Seben'de bir lansman yemeği

  • 27.07.2020 00:00

 

“ BOLU Seben” deki”MİNEATAMAN Bread”ın “LANSMAN YEMEĞİ”Menüsü“nden...

Evet dostlar...

“SEBEN” deki “IZA” projesinin lansman yemeği medyaya servis edilince bizde paylaşmış ve menüyü merak ettiğimizi bildirmiştik...

Orada değildik...

Menüler çok önemli...

Hemen profesyonel bir şekilde cevabı geldi...Bizde aşağıda sizlerle olduğu gibi paylaşyoruz Okurlar...İlgililer...

Sebenliler...

Profesyoneller...

Marka olmak isteyenler...

Markalar...

Hocalar...

Bolulular...

Tüccarlar...

Sanayiciler...

Gıdacılar...

Ziraatciler...

BELEDİYECİLER. “SEBEN’İN ALINYAZISI IZA BUĞDAYI...

Tohumlar coğrafyanın alınyazısıdır, tarım, sosyal hayat, yeme içme gelenekleri hepsi tarımsal ürünlere göre şekillenir. Tarımda kullanılan araçlar önce mutfak kültürünü sonra da bölgenin tüm ananelerine etki eder. Seben, Bolu’nun küçük ama çok özel ilçelerinden biri.

Kırda yaşamın her yönüyle tasarlandığı Seben’de tarımsal ürünler, tarihi ve kültürel değerler birleşip bölgeye can katıyor. Son günlerde yapılan tarım projeleri titizlikle yürütülüyor. Belediye Başkanı Fatih Kavak’ın yürüttüğü önemli projelerden birine Prof. Dr. Nusret Zencirci destek veriyor.

Iza buğdayı en eski buğdayların yakın akrabalarından. Diyarbakır Karacadağ’dan gerek doğal yollarla gerekse kuşların kanadında batıya giden tahıl çeşitleri, gittiği yerin toprak ve iklim özellikleriyle bütünleşerek farklı isimlerde günümüzde karşımıza çıkıyor. Iza bunların en önemlilerinden. Kesin olmamakla birlikte Hitiler tarafından buğdaya verilen ad olan “zız” dan esinlenildiği söylenebilir.

Iza buğdayı sözleşmeli tarım projesinin lansman yemeği Ekmek ustası Yazar Mine Ataman tarafından tasarlandı. Şef Gökhan Gümüş ve Pınar Gümüş’ün ellerinde lezzet severlerle buluştu.

Menü hakkında bilgi aldığımız yazar Ataman; Iza coğrafyanın kaderi aslında. Bölgenin yemek kültürüne baktığınızda tarlada ne varsa, mevsimler neyi getirmişse ondan yemekler yapılıyor.

Biz de bölgenin tarım ürünleriyle bir sofra kurduk. Pazarda mevsimi yansıtan sebze ve meyvelerden hazırladığımız menüde Seben’in anıları vardı.

SEBEN ANILARI MENÜDE

Seben fasulyesi çok farklı bir aroma taşıyor onunla çok özel bir zeytinyağlı yaptık. Iza buğdayı ve bölgeye has fındık ile hazırladığımız domatesli ekmeklerini yine Seben geleneksel peynirleri ile tatlandırdık. Bölgede özellikle küçük baş hayvancılık çok yaygın.

Başlangıç olarak pazarda muazzam bir aromaya sahip süzme yoğurt ve Iza ile hazırlanmış tereyağlı erişte sunduk. Seben’in zengin çiçek yapısıyla beslenen hayvanların etleriyle hazırladığımız et yemeğinin yanında Iza ile yaptığımız tereyağlı pilavı sunduk.

Seben denilince akla gelen en önemli tarımsal ürünlerden olan elma ile yaptığımız tatlı ile yemeğimizi bitirdik.

Elmalı tatlımızın sosunda bölgeye ait pembe erik kullandık. Menü planlaması yaparken amacımız katılımcıların anneannelerinden kalma anıları, aileleriyle yemek yerken hissettikleri hisleri hatırlatmaktı.

Çünkü yemek sadece tat katmanlarından oluşmaz. Yemeği tadanlar geçmiş hikâyelerini, sofrada paylaştıkları mutluluğu ve tarımsal üretim sürecinin onların hayatlarına kattığı güzellikleri hatırlatır. Bizim bu sofradaki amacımız her yönüyle geçmişin anılarını hatırlatmak geleceğe eşsiz hatırlar yaratmak. Iza sofrasında hoş sohbet, geleceğe umutla bakan üreticiler, bölgeye heyecan getiren yerel yöneticiler ve güzel yemekler paylaşıldı.” Deniliyor Dostlar....

TEŞEKKÜRLER “Ekmeğe fısıldayan kadın”...

VE tüm emeği geçen PROFESYONELLER...

“IZA” ile hazırlanmışSeben Süzme Yoğurtlu ve “TEREYAĞLI”ERİŞTE...

İşte bu...

Aradığımız lezzet ve Bolu Turizmine lokantalarına kazandırılması arzu edilen “ 14 kromozomlu” BUĞDAY(Diyarbakırdan Bolu ya) UNUNDAN ...

Ata tohumundan...

BRAVOOOOO...

Son “müjde de yine”SEBEN” den bu etkinlikten...

Genç “BAŞKAN KAVAK” dan,”...

İZA BUĞDAYI İÇİN COĞRAFİ İŞARET BAŞVURUMUZU YAPTIK. KASIM- ARALIK AYINDA COĞRAFİ İŞARET DE ALARAK YOĞUN BİR ÇALIŞMAYA BAŞLAYACAĞIZ.” İfadelerini de kullanmışler...

BRAVOOOOOO...

Kastamonululardan sonra Sebenlilerde bu coğrafi işarete inşallah “2020” de profesyononelce KAVUŞTURULABİLİR mi acaba ? Dostlar...

Muvaffakiyetle...

Selam ve MUHABBETLE...

Sıhhat ve AFİYETLE...

Afiyet Olsun

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Nöbetçi Eczaneler

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız