Hasta ıhlamur ağacı

  • 5.06.2020 00:00

Belediye Ekiplerince” HASTALIKLI Ihlamur Ağacı”Nasıl Tedavi Edilir?.. 

 

“ADIM” adım MI * Yok sa “KÖK” ün den mi? Uzmanlarına göre “ADIM ADIM “ Teşhis... TEDAVİ...”Okuyoruz”...

“Ihlamur ağacınızı hastalıklara karşı tedavi etmek için, öncelikle hangi hastalığın ağacınızı etkilediğinin doğru bir şekilde teşhis edilmesi gerekir. Ihlamur ağaçlarında, külleme, kurumlu küf, antraknoz kanserleri ve yaprak lekesi gibi çeşitli hastalıklar yaygındır.Ihlamur ağacınız ayrıca çoğu zaman hastalıklara semptomatik olarak görünebilecek çevresel streslerden de muzdarip olabilir. En sık görülen çevresel hastalıklar mikro besin klorozu ve dona veya donmaya bağlı kış zararlarıdır. Ihlamur ağacınızın semptomlarını incelerken bir tedavi planına geçmeden önce olası tüm nedenleri göz önünde bulundurun.

Hastalığı Teşhis Etmek

Aşama 1

Yaprak ve gövdelerde beyaz ila grimsi toz benzeri bir kaplama arayarak ıhlamur ağaçlarındaki külleme hastalığını teşhis edin. Toz halinde küf, yaprağın tamamını kaplayana kadar yapraklar üzerinde ayrı küf lekeleri oluşturmaya başlar.

Adım 2

Ihlamur ağacı hastalığının teşhisi için ıhlamur ağacının yaprakları üzerinde büyüyen siyah iplikçik benzeri küf arayın. Kurumlu küf, yaprak bitleri, ölçek, beyaz sinekler ve et böceği tarafından salgılanan yapışkan bir sıvı madde olan bal özünde büyüyen bir mantardır.

Aşama 3

Ağacın odunsu kısımlarında yetişen renksiz kallus dokularını, ayrıca kahverengileşen yaprakları ve erken yaprak damlasını araştırarak ıhlamur ağacınızdaki antraknoz kanserleri tanımlayın.

4. adım

Yaprak lekesini teşhis etmek için yapraklarda kahverengimsi yuvarlak lekeler arayın. Kahverengi lekeler dış sınırın etrafında daha koyu renkli bir halkaya sahip olacak ve erken yaprak düşmesine neden olabilir.

Adım 5

Ihlamur ağacında mikronutrient klorozu teşhis etmek için, tüm ağacın üzerinde veya bir tarafa lokalize olan damarlar arasındaki yaprak alanlarının sararmasını araştırın. Mikro besin kloroz manganez, demir veya çinko eksikliklerinden kaynaklanır.

Hastalığı tedavi et

Aşama 1

Ihlamur ağacınızın üzerindeki toz halinde küfü temizleyin ve düşen tüm yaprakları yok edin ve ağacı büyüme mevsimi boyunca onaylanmış bir mantar ilacı ile püskürtün. Mantar ilacının külleme küfünü öldürecek şekilde tasarlandığından ve lindenler üzerinde güvenli olduğundan emin olun.

Adım 2

Ihlamur ağacınızdaki kurumlu küf hastalıklarından kurtulup kalıbı bir bahçe hortumu ile püskürtün. Ardından, etiketteki talimatlara göre ağacı uygun bir böcek ilacı ile püskürterek mantar hastalığının tekrarlanmasını önlemek için böcek istilasını tedavi edin.

Aşama 3

Ihlamur ağacınızı enfekte eden kanserli hastalıkları gidererek tüm düşen yaprakları yok ederek, tüm hastalıklı dalları ve gövdeleri budayarak ve ağaçta kullanılan sert kabuklu meyvelerin büyümesini sağlayarak giderin. Ihlamur ağacının gücünü, büyüler boyunca sulayarak ve ilkbahar ya da geç sonbaharda gübreleyerek arttırın.

4. adım

Uzaklaşarak ve tüm düşen yaprakları yok ederek yaprak lekelerini kontrol edin. İlkbaharda ıhlamur ağacınızı gübreleyin ve hastalığa karşı direncini arttırın ve ağacı kuraklık veya kuraklıkta cömertçe sulayın.

Adım 5

Ihlamur ağacınıza mikro besin klorozu için ilk önce bir toprak veya yaprak numunesi alarak ve hangi besleyicinin eksik olduğunu belirlemek için test ederek tedavi edin. Daha sonra ağacın etrafındaki toprağa delikler açarak ve tozu yerleştirerek gerekli besinleri toz halinde uygulayın.”... KAYNAK. tr.softwarescolus.com dan...

DOSTLAR..Çe.vreciler... 

Duayen Gazeteci,KGK( Küresel Gazeteciler Konseyi) BOLU İL TEMSİLCİSİ” Caner GÜNGÖR” Bey “SORDU”... “ Ağaç neden kesilddi ?”...” BAŞKAN TANJU ÖZCAN BOLU GAZETESİ’NE KONUŞTU”... Okuyoruz...

“ ÖNCELİKLE ŞUNU SÖYLEYEYİM BÖYLE BİR OLAY BİR OLAY BİR DAHA YAŞANMAYACAK. “.. İşte bu... HELAL ....”... Ağacın dere içinde bulunmasından DOLAYI ve AĞAÇTA BULUNAN BİR HASTALIKTAN dolayı böyle bir TASARRUFTA bulunduklarını söylediler. RAPORA GÖRE AĞAÇTA BİR HASTALIK VARMIŞ ve başka bir yere nakletsekte AĞACIN KURUYACAĞI BİLİRKİŞİ raporuyla sunulmuş . AMA BÖYLE BİR ŞEY YAŞANMASINDAN ÇOK BÜYÜK ÜZÜNTÜ DUYDUM. “ da demiş...Teşekkürler...BİZLER DE ÇOK ÜZÜLDÜK DEĞİL Mİ EFENİM.... Kaynak. bolugazetesi.com.tr KAMUOYUDA günlerce bu konularla meşgul oldu... AMAN DİKKAT ! Hanımlar Beyler...Siyasiler... Danışmanlar... Bilirkişiler..Sizler... BİZLER... Yeşil Cennet BOLULULAR... Ormancılar...

KONU ile ilgili olarak da son söz Borazanlardan... Bir Emekl Öğretmenden...”BİRSEN KAZAK” Hocamızdan... Rahmetli “ ŞÜKRÜ USTA” ( Karabıyık) ın Duyarlı Kızından... “OKUYORUZ”..

““Kesilen ıhlamur ağacını babam dikmişti tahmini 65 70 yaşındaydı çok güzeldi miş gibi ıhlamur kokuyordu çevresi Biz çok üzüldük ailecek Rahmetli babam gözü gibi bakardı Her yıl ne zorluklarla onu budardı. Hastalık bahane Kime ne zararı vardı anlayamadım. Asırlık ağaç kolayliklami yetişti.Kendileri acaba böyle ağaç yetistirmislermi acabaMahallemize güzel koku verirdi Derenin pis kokusunu bastırırdı. HASTALIK YOKTU. “ diyor...

Evet “BOLU” dan bir ıhlmur ağacının hikayesi işte bu...

Bakın “ŞAİR” de “IHLAMUR AĞACI” şiirnde ne diyor dostlar... “... GÖLGESİNDE OYNADIĞIM, / KOKUSUNA BAYILDIĞIM, / ÇAYI İLE AYILDIĞIM, /IHLAMUR AĞACIM BENİM.”(Ahmet OKANOĞLU) dan...

Selam ve MUHABBETLE... “ M U V A F F A K İ Y E T L E “...Sıhhat ve Afiyetle.

SAYGILARIMIZLA.05.Haziran.2020.BOLU.

Mustafa Cop( BOLU GAZETECİLER CEMİYETİ ÜYESİ / GAZETECİ – YAZAR ).

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız