DÜŞÜNMEYİ DÜŞÜNMEK…

  • 4.11.2012 00:00

 

 

Bir işi tam yapamamak, eksik yapmak toplumumuzun hastalıkları arasında yer almaya artarak devam ediyor. Ya önemsemiyoruz ya da işimize gelmiyor bir şekilde…

Hâlbuki iş; hayatımızı şekillendirmemiz için verilen bir nimet,her iki dünyamızda mutluluğumuzu sağlayacak bir fırsattır.İşimizi layıkıyla yapmak, başarıyı getirecek, hem kendimizin mutluluğuna hem de toplumun mutluluğuna katkıda bulunacaktır.

Ne yaptığımızdan ziyade işi nasıl yaptığımız önemli…
İşimizi layıkıyla, gereken özenle, titizlikle, dikkatle yapabilmek…
Kişiyi başarıya ulaştıran, rahatlatan, huzura kavuşturan en önemli şeydir.

Hicretin 10.yılında, Peygamberimiz (SAV) bir cenazedeydi.Kabir hazırlanmıştı. Cenaze kabre indirilirken, Peygamber Efendimiz (SAV) kabirde bir delik gördü. Elleriyle bir kerpiç alıp o boşluğa koydular ve açıklığı kapatıp düzelttiler. Allah Resulünün bu davranışı ashabın dikkatini çekmişti. Çünkü az sonra üzeri toprakla örtülecek olan kabrin içindeki bir eksikliğin ne mahzuru vardı ki, Peygamberimiz orayı düzeltme gereği duymuştu. Ashap, "Ya Resûlallah! O delik mevtaya ne zarar verir, ne de fayda!" deyince, Kâinatın Efendisi şu dersi verir:

"Sizden biriniz bir işi üstlendiğinde onu içine sinecek biçimde yapsın. Yani işin hakkını versin, baştan savma yapmasın. Gerçi benim bu yaptığımın ölüye ne faydası, ne de zararı vardır. Fakat görenin gözünü aydınlatır, gönlünü ferahlatır.”

İşimize göstereceğimiz saygı, özen, iş disiplini, çaba ve uğraşlar ortaya koyacağımız eserlerin kalitesinin belirleyicisi olacaktır.

Geçen hafta Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena'da oynanan Galatasaray- Cluj Şampiyonlar Ligi karşılaşmasında ciddi ölçüde zemin ve drenaj sorunları izlenmiş, yağan yağmur zemini adeta pirinç tarlasına çevirmişti. İki takım da topu yere değdirmeden havadan oynamaya çalıştı. Normalde Cluj takımından daha iyi futbol oynayabilen Galatasaray, oyununu oynayamadı. Sonuçta Galatasaray evinde 2 puandan oldu. Sadece puandan değil, UEFA’nın galibiyet priminden de oldu. Belki de Galatasaray’ın aldığı sonuç gruptan elenmesine neden olacak…

Kaybeden sadece Galatasaray değil, Türkiye’de kaybediyor, ülke futbolu da kaybediyor… Basit ihmaller yüzünden…

Beş yıldızlı statta böyle bir zemin… Hani Stadın üstü kapanacaktı…?

Bir internet spor sitesinde Galatasaray’ın Cluj karşısındaki puan kaybının sebebi sizce ne?” sorusuyla bir anket düzenlenmiş, ankete 42.803 kişi katılmış, ankete katılanlardan %17’si “Fatih TERİM’in tercihleri derken, %19,0’u “futbolcular” ve %63’ü “stadın zemini” olarak görüş belirtmişler.

Stat zemininin bu halde olmasının ya da çatısının bugüne kadar kapatılmamasının sorumluları beni ilgilendirmiyor… Benim ilgilendiğim nokta yapılan bu yanlışların altındaki düşünce yapısı…

Konfüçyüs şöyle der; “Bir insanın akıllı davranabilmesi içinüç yol vardır: Birincisi, iyi düşünmektir, bu en soylusudur. İkincisi, taklit etmektir, bu en kolaydır. Üçüncüsü, denemiş olmaktır bu da en acısıdır... Biz hep üçüncüsünü yapıyor ve acı çekiyoruz… Umarım bir gün İyi düşünmeyi öğrenebilir ve acı çekmeden iyi işler yapabiliriz…

Bunun içinde çok iyi bir eğitim sistemine ihtiyacımız var(4X4X4)…

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Nöbetçi Eczaneler

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız