YEŞİL ÇATILAR

  • 5.10.2013 00:00


Doğanın rengârenk olduğu bu mevsimde sizlere yeşilden, yeşil çatılardan ve yeşil duvarlardan bahsetmek istiyorum.


Küresel ısınma sorunlarının en az hissedildiği, doğası ve yeşili ile ön plana çıkan Bolu ilimizde son zamanlarda doğaya uyumlu değişik yapılar göze çarpmaya başladı…


Özellikle de Bolu Belediyesinin yapılarında…


Öğrendiğime göre,  bu uygulama2011 yılında Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından "Daha yeşil bir çevre için yeşil çatı" isimli Grundtvig öğrenme ortaklığı projesi vasıtasıyla Bolu Belediyesi, İsviçre Zürih Üniversitesi ve İspanyol ENIAC Kurumu ortaklığı ile gerçekleştiriliyormuş.


"Daha yeşil bir çevre için yeşil çatı" uygulaması projesinde Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Biriminde birlikte çalıştığımız İlksen Oben ERUÇAR  ve İsmail ULUTÜRK arkadaşlarımın da isminin olması beni ayrıca gururlandırdı.


İlk olarak Atatürk Orman Parkında çok amaçlı salonununçatısında uygulanan proje, Kent Meydanı Projesinde ve Kültür Merkezinin arkasına yapılan katlı otoparkın üzerinde uygulanmaya başladı.  


Niye yeşil çatı ya da neden yeşil duvarlar? Giderek betonlaşan dünyamız için belki bir umut ışığı olur. İlk bakışta görüntü olarak yeşiliyle ön planda olan ilimizin doğal görünümüne uygun görünmektedir.


Yeşil çatı sistemleri, uzun yıllardır Dünya’da ısı yalıtımı, ses yalıtımı, fazladan kullanım alanı açma, görsel güzellik, yağmur suyunu tutma ve şehirleri yeşillendirme amaçları ile kullanılıyor.


Yeşil, sadece çatıyla kalmayarak, duvarları da etkisi altına almaktadır.


Bu sistem yağmur suyunu tutarak, tahliye yükünü hafifletmekte, çatıyı aşırı sıcak/soğuk havalardan, UV ışınlarından ve mekanik hasarlardan koruyarak kullanım ömrünü uzatmaktadır.


Ayrıca ısı ve ses yalıtımına katkı sağlamakta, ısı ve nem dengesini ayarlamaktadır.


Tozlanmayı önleyerek, hava kalitesini artırmaktadır. Bitki ve küçük canlılar için alternatif yaşam alanları oluşturarak ekolojik dengeye katkıda bulunmaktadır.


Yeşil çatı sistemleri, görsel anlamda yapıyı güzelleştirerek, yapının değerini artırmaktadır.


Bu sistemlerin öncelikle bütçemize, şehrimize, hayvanlara,doğaya ve gelecek nesillerimize büyük katkılar sağlayacağını düşünerek, bu projede emeği geçen ve katkı sağlayan herkese sonsuz teşekkürler…

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Nöbetçi Eczaneler

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız