EVİNDE KAL DÜNYADA KAL

  • 6.04.2020 00:00


Covid 19 corona virüsünün tüm dünyayı ve ülkemizi tehdit ettiği şu günlerde bütün medyada bu virüsün zararlarından ve bu virüsten korunma yöntemlerinden bahsediliyor. Ülkemiz süreci başarıyla götüren ülkelerden olmakla birlikte, devletin tüm kurumları başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere büyük bir özveri ile çalışıyor. Ama aynı zamanda vatandaşlarımızın da uyarılara kulak asması gerekmektedir. Sosyal izolasyon çok önemli. Belli bir süre evde kalın deniyorsa mecbur kalınmadıkça dışarıya çıkılmaması ve insanlarla temas edilmemesi gerekiyor. Bu illeti yenebilmemiz için tek bir amaç etrafında devletin bütün kurumları nasıl kenetleniyorsa, halkımızın da kenetlenmesi ve kurallara uyması gerekir. Devletin ve kurumlarının tek başına başarabileceği bir durum değildir. Halkın da devletine devletin de halkına destek vermesinin zamanıdır.

Böyle bir durumda dahi çevremde oralı olmayan, umursamayan insanlarımızı görmek beni hayal kırıklığına uğratıyor. Hala çocuklar parkta oynuyor. Gençler bir yerlerde buluşup birbirleriyle şakalaşıyor. Tokalaşanlar, öpüşenler, piknik yapanlar, maske, eldiven, kolonya ve dezenfektan kullanmaktan ve elini yıkamaktan çekinenler, yere tükürenler… Tabi bunların sayısı çok az ama şu durumda hiç olmaması gerekir diye düşünüyorum. Umutsuzluğa kapılmadan, yılmadan mücadele şart. Çevremizde olumsuz davranışlar sergileyenleri kibarca uyarmalıyız.

Virüsün çıkması da ayrı bir tartışma konusudur. Teoriler oldukça fazla. Ben o konuya girmek istemiyorum. Daha çok bu kriz sürecini ele almak istiyorum.

Bir “Bilim Kurulu” oluşturulmuş. Kurulda ülkenin önde gelen bilim insanları ve sağlık uzmanları var. Ülkenin durumu değerlendiriliyor. Sonuçlara göre ülkemizin Cumhurbaşkanı ve Sağlık Bakanı gün gün açıklamalar ve bilgilendirmeler yapıp alınan kararları ve tedbirleri açıklıyorlar. Milli Eğitim Bakanlığına ve Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı bazı kurumlarımız destek olmak amacıyla maske üretimine geçmiş. Herkes elinden gelen bir şeyler yapmaya çalışıyor. Yardım kampanyaları başlatılmış. Ülke bir soruna karşı tek vücut. Bu durum filmlerini seyrettiğimiz, kitaplardan okuduğumuz, büyüklerimizden dinlediğimiz Kurtuluş Savaşı’nı hatırlatıyor. Bu da görünmeyen düşmanlara karşı verilen bir savaş. İlimizde bu anlamda TOBB Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Koç İlkokulu, Cumhuriyet İlkokulu, İzzet Baysal Anadolu Lisesi, Bilim ve Sanat Merkezi öğretmenleri, dışarı çıkmanın riskli olduğu ve okulların tatil olduğu bir dönemde oturup hep birlikte hastanelerdeki sağlık personelinin kullanıma yönelik maske, yüz siperi yapıp hastanelere gönderdiler. Ayrıca Doğu Marmara Kalkınma Ajansı ile birlikte Mimar İzzet Baysal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, İzzet Baysal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve TOBB Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde 3D yazıcılarda üretilecek maske ve siperlik yapımı için proje hazırlıklarında…

Okulların tatil olması ile başarılı bir performans sergileyen kurumlardan birisinin de Milli Eğitim Bakanlığı olduğunu görmek gerekir. “Uzaktan eğitim” konusu yıllarca araştırmalara konu olmuş, hakkında makaleler yazılmış ama kapsamlı olarak ülke bazında uygulanması bugüne kısmetmiş. Neyse ki Milli Eğitim Bakanlığı uzaktan eğitim ile ilgili alt yapı çalışmalarını bitirmiş durumdaydı. EBA sisteminden öğrenciler derslerini dinliyorlar, konularla ilgili video ve görselleri izliyorlar, verilen etkinlikleri gerçekleştiriyorlar. Öğretmenleri tarafından verilen ödevleri yapabiliyorlar. Öğretmenleriyle internet üzerinden canlı görüşme yapabilme için çalışmalar devam etmekte. Ayrıca TRT ekranlarından da dersleri takip edebiliyorlar.  Bu anlamda, Çin’den sonra uzaktan eğitimi uygulayan ilk ülke konumundayız.

EBA sistemi ile ilgili mutlaka eksikler var. Bütün öğrenci, veli ve öğretmenler kullanmaya kalktığında donmalar ve kilitlenmeler meydana gelebiliyor. Ders anlatımlarından sonra özellikle etkinlikler ve alıştırmalar konusunda eksiklikler var. Ama zamanla bu eksiklikler giderilecektir. Öğretmenlerin bu sisteme hazırbulunuşluk seviyelerinin tam olmaması da olumsuz bir etken.

İlimizde de Milli Eğitim Müdürlüğü süreci yakından izliyor. Toplantılarını çevrim içi gerçekleştiriyor, web sitesini ve sosyal medya hesaplarını kullanarak öğrenci, öğretmen, okul yöneticilerini ve velileri sürekli bilgilendirerek onları aktif kılmak için elinden geleni yapıyor.

Kimsenin aklına gelmezdi 3. Dünya Savaşı’nın gözle görülemeyecek kadar küçük bir virüse karşı yapılacağı. Bu süreçte ne kadar birlikte hareket edersek bu savaştan o kadar güçlü çıkacağız. Düzenlenen yardım kampanyalarına elimizden geldiğince katkıda bulunmalıyız. Yaşlılarımıza her konuda yardımcı olmalıyız. Çevremizde işinden olmuş kişilere yardımcı olmalıyız. Elimizde hiçbir şey gelmiyorsa tek yapmamız gereken evde kalmak.

Evinde kal, dünyada kal.Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Nöbetçi Eczaneler

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız