BOLU “TELAFİDE BEN DE VARIM” DEDİ

  • 7.07.2021 12:18

Covid-19 salgını sürecinde gerçekleştirilen seyreltilmiş, uzaktan eğitim faaliyetlerinin sona erdiği yaz tatili döneminde çocuklarımızın fiziksel, sosyal, duygusal ve akademik gelişimlerini bilimsel, sosyal, kültürel ve sportif eğitim faaliyetleri ile desteklemek amacıyla "Telafide Ben de Varım" programı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatıldı.

Okul öncesi eğitim, ilköğretim, ortaöğretim ve özel eğitim okullarımızda öğrenim gören çocuklarımız için 5 Temmuz - 31 Ağustos 2021 tarihleri arasında okul, ilçe ve il genelinde gerçekleştirilecek program kapsamında bilimsel, sosyal, kültürel, sportif eğitim faaliyetleri ile etkinlikler planlanmış olup https://telafidebendevarim.meb.gov.tr adresinden yayınlandı.

İlimizde de tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla iş birliği yapılarak tesislerin bedelsiz olarak kullandırılması, Valiliklerce oluşturulacak Kurul koordinasyonunda gerekli planlamaların yapılıp öğrencilerimizin etkin ve verimli bir yaz dönemi geçirmelerinin sağlanmak amaçlanmaktadır.

Bütün planlamalar yapıldıktan sonra İl Milli Eğitim Müdürlüğü başta olmak üzere bütün okul ve kurumlar yapmak istedikleri etkinlikleri, eğitim faaliyetlerini ve kurslarını sisteme girdiler. Sadece okullar değil etkinlikler Belediye, Halk Eğitim Merkezi, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, üniversite gibi diğer kamu kurum ve kuruluşları ile iş birliğine gidilerek, öğrencilerimizin ücretsiz olarak faaliyetlerden yararlanması planlandı. Sisteme girilen ve onaylanan bu etkinlik ve faaliyetler yaklaşık bin iki yüzü geçti. Milli Eğitim Müdürlüğünde oluşturulan kurul tarafından bu etkinlik ve faaliyetlerin bilgileri zaman ve içerik olarak kontrol edilerek onaylandı. Onaylanan bu etkinlikler öğretmenlere MEBBİS sisteminde açıldı. Başta öğretmenler olmak üzere yürütmek istedikleri faaliyetler için istek yaptılar. Öğretmelerin tercih etmedikleri faaliyetler için dış kurumlardan talep alınarak ilgili kurumlar tarafından bilgileri girildi. Öğretmenler ya da dış kurum eğitimcilerinin tercih etmediği ve öğrenci sayısının 12’nin altına düşen etkinlikler iptal edildi. Tüm faaliyet ve etkinlikler için Valilik onayı alındıktan sora 5 Temmuz itibarı ile “Bolu Telafide Ben de Varım” dedi.

Telafide Ben de Varım Programı’nda neler var neler?

Çocuklarımız için fiziksel gelişimi için basketbol, voleybol, hentbol, atıcılık, badminton, güreş, bocce, hokey, kick box, judo, taekwandoo, masa tenisi, tenis, okçuluk,  halk oyunları, doğa yürüyüşü, doğa eğitimi ve oryantring gibi eğitimler ve faaliyetler planlandı. Sosyal ve Duygusal gelişim için okuma etkinlikleri, drama eğitimi, çocuk oyunları, sokak hayvanlarını besleme etkinliği, uçurtma şenliği, kâğıt uçak yapımı, masal anlatıcılığı,  gibi faaliyetler planlandı. Akademik gelişimleri için zekâ oyunları, robotik kodlama, STEM, yabancı dil, siber güvenlik ve müze eğitimleri planlandı. Özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklarımız için eğitimler planlandı. Sanatsal yönlerini geliştirmek için görsel sanatlar ve ebru gibi eğitimler düzenlendi. Halk eğitim merkezlerinde el becerilerine yönelik kurslar planlandı.   

Bazı etkinliklere çocuklar velileri ile birlikte katılabiliyor. Aile olarak birlikte zaman geçirebilme, birlikte öğrenebilme ve eğlenebilme için bu programlar ailelere büyük fırsatlar sunmaktadır.

Telafide ders, kurs ve öğrencilerimizin bilgi eksiklerini gidermeden çok onların salgın döneminde yapamadıkları etkinlikleri ve faaliyetleri yapmak ön planda tutuldu. Tatile çıkan ya da başka illere giden veliler bile sisteme girerek Türkiye haritasından gittikleri ilerdeki okulların ve kurumların etkinlik faaliyetlerini görme ve katılma şansına sahip oldular. Bir etkinliğin kim tarafından nerede, hangi tarihlerde ve saatlerde olduğunu veliler rahatlıkla görebilmektedir.

İlk görüntüler mutlu öğrencilerin görüntüleri okullardan gelmeye başladı bile… 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Nöbetçi Eczaneler

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız