nin 81 ilinden akın akın otobüslerle öğrenciler, öğretmenler, veliler, mühendisler, firma temsilcileri ve teknolojiye ilgi duyanlar İstanbul Atatürk Hava Limanını doldurdu. 

Peki Bolu bu işin neresinde?

Proje yapmayı, araştırmayı, inovasyonu seven öğretmenler ve öğrenciler başrolde.

Geçen yıl TEKNOFEST’e 3 takım katılırken bu yıl 15 takım katılım sağladı. 

Bolu Bilim ve Sanat Merkezi, TEKNOFEST yarışmalarında dikkat çekiyor. Gaziantep’te yapılan TEKNOFEST 2020’de Bolu Bilim ve Sanat Merkezinin İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması Afet Yönetimi Kategorisinde elde ettiği birincilik ilimize büyük gurur yaşatmıştı. İnci Begüm TOPALOĞLU ve Mehmet Efe BENDERLİOĞLU tarafından hazırlanan ve danışmanlığını Fen Bilimleri öğretmeni Mehmet ÇELTEK'in yaptığı "Miselyumlu Yanmayan Dış Cephe Kaplaması" isimli proje büyük beğeni toplayarak yaklaşık 5.600 proje arasından Türkiye birincisi olarak 10.000 TL'lik ödülün sahibi olmuştu.

 

Bu yılda ilimizden çeşitli alanlarda 8 okulumuzdan 15 takım katıldı ve 5 okulumuzdan 6 takım yarışmalarda finale kalarak TEKNOFEST 2021’e proje ve çalışmalarını sergileme fırsatı buldu. Bu yılda Bilim ve Sanat Merkezi projeleri ile dikkat çekmeyi başardı. 3 proje ile başvuran Bilim ve Sanat Merkezi 2 proje ile finale kaldı. Mehmet Çeltek Öğretmenimizi ve öğrencilerini tebrik ediyoruz. 

 

2021 TEKNOFEST’te dikkat çeken bir diğer okul ise Orhan Gazi Ortaokulu oldu. 5 proje ile katılım sağlarken, bir projesi ile finale kalma başarısı gösterdi. 8E sınıfı öğrencisi Efsa Berrak CENGİL ve Danışmanı Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Tarık OTU ile birlikte İstanbul’da düzenlenen TEKNOFEST yarışmasında okulumuzu ve ilimizi Mis Havaadlı projeyle temsil ettiler. Tarık öğretmenimizi ve öğrencisini kutluyoruz.

 

Bir diğer dikkat çeken çalışma da İzzet Baysal Anadolu Lisesinden çıktı. Gençlik Merkezi bünyesinde Teknofest'ekatılan "AETHER"roket takımımız Türkiye’de son 12 takım arasında yer alarak projesini sergileme fırsatı buldu. Danışman öğretmenleri Kemal Tümen öğretmenimizi ve öğrencilerini kutluyoruz.

 

Tabii bu katılım durumu Milli Eğitim tarafından. Bir de üniversite tarafı var.
 

?Vizyon ve ufuk açan bu etkinliğe ait izlenimlerimi de bir sonraki yazımda sizlerle paylaşacağım. Vatan ve millet için katkısı olan herkese selam olsun.

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Nöbetçi Eczaneler

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız