SPK’DA UMUT VERİCİ GELİŞMELER

  • 17.02.2013 00:00

 

Yeni Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Vahdettin Ertaş’ın; Son zamanlarda halka arz edilen şirketlerin kötü performansından dolayı dili yanan yatırımcıların öfkesinin farkında olduğunu, bunun sermaye piyasalarını olumsuz etkilediğini ve özellikle küçük yatırımcının tekrar güvenini kazanmaya yönelik birtakım değişiklikler yeterli olmamakla birlikte umut verici olarak değerlendirilebilir.
 
SPK’nın almış olduğu yeni kararlar ağırlıklı olarak;
 
Halka arz öncesi ve sonrası,
 
Bedelli ve Bedelsiz Sermaye artırımını içeriyor.
 
Bu değişiklikleri sıralayacak olursak;
 
 
1- Halka arz olunan şirketin ortakları hisse satmak isterlerse 1 yıl boyunca şirketin halka arz fiyatının altında satış yapamayacaklar
 
2- Halka arzda taban ve tavan fiyat aralığı yüzde 20’yi geçemeyecek
 
3- İlk halka arzda firmanın, büyük ortaklarından olan alacağı, toplam alacağından yüzde 50, aktif toplamından ise yüzde 20’sinden fazla olamayacak, fazla olanların halka arz başvurusu kabul edilmeyecek
 
4- Halka arza aracılık eden kurumun halka arzdan sonra 1 yıl içinde en az iki kez analist raporu hazırlaması beklenecek
 
5- Bedelsiz sermaye artırımına giden hissenin fiyatı 2 TL’nin altında olmayacak,
Sermaye artırımının yapılmasına ilişkin yasal zorunluluklar saklı kalmak üzere dönem karı hariç iç kaynaklarının sermayeye eklenmesi durumunda sermaye artırım kararının kamuya açıklanmasından önceki otuz gün içinde borsada oluşan ağırlıklı ortalama fiyatlarının ortalaması dikkate alınarak yapılacak hesaplama sonucunda payların düzeltilmiş borsa fiyatının iki liranın altına düşecek olması durumunda sermaye başvurularının kurulca işleme alınmayacağı ifade edildi.
 
6- Aracı kurumların yükümlülükleri ciddi anlamda artıyor. İlk halka arzda 20 milyon TL’ye kadar olan kısmın tamamını halka arz eden aracı kurum üslenecek. Bu rakamın aşılması halinde aşan kısmın yarısını da aracı kurum üstlenecek. Ayrıca 6 ay boyunca halka arz fiyatının altında satış yapamayacak.
 
 
Sermaye Piyasası Kurulu’nun yaptığı değişikliklerinin en önemli nedenlerinden biriside; son aylarda halka arz edilen şirketlerin yaklaşık yüzde 80’ninin halka arz edilen fiyatının altında olması. Oldukça vahim bu tablonun bir daha yaşanmaması temennisiyle yeni başkandan daha cesur adımları atmasını ve her zaman küçük yatırımcıyı koruyan bir başkan olmasını bekliyoruz.
 
Saygılarımla…

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Çok Okunanlar

Ganire Paşayeva hayatını kaybetti

Ganire Paşayeva hayatını kaybetti

  • 29.09.2023

Nöbetçi Eczaneler

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız