HAYIR, ÖYLE DEĞİL, BÖYLE!

  • 7.06.2022 12:49

27 Eylül 2020 tarihinde, Bolu Takip Gazetesinde köşemde ‘BÖYLE GİDERSE DIMDIZLAK KALIRIZ’ başlıklı bir yazı yazmış

Ve

Yazımızda, 2002 yılında ilimizde 410 bin metreküp ağaç kesilirken, 2020 yılında 2,5 milyon metreküp ağaç kesildiğini, her sene katlanarak artan, bu aşırı farkın neden kaynaklandığını sormuş

Köylülerin ve kesim işinde çalışanların’… Dün ormancılar bize gelip, ormanlarımıza sahip çıkın diyorlardı. .Bu gün öyle bir duruma geldik ki, biz ormancılarımıza ‘ Ormanlarımıza sahip çıkın’ deme durumuna geldik. 20 sene sonrasının ormanları kesiliyor, evlatlarımızın geleceği çalınıyor’ feryatlarını da duyurmuştum.

Bir cevap gelmiş miydi?

Hayır!

***

Ve

Bolu Gazeteciler Cemiyeti olarak yapmış olduğumuz ÇINAR ALTI SOHBETLERİNDE,

Bu konuyu sözlü olarak Milletvekillerimiz Sayın Arzu Aydın ve Sayın Fehmi Küpçü kardeşimize iletmiş, konu ile ilgili de,  03. 04. 2021 tarihinde bir yazı daha yazmış,

Yazımızın sonunu da;

‘Sayın Fatih Metin, Sayın Arzu Aydın ve Sayın Fehmi Küpçü ve de Ak Parti İl Başkanı Suat Güner Kardeşlerimiz!

Lütfen bu konunun üzerine ormanları kendilerine miras bırakacağımız evlatlarımız için gidiniz.

Gün gelir, başkanlıklar da, milletvekillikleri de gider, bir yerlere yaranmak için çalışan kamu görevlileri de…

Ama

Biz ormanlarımız ile baş başa kalırız.

Ve

Yaptıklarımız, yapamadıklarımız ile hatırlanırız’ diyerek bağlamıştım.

***

Bu yazımdan sonra, Ak Parti İl Başkanı Suat Güner ilgilendi; sağ olsun.

Gerekli yerler ile görüştüğünü, kesimlerin aşırı bir şekilde yapılmadığı konusunda bilgi aldığını söyledi

Ve

İnceleme yapmak için ormanları gezmeye bile davet etti.

Arkasından Bolu Orman Bölge Müdürü Şaban Bıyıklı’ yaptığı açıklamada’…Vatandaşlarımız çoğu bu gençleştirme çalışmalarını anlayamadığı için çok fazla ağaç kesiliyor ve bununla ilgili ormanlar katlediliyor gibi eleştirilere maruz kalıyoruz. Bu bir teknik zorunluluktur” dedi.

Bu açıklamadan sonra konunun üzerine gitmedik.

Niye?

‘Hayır, öyle değil, böyle!’ diyecek bir bilgi birikimimiz yoktu ki.

***

Ve

BİLEN BİR KİŞİ, bizim yerel için yazdığımız yazının konusunu, ülke genelini temel alarak, TBMM de konuşmuş, 01.06.2022 tarihinde de medya ya konu olmuş.

Demiş ki;

2017 yılında 18,5 milyon metreküp olan odun üretimi, 2020 yılında 28,5 metreküpe çıkarıldı, 2021 yılında 35 milyon metre küpü aştı. Artış yüzde 100…’

Başka devletlerden de örnekler vermiş

Ve

‘…Ama biz onlardan fazla üretim yapıyoruz. Bu haliyle dünyada odun üretiminden ve ormanlarımızın yıllık servet artışından fazla üretim yapılmaktadır. Yani ağaç kesilerek rekorlara koşulmaktadır.

Küresel iklim değişikliğinden en çok etkilenecek ve dünyanın en önemli yüksek alanlarından olan ormanlarımız in maalesef küresel iklim değişikliğiyle ilgili yeterince bir politika geliştirilememiş ve klasik statükocu ormancılık faaliyetlerinin devam ettiğine de şahit oluyoruz’ demiş.

Ve

Eklemiş;

‘İç Anadolu Bölgesi'nde BİLE ‘doğal gençleştirme' adı altında ormanlarda tıraşlama kesimi yapılmaktadır. Bu alanlarda başarılı olması mümkün olmayan doğal gençleştirmeyle doğal orman alanlarımızın yok olmasının önü açılmaktadır…

Bu bilen kişi

‘Evvelden orman teçhizatı, ormanları orman köylüsünden korurken, artık orman köylüleri ormanlardaki ağaç kısmından ötürü orman teşkilatından ormanları korumak için önemli gayret vermektedir’ diyerek orman köylüsünün hakkını vermeyi de ihmal etmemiş.

***

Bu sözlerin sahibi kim?

Muhalefet! diye düşünebilirsiniz.

De

Değil işte!

Bu samimi ifadeler AK Parti Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan tarafından TBMM’de katıldığı toplantıda yapılmış, Sayın Milletvekili, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey’i eleştirmiş.

Kendilerini kutluyorum.

***

Sonuç?

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli gitti, Bakan yardımcımız Fatih Metin de, Orman Bölge Müdürümüzde…

Aklımızda kalan ise ormanlarımızın hali

Ve

Ormanı, ormancılığı bilen, okulunda yetişen AK PARTİ Milletvekili Nevzat Ceylan’ın samimi sözleri…

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Nöbetçi Eczaneler

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız