BOLULU BİR AİLE…

  • 16.01.2019 00:00


     Bolu Bağışçılar Vakfı kurucu mütevelli üyesi olan Haldun Taşman’ın bu yıl yüzüncü yaşında kaybettiği annesi Zehra Hanım 1919 yılında Hacı Hamdi Efendi’nin kızı olarak Aktaş Mahallesinde dünyaya gelmiştir. Haldun Taşman, geçtiğimiz mart ayında vefat eden annesi için Zehra Taşman adına Bolu’ya hibe destek programı gönderme kararı vermiştir. 

     Bu destek programının konusu ne olmalıydı? Bolu’ya hangi alanda katkı sağlanabilirdi?

     Tabi ki Zehra Taşman’ın her zaman ilgi duyduğu, hep içinde yer etmiş bazı konulardı…

     Zehra Hanım, çocukluk yıllarında zekâsı, çalışkanlığı ve terbiyesiyle öğretmenlerin gözdesi olmuş, başarılı olmuş fakat kazandığı halde Bursa Kız Öğretmen Okuluna gidememiştir. Eğitimini devam ettirememek içine yer etmiştir. Evlendikten sonra çocuklarının okuması için tüm fedakârlıkları fazlasıyla yerine getirerek, çocukları Feridun, Haldun ve Sara’nın en iyi okullarda okumaları için adeta onlara ışık olmuştur.

     Çeşitli sivil toplum kuruluşları, belediye, milli eğitim, sağlık, aile sosyal işler müdürlüklerinin yanı sıra, Bolu’da tanınmış iş adamlarının da katıldığı toplantı, Hilton Otel’de yapıldı.

     Toplantı çalıştay şeklinde düzenlenmiş, bilimsel yöntemlerle şekillendirilmiş. Sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki oturumda gerçekleşen toplantıda güzel bir öğlen yemeği de katılımcılara ikram edildi. Bolu’daki sorunlardan da yola çıkarak çalıştay üç ana başlıkta toplandı.

  • Öğretmenlik
  • Ebeveynlik
  • Kadına destek

     Katılımcıların kendini tanıtarak başladığı programda katılımcılar 3 ana tema üzerinde 10 kişilik gruplara ayrıldı. Her tema üzerine çalışan 3 takım oluşturuldu. Her gruba birbirini takip eden ve birlikte üzerine çalışılacak üç soru soruldu. Yöntem olarak “world cafe” yönetimi kullanılmıştır.

     Çalıştayda sorulan üç soru üzerine çalışıldıktan sonra takımlar ortaya çıkardıklarını çözüm önerilerini ve fon için önerebilecek projeleri tüm salona sundular. Sunumlar sonrasında sonuçlar ve öneriler herkes tarafından oylandı.

     Kadına destek konusunda, okulu yarıda bırakan kızları desteklemeye yönelik bir proje yapılması, genç kızlara yönelik cinsellik, aile, madde bağımlılığı, çocuk yetiştirme konularında online eğitim platformu ya da Zehra Taşman Araştırma Merkezinin kurulması,

     Ebeveynlik konusunda, Anne Zehra Taşman Eğitim Merkezinin kurularak, anne-baba eğitimi, aile içi iletişim, evlilik öncesi eğitimi, aile sağlığı eğitimlerinin verilmesi,

     Öğretmenlik konusunda, Zehra Taşman öğretmen akademisinin kurularak, mikro araştırma hibelerini verilmesi ve eğitici eğitimlerinin verilmesinin ön plana çıktığı görülmüştür.

     Bolu için birilerinin bir şeyler yapmak amacıyla bir araya gelmesi, çağdaş, demokratik ve bilimsel bir ortamda bu sonuçlara ulaşılması oldukça sevindirici… Fonun miktarı ve sürekliliği, vakfın desteği ve kararlılığı Bolu’da güzel ve yararlı işler yapılacağının göstergesi olacaktır. Tüm katılımcılara ve program komitesine teşekkürler.


Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Çok Okunanlar

Ganire Paşayeva hayatını kaybetti

Ganire Paşayeva hayatını kaybetti

  • 29.09.2023

Nöbetçi Eczaneler

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız