RÖGAR KAPAKLARI….

  • 11.11.2013 00:00

Bir şehir için alt yapı büyük önem taşır. Alt yapının olmazsa olmazı kanalizasyon, su giderleri ve rögarlardır. Kanalizasyon veya diğer su giderleri için belli aralılarla açılan, genellikle içinde gelen veya giden akıntının yönünü değiştiren ya da kotunu ani düşüş/çıkış yapmasını sağlayan, çoğunlukla silindirik veya dikdörtgen olarak açılan ve tıkanmalar sırasında müdahale edebilecek olduğumuz yeraltı boşluklarına rögar, bunların üzerlerine tehlikelere karşı kapatılan cisimlere de rögar kapağı denir.

Araç kullananlar bilir, asfaltlanmış düz bir yolda ilerlerken yol üzerinde bulunan rögar kapakları düzgün yerleştirilmemişse, kapakları ya ortalamaya çalışırız ya da yanından geçmek için zikzaklar çizeriz. Bolu’da da durum vahim… Sıfır asfalt üzerine yapılan rögar kapakları bile yolla aynı hizada yapılmadığı için araç sürücüleri için bir engel teşkil ediyor. Asfalt çok kaliteli, rögar kapağı kaliteli ama asfalt ile rögar kapağı arasını dolduran ve hizalaması gereken işçilik sıfır…

Sadece Bolu’ya ait bir özellik olmayan bu basit sorunu başka illerde de yaşayabiliyoruz. Ege bölgesindeki yerleşim yerlerinde bu sorun biraz daha az görülüyor. Niye rögar kapakları aynı hizada olmaz? Neden rögar kapakları ile asfalt zemin arasındaki boşluk aynı seviyede doldu yapılarak doldurulmaz? Bana göre sorunun temelinde, düşünce sistemi ve iyi bir planlama alışkanlığından yoksunluk gelir. Geçen seneki “Düşünmeyi Düşünmek” adlı köşe yazımda da bu konuya değinmiştim.

Rögar kapaklarının düzgün yerleştirilememesi belki çok büyük bir sorun olarak görünmeyebilir ama büyük kazalara ve zararlara yol açabilir de…Küçük ayrıntıları gözden kaçırmak, önemsememek ve bütün işlerimizde bütünü görüp, bütünle ilgilenip, parçaları görmezden gelmenin uygun bir mantık olduğunu düşünmüyorum. Aksine bir alt yapı çalışması yapılırken, sürecin her aşaması en küçük ayrıntısına kadar dikkate alınmalıdır.

Bunlar dikkate alınmadığında, düşünme ve mantık sisteminde değişikliğe gidilmediği takdirde, hatalardan, eğrilerden, yamuklardan kurtulmamız zor görünüyor. Deveye sormuşlar:

-“Boynun neden eğri?
- Nerem doğru ki demiş”… dememek için bir yerlerden başlamanın tam zamanı…

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Nöbetçi Eczaneler

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız