ADNAN DAYLAN İLE HİGHWAY ÜZERİNE SÖYLEŞİ

  • 6.04.2013 00:00

İlimiz ekonomisine olumlu katkıları olan Highway Outlet 'te hafta sonu Boludağı  AŞ'nin Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Daylan bey ile bir araya geldik .Aklımıza takılan soruları sorduk . 


Adnan bey , öncelikle ilimize yapmış olduğunuz bu yatırımdan dolayı duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum . İsterseniz  Highway Outlet'in ne zaman açıldığına dair bir soruyla başlayalım sohbetimize 

Avrupa'nın en büyük otoyol projesinin bir parçası olan Highway Boludağı AŞ. Boludağı projesi kapsamındaki bir yatırımdır . 2008 yılında proje çalışmalarına başlanan Highway Outlet Alışveriş Merkezinin temeli 2010 Nisan ayında atılmış ve 15 ay gibi çok kısa bir sürede tamamlanarak 2011 yılı Temmuz ayı sonunda hizmete alınmıştır..

Böyle bir yatırım nereden aklınıza geldi?

Ankara- İstanbul otoyolunun  hizmete alınması ile birlikte otoyol haricinde kalan Abant kavşağı ile Kaynaşlı gişeleri arasında kalan ve bizim Bolu Dağı diye adlandırdığımız bölgede bir çok yol üstü dinlenme ve hizmet tesisi  faaliyete girmiş ve 2007 yılında işletme sayısı 163 e ulaşmıştı. Yıllardır yapımı devam eden Bolu Dağı  tünelinde sona yaklaşılırken, yol güzergahında meydana gelecek değişikliğe bağlı olarak, yaşanacak iş ve istihdam kaybını önleme arayışı içerisinde geliştirdiğimiz bir projedir. Projemizin ana fikri; yıllar içerisinde büyük emek ve gayretle oluşan Bolu Dağı markasını, gelişen ülke ve ekonomik yapıya uygun bir proje ile yaşatıp, geliştirmek ve bölgede meydana gelecek iş ve istihdamı telafi etmek olmuştur.

Kuruluş aşamasında illaki zorluklarla karşılaşılmıştır. O dönem yaşadıklarınızı paylaşmak ister misiniz ? 


Genellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerde yaratılan iş ve istihdamın, büyük ve komplike bir tesiste yeniden kazanılması fikrini oluşturmak ve  bu fikri yıllarca aile işletmesi yönetimine alışkın kişilere kabul ettirmek ve benimsetmek ciddi bir zaman aldı. Bu aşama geçildikten sonra, tesislerin yapıldığı arazinin karayollarınca özelleştirme kapsamından ayrı olarak ihale edilmesini sağlamak ikinci büyük zorluğumuzdu. Tabi karayollarının fikri benimsedikten sonra yaptığı ihaleye yerli ve yabancı bir çok firmanın talepkar olması sonucunda yaşanan rekabeti de burada zikretmeliyiz. Daha sonra tüneli yapan  firmanın mevcut araziyi teslimde bir çok engeller çıkarmış olması da ciddi problemler yaşamamıza sebep olmuştur. Ama en büyük zorluğu projenin finansmanı temininde yaşadık. Sebebi ise projemizi götürdüğümüz hemen hemen tüm finans kuruluşları projemizi çok fizibıl bularak kredilendirmek istedi .Ancak, bu kuruluşların tamamı, projenin yapılacağı arazi ve dolayısı ile kendi finansmanları ile yapılacak inşaatı teminat olarak almak istiyorlar, yani arazi üzerine ipotek koymak istiyorlardı. Ama biz araziyi yap-işlet-devret modeli ile almış olduğumuz için bu arazi üzerine ipotek tesisi ettirmemiz mümkün değildi.  Bu handikabı aşmamız biraz zaman almakla birlikte,şirket ortaklarımızın ciddi katkıları sonunda oluşturmayı başardığımız proje kredisi ile bu yatırımı gerçekleştirmeyi başardık.

"Avrupa'nın En Büyük Otoyol Alışveriş Merkezini yapacağız" dediğinizde insanların tepkisi ne oldu?

Avrupa'nın en büyüğü ifadesi ne fantazi için, ne de laf olsun diye söylenmiş bir söz değil. Biz yıllar içerisinde büyük emek ve özverilerle oluşturulan Bolu dağı markasının, yine aynı emek ve özveriyle yapılan bir proje ile yaşatılıp geliştirtebileceğine inanıyorduk. Biz, bu fikir ilk aklımıza yerleştiğinde öncelikle Avrupa ve ABD de benzer yapı ve projeleri  inceledik. Dünyanın bir çok ülkesinde ki yol üzeri hizmet tesislerini ve Outletleri dolaştık. Buralardaki örneklerden elde ettiğimiz bilgiler ışığında geliştirdiğimiz projemizin yapılabilirliği ve işletilmesi ile ilgili uzun süren fizibilite çalışmaları yaptık. Bu aşamada bir çok ulusal ve uluslararası kuruluştan danışmanlık hizmeti aldık. Bu çalışmalar sonucunda kararımızı verdik ve bu projeyi yapacağız dedik. Biz arkadaşlarımızla birlikte bu projeye inandık. Projeyle ilgili basına ilk demecimizi verdikten sonra, en sık duyduğum cümlelerden biri ;"Avrupa'nın en büyüğünü yapmak öyle kolay mı? Yapamazlar!"  mahiyetindeki sözlerdi. Hatta, bize hayalperest diyenler dahi oldu. Ama bu ve benzer mahiyetteki sözler bizi yıldırmadığı gibi daha da motive etti diyebilirim.Sanıyorum anahtar kelimem iki tane; "İnanmak" ve "Yılmamak". Biz ülkemizin var olan ekonomik potansiyeline güvenerek yaptığımız projemize inandık ve karşımıza çıkan zorluklardan yılmadık ve sonuçta başardık.

Bildiğimiz kadarı ile çok ortaklı bir şirketiniz var...

Evet. Başta da ifade ettiğim gibi, Highway Bolu Dağında var olan bir iş ve istihdamın geliştirerek devam ettirilme arzusunu taşıyan bir çok kişi tarafından kurulan Boludağı AŞ nin bir yatırımıdır. Başlangıçta 36 olan ortak sayımız, biraz önce izah ettiğim projenin yapıldığı arazinin teminat olarak verilememesi sebebiyle, kredilendirme sürecinde yaşanan zorlukların getirdiği ön görülemeyen külfetlere ve riske iştirak etmeyen veya etmekten imtina eden birkaç ortağımızın ayrılmasına sebeb olmuştur. Biz halen projeye inanmış ve gönül vermiş 28 ortağımız ile yolumuza devam ediyoruz.

Highway günün her saati açık mı? 

Highway Outlet Alışveriş Merkezi bir otoyol tesisi olarak projelendirildiği için, Otoyoldan faydalanan araç ve sürücülerinin her türlü ihtiyacı düşünülmüştür. Dolayısı ile tesisimizin belli bölümleri günün 24 saati hizmet vermektedir. Ancak, takdir edersiniz ki bayram ve yılbaşı gibi özel günler hariç tutarsak mağazalar belirli saatte açık olmakla birlikte, yiyecek içecek üzerine faaliyet gösteren ünitelerimiz 24 saat hizmet vermektedir.


Şu ana kadar tahminen kaç kişi ziyaret etti?

Alışveriş merkezimiz açılalı 20 ay oldu. Bu süreçte yaklaşık on iki milyon misafir ağırladık. Açılış ayımız olan 2011 Ağustos ve onu takip eden Eylül  ayını hariç tutarsak. Başlangıçta, ortalama 350-400 bin olan aylık ziyaretçi sayımız, 2013 yılının ilk üç ayında ortalama 650 bin kişi  seviyesine ulaştı . Bir başka deyişle bir yıl öncesinin ilk üç ayıyla bir mukayese yapacak olursak, ziyaretçi sayımızda %50' gibi çok ciddi bir artış gerçekleşmiştir. Geçtiğimiz hafta içerisinde hizmete aldığımız otobüs konaklama tesisimizin de kazandıracağı ivme ile birlikte değerlendirecek olursak, önümüzdeki aydan itibaren aylık bir milyonun üzerinde ziyaretçi beklemekteyiz.

Bir milyon kişi ciddi bir rakam .Anlıyorumki insanlar  Highway'i benimsemiş ...

Alışveriş bir kültür meselesidir.Özellikle, Bolu gibi Düzce gibi kapalı ekomoni kültürünün hakim olduğu bölgelerde, yani alışverişin tanıdıktan, eşden dosttan, Mehmet Amca'dan, Fatma Teyze'den yapıldığı, bedelinin deftere yazdırılıp, ödemesinin hasattan hasata yapılma  alışkanlığının hakim olduğu bölgelerde, bu alışkanlık ve kültürün değişmesi, bir başka deyişle; hizmet, kalite ve ekonomik faydanın hatırın yerine ikame edilmesi belli bir zamana ihtiyaç duyan bir olgudur. Çünkü, bir çok vatandaş eş-dost ve akrabanın dışında başka yerden alışveriş yapınca, sanki ona ihanet etmiş gibi bir suçluluk duygusu içerisine giriyor. Uzmanlara göre,  bu psikolojinin yarattığı direncin kırılma süresi üç yıldır. Bizim fizibilitemiz de de bu süre dikkate alınarak hesaplamalar yapılmış idi.  Ancak,herhalde Highway'in ziyaretçisine sunduğu imkanların etkisi ile olsa gerek ki, uzmanların tahmin ettiği bu üç yıllık süreyi biz rakamlara baktığımız zaman bir yıl gibi kısa bir zamanda %80 oranlarında aşmış bulunmaktayız. Sürecin bu kadar kısalmasında Highway'in sadece bir alışveriş merkezi değil, aynı zamanda bir "Mutlu Yaşam Merkezi" olmasının etkisinin büyük olduğu kanaatindeyiz. Zira, Highway de sadece alışveriş  yapmazsınız, Ailece gezinir ve eğlenirsiniz. Her türlü toplantı ve etkinliğinizi gerçekleştirebilir  düğününüzü , nişanınızı yaparsınız. Otelde konaklarsınız. Sağlıklı yaşam için spor yaparsınız, bowling oynarsınız, paramotorla uçarsınız. Bu ve benzeri etkinliklerin yanı sıra, kaliteyi, iyi hizmeti ucuza alırsınız. Başta Bolu ve Düzce olmak üzere tüm batı Karadeniz halkı bu hizmetleri gördü. Ve uzmanları bile yanıltacak kadar kısa bir sürede alışkanlıklarını değiştirerek, Highway'i çok kısa bir sürede insanlar benimsedi ve bu yatırımla gurur duyarak, şehir dışında gönüllü reklam ve tanıtımını yapmaya başladı. Bu da bizi son derece memnun eden bir durumdur.

Otoyol ziyaretçileriniz Highway'i beğeniyor mu?

Biz tesisimizi açtığımız ilk günden itibaren otoyoldan binek otomobille seyahat edenlerden ziyaretçi almaya başladık. Altı ay sonra hizmete aldığımız ipek yolu  otel ve kamyoncu konağından sonra kamyon ve tır şoförü ziyaretçi almaya başladık. Ağır geçen 2011 kışından sonra, yaz aylarında tur otobüsleriyle bölgemize gelen yerli ve yabancı turistleri de ağırlamaya başladık. Geçen hafta hizmete aldığımız otobüs konağımızla da artık otobüs yolcusu ziyaretçileri de ağırlamaya başladık. Başlangıçta, ortalama 25.000 civarında gerçekleşen otoyol trafiğinden %5-10 aralığında bir ziyaretçi alırken, Bu gün sadece petrollerimizden akaryakıt ikmali yapan araç sayısı bu oranı aşmış bulunmaktadır. Binek otomobil ziyaretçilerinde  %100'ün üzerinde bir artış  olup, sayı her geçen gün artmakta. Hatta Cumartesi Pazar günleri, 2500 araçlık otoparkımızın niye biraz daha büyük yapılmadığı yönünde serzenişlere maruz kaldığımız olmaktadır. Bu trafik yiyecek içecek bölümümüzde faaliyet gösteren firmaların cirolarındaki artışlarda da açıkça görülmektedir.  Ayrıca, ziyaretci defterine düşülen notlarda ve sosyal medyada yer alan yayınlara bakıldığı zaman, tesisimizin park yeri ve güvenliği, temizliği, bir çok alternatifin bulunması, mescidi ve tuvaletleri sürekli taktir almaktadır. Bu takdir de açıkcası bizi sevindirmekte ve çalışma azim ve gayretimizi teşvik etmektedir.

İnsanların ençok merak ettiği konulardan biriside sanırım Bolu ekonomisine olan katkısıdır diye düşünüyorum . Genel olarak değerlendirebilir misiniz?

Bolu ekonomisine öncelikli katkımız tabii ki sağladığımız direk ve endirekt istihdam ile olmuştur. Bizim tesisimizin hizmete girmesiyle birlikte sağladığımız istihdamın sonucunda Bolu 'da ev kiralarında göreceli bir artış yaşandığı herkesin dilinde olan bir konudur. 2012 yılında şirketimizin cirosu 65.000.000. TL civarında gerçekleşmiştir. Tesisimiz bünyesindeki firmaların cirosu ise 100.000.000.TL nin çok üzerindedir.   Ayrıca, tesisimiz de yer kiralayan bir çok firma, ilk defa Bolu ve Bolu ekonomisini tanımış ve bu vesile ile de Bolu'ya yatırım yapmıştır. Böylesine büyük ve modern bir yatırım.....

Bu yatırım  acaba kaç kişiye istihdam olanağı sağladı  diye sormadan geçemeyeceğim 

Alışveriş Merkezimiz bünyesinde bulunan mağazalarla birlikte sürekli çalışan sayımız başlangıçta , açılış tarihimiz de 1100 kişi civarında iken,  bir bucuk yıllık faaliyet sürecimizde her gecen gün artan mağaza sayımız ve bu mağazalardaki iş artışına bağlı olarak bu gün yaklaşık 1500 kişiyi bulmuştur. Bu sayıya akaryakıt istasyonları, otel, spor ve kongre merkezi gibi ünitelerimizi ve part-time istihdamlarıda  ilave edecek olursak, takribi ikibin kişi diyebiliriz.

Adnan bey sorularıma verdiğiniz samimi cevaplardan dolayı teşekkür ederim 
Ben de teşekkür ederim Selahattin Bey .

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Nöbetçi Eczaneler

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız